ROZHOVORY V PŘÍTOMNOSTI: Templářské bankovnictví, dnešní družstevnictví a další…

Celý rozhovor si můžete poslechnout na konci článku nebo na Spotify

 

 

Návštěva obce Čejkovice je ochutnávkou a inspirací mnoha chutí – poznáváme nádherný bylinkový ráj, meruňkové sady, velké množství vinohradů a vinařů, templářskou tvrz a sklepení. Když tuto obec navštívíte, tak s velkou pravděpodobností něco objevíte. Čejkovice přináší skutečně zajímavou inspiraci nejen historickým ohlédnutím, ale také prací zdejších podnikatelů, vinařů, komunit a družstevní spolupráce.

V rozhovoru s průvodkyní Marcelou Konečnou vám dáváme pouze přičuchnout k tématům, které mají význam i pro dnešní dobu. Přitom každé téma by vydalo na samostatný rozhovor. Pokládáme otázky, které se týkají templářských sklepení i významu příchodu Templářů na území naší země. Hovoříme o fenoménu o jejich schopnostech jako tvůrců, bojovníků, architektů, obchodníků, bankéřů a mnohém dalším. Prokázáno je v mnoha knihách, že na našem území pobýval vysoce postavený templář. Zjišťujeme, že v templářském bankovnictví sice nebyly bankomaty, PINy ani banky, ale systém byl propracovaný a dodnes takřka totožný dnešním principům korporátních bank. Čím více se ponoříme do tématu, tak zjistíme, že minulost není tak daleko, jak se zdá a současnost je důležitou inspirací pro budoucnost země.

Příjemným překvapením je příběh prvorepublikového družstevnictví a čejkovického družstva, které úspěšně hospodaří až do dnešních dní. Družstvo založené v roce 1936 si po prvních deseti letech pořídilo velký kulatý sud s reliéfem svatého Václava – patrona české země. Sud má objem 7930 litrů a dodnes se používá pro ukládání a zrání pouze červeného vína. Jak funguje obnovené družstvo? Jak dnes spolupracuje více než 300 členů družstva? Jak vína dříve neuměli prodat? Co funguje stejně jako za první republiky? Může být zajímavou inspirací pro mnoho dalších oborů, komunit a regionální rozvoj v dnešní době i do budoucna.

Heslem družstva bývalo: “Staň se členem družstva, podpoř sám sebe a tak nepřímo podpoříš činnost vinářského družstva, myšlenku vinařskou, která má na zřeteli propagovati vína domácího původu, vytlačiti cizí vína z našich českých stolů, odstranění těžkých daní, jež brzdí vinaře v podnikání.”

Družstevnictví: Rozkvětu moravského vinařství pomáhala i vinařská družstva. To nejstarší bylo založeno již v roce 1905 v Dolních Bojanovicích, v roce 1921 bylo následováno družstvem v Bzenci a v roce 1934 vzniklo vinařské družstvo v Mutěnicích. Současně s čejkovickým družstvem se v roce 1936 ustanovila družstva ve Velkých Pavlovicích i ve slovenském Pozinku.

 

Další podcasty k tématu družstevnictví a komunitní spolupráce:
Rozhovory v Přítomnosti: David Křížek
Rozhovory v Přítomnosti: Ilona Švihlíková

Rozhovory v Přítomnosti přináší dvakrát týdně podcasty k zajímavým příběhům, aktuálním tématům, osobnostem a regionům. Pravidelný pořad časopisu Přítomnost je součástí připravované knihy Laboratoř myšlenek, která přináší rozhovory se šedesáti osobnostmi českého prostředí kultury, veřejné sféry a ekonomiky. Vždy ve dvanácti otázkách hovoříme o životních příbězích, praktických zkušenostech z různých odvětví lidské činnosti, ale zejména se dotazujeme na budoucnost, myšlenky a inspirace pro naši zemi.

 

 

 

publikováno: 27. 7. 2021

NEJNOVĚJŠÍ články


technologie: AUTONOMNÍ VOZIDLA, TANKUJTE MORAL!

Autonomní vozidlo, ve kterém sedí muž s dítětem, vjelo do prudké zatáčky a kousek za ní je …

kultura: VÁCHALŮV A REYNKŮV MYSTICKÝ RYT

V Galerii Moderna je možné do 17. října shlédnout výstavu Bohuslav Reynek (1892–1971), Josef Váchal …

rozhovor: NEBOJÍM SE HLEDAT ŘEŠENÍ

Někdo žije tak, že se o místo svého bydliště příliš nezajímá. Prostě bydlí. Jan Školník (nar. …

společnost: STÁTY KASTUJÍ UPRCHLÍKY

Během udělování humanitárního víza běloruské atletce Kryscině Cimanouské se náměstek polského ministra zahraniční Marcin Przydacz …

ženy: DESET LET OBNOVY KOSTELA

Čtenářům Přítomnosti představujeme tři ženy – zakladatelky Spolku pro obnovu kostela v Horní Řasnici, kterým nebyl …

analýza: NOVÝ VOLEBNÍ ZÁKON, STARÝ ZPŮSOB HLASOVÁNÍ

V diskusích o nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny zatím málokdy zaznělo, že volby proběhnou podle …

společnost: PRŮVODCE MODERNÍ ŽENY PO RUSKÉ PROPAGANDĚ

Jak vám to zní, když řeknu, že jsme ve válce? Jen se nebojte, na klepání …

společnost: KRIZE IDEJÍ VE VĚKU HOVADIN

Zveřejňujeme text Jana Urbana z roku 2018, který záměrně publikujeme v čase blížících se voleb, protože má …