Konfliktů je čím dál méně

A do budoucna bude konfliktů ještě méně, věří profesionální šermíř Petr Nůsek.

Proč si to myslí? Protože lidé (aspoň ti, se kterými se potkává při své práci) jsou kreativní. Dobře vědí, čemu mají peníze sloužit. Velmi často se setkává s lidmi, kteří pomáhají druhým a na svět se dívají široce otevřenýma očima.

Petr Nůsek se věnuje profesionálnímu šermu od roku 1988. Působí jako profesionální choreograf, učitel a poradce pro dobový šerm a boj. Podílel se na scénách pro filmy Hellboy, Báthory, Tristan a Isolda, Van Helsing, Blade, Poslední samuraj a další a je zakladatelem festivalu Housův mlýn v Táboře.

Zeptali jsme se ho, co je na bojovém umění tak přitažlivé?

„Na mistrovské úrovni jde o eliminaci násilí. Já jsem velký příznivce všech bojových sportů, které mají svou filosofii. Vedou lidi k sebeodříkání a k růstu.“

Na divadle se Petr Nůsek věnuje scénickému boji.

„Stage violence vlastně není šerm. Jak moc je krvavý, to je vždycky záležitostí dané doby. Tarantino nechá téct potoky krve, ale pomocí humoru přiznává nadsázku. V čínských filmech má násilí až poetickou formu: Tygr a meč je zrovna takový ukázkový příklad boje jako krásy vyjádřené pohybem. Pojem bojové umění má tedy více významů.“

V podcastu dále vysvětluje, co obnáší jeho každodenní práce. Zajímá Vás, o co všechno se musí postarat v rámci jedné scény a s kolika odborníky musí umět spolupracovat, než vznikne scéna pro hollywoodský film?

***

Více o tom si poslechněte zde nebo přečtěte zde.

 

publikováno: 9. 12. 2021

Datum publikace:
9. 12. 2021
Autor článku:
Redakce Přítomnosti

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Smyslem života je život sám

Stalo se vám to někdy? Ráno se probudíte. Nic mimořádného. Normální den. Otočíte se na druhou stranu. Podíváte se na hodiny. A z ničeho nic se ptáte sám sebe, zda to …

Bojové poselství z bojující země

Výpravné filmy o romantických hrdinech minulých staletí máme rádi, proč tedy nepřivítat Dovbuše z karpatských hor? Stojí za seznámení. Mimo jiné proto, že snímek o jeho pozoruhodné osobnosti vznikl loni na Ukrajině a natáčení …

Sny a naděje

V roce 1996 vyšla kniha amerického autora Richarda Paula Evanse (nar. 1962) pod názvem „Sny a naděje“ (český překlad v roce 1999). Jde o příběh dlouholetého nájemce jednoho starého domu. Při důkladném úklidu …

21. srpen 1968 očima dítěte

Letní prázdniny 1968 jsem prožil podobně jako předchozí. Do poloviny srpna jsem je trávil u dědečka a babičky v Radotíně u Prahy. Jako vždy jsem zažil řadu úžasných dobrodružství, taky jsem pomáhal se sklizní …

Strany a straníci – u nás a ve Švédsku

ČT1 v Událostech 16. července t.r. odvysílala zprávu o státních příspěvcích místním parlamentním politickým stranám a hnutím – a především o jejich ubývajících členech. Dosah této zprávy by nicméně veřejnoprávní divák ještě lépe pochopil, srovnal-li …

Neviditelná moc

V pokročilém létě bychom čtenářům rádi předložili vydatné knižní sousto pro dny pracovního klidu jako stvořené. Francouzský historik působící na pařížské Sorbonně rozebírá letitý fenomén mafiánství v historických souvislostech. Mafie a stát v moderních …

Pavel Rychetský, poslední příkladný pokračovatel Masaryka

Tím prvním nebyl Edvard Beneš, ale Karel Čapek. Beneš, přestože nad Masarykovým hrobem slíbil „věrni zůstaneme“, se od něj odklonil; kromě jiného podvolením Mnichovu, nadbíháním Stalinovi a přiznáním kolektivní viny …

Polemické putování mladé básnířky na Sibiř

S počínajícím létem bychom rádi v českém knižním prostředí představili odvážnou prózu mladé ruské básnířky Oksany Vasjakinové. Dokumentární, autobiografický text, vydaný v Rusku roku 2021 s označením 18+ a následně stažený z knihkupecké i knihovní sítě, je …