Deset zpráv k 20. 5. 2022

  1. Premiér Viktor Orbán tvrdí, že navrhované embargo Evropské unie na ruskou ropu by zničilo ekonomiku jeho země. Částečně jde o finanční důvody: Maďarsko má z levné ropy obrovské zisky. Ponechání ropovodů v provozu zajišťuje, že ceny energií zůstanou nízké, což Orbán svým voličům slíbil. Dividendy z odběru ruského paliva však také pomáhají podporovat Orbánův neliberální program a financovat politiku.
  2. Vyšetřování deníku Times nalezlo přesvědčivé důkazy o tom, že ruské síly shromáždily a popravily ukrajinské muže v Bucha, což je přímo usvědčuje z válečného zločinu. V prvním soudním procesu s válečnými zločinci od invaze se ruský voják omluvil vdově po muži, kterého zabil.
  3. Organizace spojených národů varovala, že válka na Ukrajině pomohla rozdmýchat celosvětovou potravinovou krizi, která by mohla trvat roky, pokud nebude kontrolována, a Světová banka oznámila dodatečné financování ve výši 12 miliard dolarů na zmírnění jejích ničivých dopadů.
  4. Následník britského trůnu a budoucí hlava kanadského státu princ Charles ukončil svou třídenní cestu po Kanadě, doprovázela ho jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Královský pár se mimo jiné setkal s přeživšími dnes již neexistujícího systému internátních škol, který sloužil k nucené asimilaci dětí původních národů. Princ Charles říká, že odjížděli z Kanady s těžkým srdcem a hlubším porozuměním pro otázku diskriminace původních obyvatel této země, za který je britská koruna částečně zodpovědná.
  5. Britská policie ukončila vyšetřování večírků na Downing Street, které porušovaly proticovidová opatření, a zvedla tak mrak nad premiérem Borisem Johnsonem. Další pokuty mu hrozit nebudou.
  6. Bývalý španělský panovník Juan Carlos se poprvé vrátil do Španělska od chvíle, kdy zemi před téměř dvěma lety opustil kvůli vyšetřování podvodů. Juan Carlos, kterému je 84 let, nastoupil na trůn v roce 1975, dva dny po smrti diktátora Francisca Franca, byl klíčovou postavou při přechodu Španělska k demokracii. Jeho krátký návrat z Abú Zabí, kde nyní žije, přišel poté, co státní zástupci ve Španělsku a Švýcarsku pozastavili vyšetřování.
  7. V Austrálii se v sobotu konají celostátní volby. Přibližně 25 nezávislých kandidátů, z nichž většina jsou ženy hlásající pragmatické reformy, usiluje o omlazení demokracie v zemi.
  8. Podle nejnovějších údajů Nový Zéland více lidí opouští, než na něj přichází. Mladí lidé utíkají před vysokými životními náklady, odchody se zrychlují a panují obavy z nedostatku pracovních sil. Podle nejnovějších údajů Stats NZ byla roční čistá migrace v roce končícím březnem záporná, když odjelo o 7 300 lidí více, než jich přijelo.
  9. V Rumunsku dochází k rewildingu vlků a zubrů, což je progresivní přístup k ochraně přírody, jehož cílem je obnovit ekosystémy a podpořit biologickou rozmanitost druhů. Turisté se mohou vydat na „safari” a sledovat reintrodukci těchto zvířat do Transylvánských Alp.
  10. Vědci odhalili, že vajíčka parazitů nalezená ve 4 500 let starých lidských výkalech neboli koprolitech nabízejí nové poznatky o životě a stravě lidí, kteří stavěli Stonehenge. Podle týmu jsou dochované stolice nejen nejstaršími koprolity v Británii, které obsahují parazity, ale také nejstaršími důkazy o infekci parazity v Británii, u nichž jsou známy druhy hostitelů.

publikováno: 20. 5. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Rusáctví je vražda

Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu …

Právní stát musí být srozumitelný

S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná …

Zpívejme – je válka

Hudba posiluje pocit sounáležitosti, zbavuje strachu, ale také vytváří jasně oddělené fronty. V ukrajinském konfliktu se …

Kapitalismus a komunismus jsou blíženci

Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu …

Dilema poustevníka, který už nechtěl snášet stát

K následující příhodě zatím nedošlo. Je ale docela dobře možné, že díky rozvoji technologií byste …

Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice

Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? …

Válka a rozhořčení

Světoznámý německý filozof Jürgen Habermas se na konci dubna v deníku Süddeutsche Zeitung vyjádřil k postojům Západu …

Smích za oponou totality – přejde

Výprava do komunistického skanzenu 50. let pro mladé blouznivé levičáčky může být docela vítaným zpestřením …