Ve svém posledním sloupku z roku 1938 se Karel Čapek zamýšlel nad interpretací svatováclavské tradice a nad tím, kolik to máme těch svatých Václavů. Oslavy 28. října v tomto duchu udržují tradici masarykovskou. Autor Hovorů s TGM je její součástí, sám totiž národu stylizoval obraz prvního prezidenta způsobem jako nikdo jiný, udělal z něj moudrého smířlivého dědečka. K Masarykovi se hrdě hlásí politici napříč ideologickým spektrem jako ke vzoru jejich vlastních hodnot. Pokud by tomu tak bylo, musel by však být takovým českým Donaldem Trumpem, který na každém kroku utrousil několik navzájem rozporuplných výroků. A ne, že bychom žádné názorové proměny u TGM nemohli najít. Stačí vzpomenout na jeho výrok: „Rakousko v interesu Evropy musí trvati, i přejeme si silné Rakousko proto, že síla Rakouska naší je s
publikováno: 28. 10. 2021
Datum publikace:
28. 10. 2021
Autor článku:
Michal Trčka
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …
Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …
V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …
Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …
ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …
V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …
Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …
S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …