Průvodce po galaxii žen-analytiček a kde je najít

Tereza Soušková

Spolupracovnice Přítomnosti, šéfredaktorka časopisu Mezinárodní politika

Po volbách se ve veřejném prostoru objevily dotazy, proč výsledek komentovali v drtivé většině analytici a komentátoři muži a proč bylo tak málo příležitostí dáno ženám. Zazněla tradiční smršť důvodů, že ženy nejsou, nechtějí nebo (moje oblíbené) prostě to tak vyšlo. Na Twitteru někteří novináři v reakci prosili o tipy na „nějaké ty ženy“, což mě inspirovalo k sepsání toho, jak to dělám já. Je to sice jen malá kapka do oceánu. Prostě to tak vyšlo, ale třeba se tuhle výmluvu jednou povede odeslat do věčných lovišť, kam už má solidní zpoždění.

  • Dostat ženský hlas, ale i jakýkoliv ještě nezavedený hlas, do veřejného prostoru je těžší než sáhnout po jednom z těch několika komentátorů, kteří mají čas skoro vždy a na všechno. Nedávám tu univerzální návod a jsem s

    Tento článek je exkluzivní obsah
    PRO PŘEDPLATITELE PŘÍTOMNOSTI

    PŘIDEJTE SE K PŘEDPLATITELŮM
    Jste předplatitel?
    PŘIHLASTE SE

    publikováno: 15. 10. 2021

Datum publikace:
15. 10. 2021
Autor článku:
Tereza Soušková

NEJNOVĚJŠÍ glosy


300 let bez… Jana Blažeje Santini-Aichela

Dne 7. prosince si připomeneme 300. výročí úmrtí českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723). Na začátku jeho životní dráhy nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl třeba pokračovat v …

Do Berlína za třicet temně totalitních dní

Několik týdnů po hraném filmu Tomáše Mašína Bratři přichází do kin snímek se stejným námětem: dokument Útěk do Berlína autorů Martina Froydy a Jana Nováka o dramatické cestě bratří Mašínů z komunistického Československa …

Heslo predátorů: „Dejte mi vaše peníze a já z nich udělám svoje!“

Většina obyvatel České republiky má důvod se domnívat, že klesá jejich kupní síla, a tím pádem i životní úroveň. Potvrzují to statistická data. Zvýšení cen energií, inflace a stagnující tempo hospodářského růstu jsou …

Je třeba vrátit se k Masarykovi

„Stát se udržuje idejemi, z nichž vznikl,“ napsal Masaryk v knize Světová revoluce. Neplatí to vždy a všude, avšak Benátská republika se udržela tisíc let, Atatürkův turecký sekulární stát se udržel donedávna a Američané …

O „posledním lancknechtovi“

Když jsme letos zjara navštívili Karla Schwarzenberga na jeho Dřevíči – poté, co jsme v Knihovně PP předem zařadili čerstvě vydanou knížku sebraných textů Bedřicha ze Schwarzenbergu do pomyslných fondů …

Jak se vracel na svá „panství“

Celý den protéká mediálním světem proud vzpomínek na Karla Schwarzenberga, a ještě dlouho bude. Povolaní autoři, kteří ho dobře znali i kdo ho jen někdy potkali, připomínají jeho mimořádnou osobnost a noblesu, zásluhy, …

Vláda, než by sáhla na bohaté, raději uškrtila celou ekonomiku

Petr Fiala vědomě lhal, když „chytal ptáčky“ a tvrdil, že jeho vláda chce být vládou všech. Věděl, že pravice, aby se dostala nebo udržela u moci, lhát musí. Že nutně musí lid …

Podstata státního převratu podle E. N. Luttwaka

V nakladatelství Maraton vychází druhé, opravené vydání průvodce státním převratem od Edwarda N. Luttwaka, vojenského stratéga amerických vlád. Tato kultovní kniha, přeložená do 25 jazyků, analyzuje puče ve 20. století i v současnosti a odkrývá vojenské, …