Písničkář Vladimír Merta zrežíroval ze svého zářijového koncertu v divadle Archa, spojeného s odloženou oslavou 75. narozenin, předvolební mítink. Oproti jiným předvolebním politickým shromážděním však přišel pouze s tím, koho nevolit. Nemusel nic konkretizovat, sálem sborově zazněla odpověď ANO! Proč poslouchat Mertu jako písničkáře a proč ho poslechnout jako agitátora? Třeba ze stejných důvodů, v čem je jiný než Andrej Babiš:
Jak napsal v roce 1969 k jeho debutové desce do Aktualit Melodie Jan Křtitel Sýkora: „Je skutečně svůj a přitom všech.“ Píše vlastní texty a skládá vlastní hudbu. Nevyužil možnost získat lacinou publicitu a nikdy se nesnažil zalíbit a přizpůsobit masám. Merta možná občas falešně zazpívá a zahraje, ale nepřetvařuje se, že tomu tak není. To, co v mládí na
publikováno: 18. 9. 2021
Datum publikace:
18. 9. 2021
Autor článku:
Michal Trčka
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …
Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …
V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …
Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …
ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …
V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …
Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …
S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …