Deset zpráv k 12. 8. 2022

  1. Merrick Garland, generální prokurátor USA, navrhl odpečetění zákonného povolení pro FBI k prohlídce Mar-a-Lago, domu Donalda Trumpa na Floridě. Včera uvedl, že prohlídku osobně schválil, neboť selhaly méně invazivní pokusy získat dokumenty pořízené bývalým prezidentem, a odvolal se na značný veřejný zájem v této věci.
  2. Podle amerických představitelů a vojenských expertů může ohromující počet ruských ztrát na Ukrajině, kdy je denně zraněno nebo zabito 500 ruských vojáků, zabránit Kremlu v tom, aby se letos zmocnil celého východního regionu Ukrajiny. Pokrok v Doněcku se zastavil a Rusko bylo nuceno přesunout své síly na jih.
  3. Palestinci žijící pod izraelskou okupací a vojenskou nadvládou mají jen málo prostředků, jak bojovat proti velké nerovnováze sil mezi oběma stranami. Vězni zadržovaní Izraelem se již dlouho uchylují k hladovkám.
  4. Několik týdnů po poslední vlně veder se Francií opět šíří lesní požáry.
  5. Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že země ukončila epidemii koronaviru bez vakcín. Odborníci zvenčí vyjádřili pochybnosti.
  6. Světová zdravotnická organizace požádala, aby lidé neobviňovali opice z opičích neštovic poté, co se objevila zpráva, že v Brazílii bylo zvířatům ubližováno v obavě z přenosu.
  7. O Rishim Sunakovi, bývalém ministru financí, se donedávna mluvilo jako o pravděpodobném příštím britském premiérovi. V souboji o místo po Borisi Johnsonovi však v průzkumech zaostává.
  8. Tento týden zemřel ve věku 103 let Mario Fiorentini, nejvýznamnější italský odbojář. Jeho pozůstalí chtějí, aby jeho odkaz žil dál.
  9. Mistrovství světa ve fotbale 2022 je naplánováno jako 22. ročník soutěže FIFA World Cup, čtyřletého mezinárodního mistrovství ve fotbale mužů, kterého se účastní seniorské národní týmy členských asociací FIFA. Má se konat v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince 2022. Změna termínu zahájení mistrovství světa v Kataru na poslední chvíli je jen posledním střípkem nejistoty, která tuto výkladní skříň fotbalu provází.
  10. Ve věku 89 let zemřel francouzský výtvarník, kreslíř a karikaturista Jean-Jacques Sempé. Proslavil se zejména svými ilustracemi k sérii dětských knih o Malém Mikulášovi. Výrazný odkaz zanechal také díky svým humorným kresbám pro tisk. 

publikováno: 12. 8. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Rusko je ekonomicky na kolenou, ne, že ne!

Nejen proruskými trolly a užitečnými idioty, ale mnohými lidmi, kteří to „myslí dobře“, jsme už nějaký …

Odchod teroristy na penzi

Bude zajímavé v následujících měsících, či spíše letech, sledovat zasvěcené autory s dobrými zdroji, až budou rozplétat, …

Mentalita komunistické éry doutná pod povrchem

Je to jako při rozsáhlém požáru lesního porostu. Může to po čase budit zdání, že …

O alelidech

V rozmělňování svých vlastních argumentů jsme dnes opravdu velmi dobří. Než si jasně říct tohle …

Demokracie nevytvoří víc než hašteřivé vlády

Spisovatel Herbert George Wells, ač demokracii nezatracoval, měl o ní jisté pochybnosti. Svěřil se s tím čtenáři …

Hoří, má panenko 2.0

Požár v Hřensku a v českém a saském okolí je varováním, zní mohutně z českých médií. Jenže jakým? Před čím …

Kterak prosperující zem rozvrátily populismus a autokracie

Srí Lanku sužuje dramatická hospodářská krize. Přitom ještě před třemi lety to byla země s …

Chvála nejednoznačnosti

Nad Velkou premiérou Miroslava Krobota Komedie Velká premiéra je třetím hraným snímkem režiséra a herce Miroslava …