Deset zpráv k 24. 6. 2022

  1. Evropská unie včera oficiálně udělila Ukrajině status kandidáta na členství. Ačkoli může trvat deset či více let, než se Ukrajina skutečně stane členem, je toto rozhodnutí EU silným signálem solidarity Kyjevu a výtkou Moskvě. Status kandidátské země signalizuje, že Ukrajina může zahájit zdlouhavý a časově náročný proces vnitřních změn a jednání s EU s cílem nakonec se připojit.
  2. Rusko zakázalo 29 členům britských médií vstup do země. Moskva uvedla, že toto rozsáhlé opatření je reakcí na západní sankce a šíření nepravdivých informací o Rusku, jakož i na protiruské akce britské vlády. „Britští novináři uvedení na seznamu se podílejí na záměrném šíření nepravdivých a jednostranných informací o Rusku a událostech na Ukrajině a Donbasu,” uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení.
  3. Finsko, kdysi nevyhraněná země, nyní žádá o vstup do vojenské aliance NATO kvůli obavám, že by Rusko mohlo provést invazi podobně jako 24. února na Ukrajinu. Finsko se po desetiletí připravovalo na ruský útok a v případě, že by k němu došlo, kladlo by tvrdý odpor, prohlásil šéf jeho ozbrojených sil Timo Kivinen. Severská země si vybudovala značný arzenál. Kromě vojenské techniky je však podle generála rozhodujícím faktorem to, že Finové budou mít motivaci bojovat.
  4. Zdá se, že si Rusko na Evropu brousí zuby omezením dodávek plynu. Během minulého týdne Gazprom snížil dodávky plynu přes hlavní evropský plynovod Nord Stream 1 o 60 %. To vyvolalo omezení dodávek v Itálii, Rakousku, České republice a na Slovensku. Plyn byl zastaven i v řadě dalších zemí včetně Polska, Bulharska, Francie a Nizozemska. Vedoucí představitelé EU bagatelizují pravděpodobnost úplného zákazu dodávek ruského plynu, protože jej považují za nepraktický a politicky rozdělující.
  5. Pravděpodobnost, že se v příštích 30 letech ve Středozemním moři objeví vlna tsunami o výšce přesahující 1 metr, se blíží 100 %. Podle Unesco by vlna tsunami mohla zasáhnout velká města u Středozemního moře, včetně Marseille, Alexandrie a Istanbulu. Japonská vlna tsunami v roce 2011 byla vysoká 40 m, ale 1,5m vlna může rozpohybovat auta. Tsunami z roku 2004, při níž zahynulo 230 000 lidí, byla podle Unesco varovným signálem.
  6. Průzkum mezi občany EU z 22 zemí, kteří v Británii pobývali většinou déle než pět let a zůstali zde i po brexitu, ukázal dle autorů hluboký a trvalý dopad na život a pocit identity a sounáležitosti občanů EU ve Spojeném království.
  7. V posledních letech se Haiti, nejchudší země západní polokoule, propaguje jako levná a dostupná destinace pro americké oděvní značky, jež umožňuje bezcelní vstup zboží vyrobeného tamními americkými společnostmi. Podle aktivistů se však podmínky v těchto továrnách podobají vězeňským táborům, kde neexistují žádná pracovní práva a kde dochází k sexuálnímu zneužívání. Dělnice z oděvních továren, s nimiž hovořil deník Guardian, potvrdily, že se od žen, které chtějí získat práci, očekává sex s mužským nadřízeným.
  8. Dnes je tomu rok, co naposledy opustil tiskárnu milion výtisků hongkongských prodemokratických novin Apple Daily, který vzniknul v roce 1995. V červnu 2020 byly v Hong Kongu přijaty nejasně definované zákony o národní bezpečnosti zakazující akty secese, podvracení, terorismu a spolčení se zahraničními a vnějšími silami. Nové zákony byly použity proti mnoha zpravodajským agenturám, otázka svobody tisku v zemi zůstává nejistá.
  9. Organizátoři hudební soutěže Eurovize rozhodli, že Ukrajina, která 14. května vyhrála 66. ročník, nemůže bezpečně hostit soutěž v roce 2023 v situaci, kdy Rusko vede proti této zemi válku. EBU uvedla, že jedná s BBC o pořádání soutěže ve Velké Británii, která skončila na druhém místě s písní Space Man Sama Rydera.
  10. Řecká státní televize sklidila kritiku kvůli pořadu, který divákům ukázal, jak v době prudkého růstu cen pohonných hmot odčerpávat benzin z aut. „Jste při smyslech? Dávat lidem rady, jak krást benzín?” komentoval to jeden z uživatelů na Twitteru. Jiný vtipkoval: „Po návodu na dva způsoby, jak snadno ukrást benzín, teď ERT připravuje nové návody, jak otevřít zámky a ukrást peněženky.”

publikováno: 24. 6. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Druhý návrat do Evropy

Druhé české předsednictví Evropské unii bude jen málo zatíženo vzpomínkou na neslavný konec prvního pokusu, …

Vůdci Unie dosud nevadili, a nyní vadí nicotností a bezradností

Zeptali jsme se Cyrila Svobody, jak jako bývalý ministr vnitra a zahraničí vidí budoucnost Evropské unie, …

Rozumný konzum

S konzumem je to těžké: je-li ho hodně, vzniká dojem nadbytku, který se spaluje neúčelně, nejčastěji …

Sebestředná politika aneb ošidnosti obecného dobra

Karel Engliš, předválečný významný český národohospodář soudí, že egocentrismus neboli sebestřednost působí neblaze nejen v soukromém …

Životní scénáře jako zpovědní zrcadlo

Jsem „nepřítelem pathosu a kravských barvotisků, mám hrůzu z modlitby, jež páchne operou…,“ tak to kdysi napsal …

Nebýt zapomenuti, to není málo

Diskuse o předsednictví země v Radě EU bývá pohříchu pomíjivá módní záležitost, o které se v příslušné členské zemi …

Londýnský atentát na mnichovský diktát

Čtrnáctitunový Big Ben na věži parlamentu odbíjel čtvrtou hodinu odpolední, když se 18. července 1941 …

Zrada konzervativců aneb Demokracie v ohrožení

Na počátku byl (…) Adenauer. Tak by mohlo začít „Písmo“ o dějinách rané Spolkové republiky. Po …