Konfliktů je čím dál méně

A do budoucna bude konfliktů ještě méně, věří profesionální šermíř Petr Nůsek.

Proč si to myslí? Protože lidé (aspoň ti, se kterými se potkává při své práci) jsou kreativní. Dobře vědí, čemu mají peníze sloužit. Velmi často se setkává s lidmi, kteří pomáhají druhým a na svět se dívají široce otevřenýma očima.

Petr Nůsek se věnuje profesionálnímu šermu od roku 1988. Působí jako profesionální choreograf, učitel a poradce pro dobový šerm a boj. Podílel se na scénách pro filmy Hellboy, Báthory, Tristan a Isolda, Van Helsing, Blade, Poslední samuraj a další a je zakladatelem festivalu Housův mlýn v Táboře.

Zeptali jsme se ho, co je na bojovém umění tak přitažlivé?

„Na mistrovské úrovni jde o eliminaci násilí. Já jsem velký příznivce všech bojových sportů, které mají svou filosofii. Vedou lidi k sebeodříkání a k růstu.“

Na divadle se Petr Nůsek věnuje scénickému boji.

„Stage violence vlastně není šerm. Jak moc je krvavý, to je vždycky záležitostí dané doby. Tarantino nechá téct potoky krve, ale pomocí humoru přiznává nadsázku. V čínských filmech má násilí až poetickou formu: Tygr a meč je zrovna takový ukázkový příklad boje jako krásy vyjádřené pohybem. Pojem bojové umění má tedy více významů.“

V podcastu dále vysvětluje, co obnáší jeho každodenní práce. Zajímá Vás, o co všechno se musí postarat v rámci jedné scény a s kolika odborníky musí umět spolupracovat, než vznikne scéna pro hollywoodský film?

***

Více o tom si poslechněte zde nebo přečtěte zde.

 

publikováno: 9. 12. 2021

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Havel na výsluní, nyní snad opět i u nás, Masaryk „passé“

Vystihl to francouzský historik Alain Soubigou, když napsal, že řada lidí Masaryka milovala a jiná řada ho nenáviděla, aniž by mu ovšem obě strany dobře rozuměly. Samotný Masaryk si (ne)jednou postěžoval: …

Přítomnost mění svou formu na týdeník

S potěšením Vám oznamujeme, že se časopis Přítomnost od pondělí 27. 12. 2021 vrací ke své původní týdeníkové formě, což nám umožní zaměřit se na kvalitnější obsah a užší kooperaci …

Otázky pro Václava Havla

Připomínáme si desáté výročí úmrtí Václava Havla. Není možné, aby se tento časopis o něm také nezmínil. K této události promluvili jak politici, tak osobnosti i obyčejní lidé. Připadá mi, že možná ti …

Čapkovo pojetí rozumu a demokracie

„Dovoluju si tvrdit, že s osudem intelektu je spojen osud demokracie,“ píše Karel Čapek v úvaze Intelekt a demokracie, uveřejněné Ferdinandem Peroutkou v Přítomnosti 18. července 1934. Čapka neudivuje, že kolébkou demokracie je střízlivá …

Historická milkovická stodola je zachráněna

Léta posílám informační povídání z Milkovic. Proto tak činím i tento podzim. Dne 30. listopadu je to 22 let, co jsem začal žít na pomezí Polabské nížiny a Českého ráje na samotě Milkovice. …

S liberály, anebo raději s biskupy?

S liberalismem a katolicismem byly problémy odnepaměti. Naposledy oba dostaly šanci zazářit v 90. letech minulého století. Namísto toho souběžně ztrácely vlastní vinou (pokolikáté už?) na věrohodnosti. Příčiny jsou stále tytéž. Potvrdí …

Zrcadlení krizí. V čem se podobají covid a klima.

Ocitli jsme se v souběhu dvou krizí. Jedna intenzivní a druhá pomalejší, ale o to naléhavější. Jak se podobá covidová krize a klimatická a jaká východiska ukazuje?  Krize jsou šance, říká …

Konfliktů je čím dál méně

A do budoucna bude konfliktů ještě méně, věří profesionální šermíř Petr Nůsek. Proč si to myslí? Protože lidé (aspoň ti, se kterými se potkává při své práci) jsou kreativní. Dobře …