Deset zpráv k 14. 1. 2022

  1. Ruští představitelé včera signalizovali, že by mohli upustit od diplomatických snah o vyřešení bezpečnostní krize na Ukrajině. Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí, řekl, že současný přístup Západu vedl pouze do „slepé uličky”. Otázce, co se skutečně děje kolem prezidenta Vladimira Putina, se světová média prakticky nevěnují. Polsko i Spojené státy varují, že válka je za rohem.
  2. Organizace Human Rights Watch, která celosvětově dohlíží na lidská práva, vydala svou každoroční zprávu, ve které tvrdí: „Může to vypadat, že autokrati vítězí a že demokracie je na úpadku, ale pokud se podíváte na trendy týkající se lidských práv během posledních 12 měsíců, zjistíte, že autokratům se nedaří tak dobře.“ Poukázali přitom například na Andreje Babiše, Viktora Orbana a další.
  3. V pátek australský ministr pro imigraci, Alex Hawke, uplatnil osobní pravomoc zrušit Djokovičovo vízum, což pravděpodobně povede k deportaci světové jedničky a vyřazení z boje o grandslamový turnaj.
  4. Severní Korea pravděpodobně odpálila další balistickou raketu, jak zaznělo dnes ze zprávy japonské pobřežní stráže, což by bylo již třetí takové odpálení během dvou týdnů. Jihokorejská armáda uvedla, že u jejího východního pobřeží byl do moře vypuštěn neidentifikovaný projektil.
  5. Historicky se britská vláda a monarchie vzájemně podporovaly v těžkých chvílích. Vzhledem k tomu, že princ Andrew i předseda vlády Boris Johnson čelí svým vlastním krizím, to nyní nepřipadá v úvahu. Princ Andrew, druhý syn královny Alžběty II., byl Buckinghamským palácem zbaven vojenské příslušnosti a královského patronátu.
  6. Webové stránky ukrajinské vlády se staly terčem masivního kybernetického útoku v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem, které poblíž hranic s Ukrajinou shromáždilo vojáky a vojenskou techniku.
  7. Německý soud včera uznal Anwara Raslana, bývalého zpravodajského důstojníka v Sýrii, vinným ze zločinů proti lidskosti. Raslan vstoupil do Německa na vízum v roce 2014 a žil tam legálně, dokud ho německé úřady v roce 2019 nezatkly. Raslan se měl zodpovídat za zneužívání moci během občanské války v zemi, byl také obviněn z dozoru nad zadržovacím centrem, kde podle žalobců bylo mučeno nejméně 4000 lidí a téměř 60 jich bylo zabito. Raslan byl odsouzen na doživotí.
  8. Nejvyšší soud USA zablokoval pravidlo prezidenta Joea Bidena, které by vyžadovalo, aby pracovníci ve velkých společnostech byli očkováni nebo nosili roušku a byli testováni každý týden. Soudci u nejvyššího národního soudu uvedli, že mandát překračuje pravomoci Bidenovy administrativy.
  9. Olaf Scholz postavil svou politickou kariéru na tom, že nedělá nesmyslná rozhodnutí, svým voličům jasně vzkázal, že „každý, kdo si řekne o vedení, ho ode mě dostane“. Nyní má jeho první velká iniciativa na pozici německého kancléře – zavést povinné očkování proti koronaviru – potíže, protože rozhodnutí o jeho zavedení zadal externě.
  10. Arménie očekává navázání diplomatických vztahů s Tureckem a otevření hranic mezi oběma zeměmi v důsledku jednání o normalizaci vztahů. Hunanian, mluvčí arménského ministerstva zahraničí, poznamenal, že Rusko bude hostitelem schůzky a první kolo rozhovorů bude mít průzkumný charakter.

publikováno: 14. 1. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Ne příliš povzbudivá budoucnost Evropy

Jakmile přemýšlím o nejbližší budoucnosti Evropy, jsem na rozpacích. Myšlenky zmateně pobíhají mezi dynamizující se a současně …

Žena v čele finského státu – bez kvót

Po senátních volbách z roku 2008 jsem se představitele jedné velké české politické strany zeptal, …

Spiritualita Andreje Tarkovského

Víra bylo to slovo, které jsme hledali v režisérových dílech či svědectvích a našli jsme jej teprve …

Když nevíme, čím budeme topit

Sleduji debaty o drastickém zdražení elektřiny a o cenách energií vůbec. Členové bývalé i nové …

Ozvěny kolonialismu – globální nerovnosti vakcinace

Světová zdravotnická organizace (WHO) se po déle než rok trvajících debatách o uvolnění patentů na vakcíny …

Co bylo, nejspíš zase bude

Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný …

Škola základ života? Tak to ani omylem!

„Škola je Fordova fabrika na produkci fašismu – sériové výroby úředníků, vědců, inženýrů, důstojníků, řidičů …

Život v Berlíně mě připravil na život v Izraeli

Berlín se v posledních desetiletích stal mekkou mladých Izraelců, zejména těch, co žijí v Tel-Avivu. Mnozí z nich …