Oslavy 28. října si pamatuji z mládí v Česku a jsem nyní zvědava na proslov vašeho nového „lídra“ či „Frikulína“ (= free + cool + in).
Horoucí srdce české… Ano, Ema Destinnová byla vlastenka, které však vlastenectví sebralo její další kariéru. Milovala Čechy, méně už však české vlastnosti. Možná že vlastenectví není to nejdůležitější. Mnozí filosofové považují vlastenectví za skupinový egoismus. Při přílišných pocitech vlastenectví může docházet i k negativním jevům, jako je nadřazenost a nenávist k jiným národům. Oscar Wild to řekl naplno: Vlastenectví je pouze mizernou ctností.
Zde v USA vlají vlajky celé roky na každé verandě i nad popelnicemi… Celoroční úmorná oslava patriotismu, nyní s novými cedulemi „Trump 2024“.
Možná bychom měli nechat sentimentálního vla
publikováno: 1. 11. 2021
Datum publikace:
1. 11. 2021
Autor článku:
Eva Dřízhalová
NEJNOVĚJŠÍ glosy
Časopis Přítomnost se připojuje k následujícímu stanovisku vydavatelů k zásahům do dostupnosti zpravodajského obsahu pro uživatele internetu ze strany nadnárodních platforem: Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné, aby dominantní platformy svévolně omezovaly přístup …
Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …
Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …
Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …
V rámci kánonu literatury o holokaustu se jedná o výjimečný počin, na který čtenář nemá šanci zapomenout. V jádru knižního vyprávění sledujeme čirou autorčinu osobní posedlost osudy obyvatel jednoho pařížského obydlí v průběhu časů. Je …
Francouzský spisovatel všestranných zájmů Arsène Houssaye vydal roku 1879 v nakladatelství C. Lévi v Paříži knihu s názvem Des destinées de l’âme (Osudy duší). Věnoval ji svému obdivovateli Ludovicu Boulandovi a ten byl textem …
Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …
V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …