Inspiraci nezměříš

Jan Školník

Český podnikatel a filantrop

Určitě je mnohem komplikovanější řídit neziskovku, protože u ní je (marketingovými slovy) „hůře definovatelný produkt“. V továrně je celkem jasné, co je výstupem – je to konkrétní produkt, třeba houska nebo pivo, které prodáte a na konci vám zbude zisk, podle kterého se měří, jestli jste úspěšní nebo ne.

Dopad projektů ve veřejném prostoru, tedy takových, které děláme v naší neziskovce, se ale tak snadno změřit nedá. Samozřejmě na to existují všelijaké metriky a semináře, ale já se domnívám, že k objektivním číslům se stejně nelze dobrat. Naopak nás někdy snaha o vyčíslení dopadu odvádí od podstaty projektu.

Zásadní je, jestli člověk předal správnou inspiraci. A to nelze změřit! Tenhle faktor je třeba vzít v úvahu při řízení neziskovky. Vedení neziskovky je také těžší s ohledem na to, aby tým zůstal motivovaný. Když si dáte například za cíl rozvoj regionu, tak se může v měřítku jednoho života zdát, že jste nedosáhli ničeho podstatného.

***

Agentura pro rozvoj Broumovska informuje o dění na Broumovsku. Poukazuje na kvalitní řemeslné produkty, které zde už mnoho let vznikají. A také přispívá ke koordinovanému a strategickému rozvoji celého broumovského regionu.

V rozhovoru nám Jan Školník, ředitel továrny HOBRA a zakladatel neziskové organizace Agentura pro rozvoj Broumovska, vysvětlil, v čem se liší řízení neziskovky od řízení továrny. Více k tématu regionálního rozvoje čtěte zde.

 

publikováno: 1. 10. 2021

Datum publikace:
1. 10. 2021
Autor článku:
Jan Školník

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Extra Hungariam – Malá smutná úvaha o Maďarsku

Se zaujetím jsem nedávno sledovala zpravodajství i společné fotografie Viktora Orbána a Andreje Babiše z budapešťské konference politiků, kteří se prohlašují za pravé konzervativce a „ochránce svobodného světa“. Samotnou konferenci už trefně komentovali jiní, s nemenším …

Móric Beňovský, Madagaskaru král

V těchto dnech vychází péčí nakladatelství Maraton v překladu Tomáše Havla román francouzského lékaře (mj. zakládajícího člena organizace Lékaři bez hranic) Jeana-Christopha Rufina pod názvem Král sobol aneb putování Mórice Beňovského. Světoběžník a …

Pravda a správné vysvětlení

Vladimír Karpenko v knize Alchymie – dcera omylu popisuje na konkrétních příkladech rozdíl mezi magickým přístupem alchymistů a pozdějším přístupem vědeckým. Pamatuji si jich již jen několik. Uvedu ten, který mi připadá …

Slovo redakce

Vážení čtenáři, dovolte, abychom Vám oznámili, že od 1. dubna 2023 přecházíme na formát „pozvolného měsíčníku“. To znamená, nejenom že od nás můžete očekávat vždy od prvního dne v měsíci nové …

Fejetonista a umělá inteligence

Překotný rozvoj umělé inteligence mi způsobuje přímo duševní rozkoš. Zvláště zprávy o překonávání hranic, o kterých pesimisté vždy tvrdili, že jsou nepřekročitelné, a strašpytlové zase, že jsou pro lidstvo kritické. Já …

Desetitisíce Ukrajinců padly na jaře roku 1945 při osvobození Československa od německých nacistů

Někteří čeští šovinisté neustále štvou český národ proti Ukrajině a záměrně zamlčují, možná to ani netuší, že desetitisíce ukrajinských vojáků, zařazených do sovětské armády, padly na jaře 1945 v urputných bojích proti německým …

Volho – Vyprávěj!

V České televizi momentálně paralelně běží dva seriály o normalizaci. Mnohokrát opakované Vyprávěj doběhlo do 70. let právě ve chvíli, kdy na obrazovku vyjela minisérie Volha, v níž se Matěj Hádek …

Havel na výsluní, nyní snad opět i u nás, Masaryk „passé“

Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …