Zkrácený záznam z konference, pozvánka na koncert a deset zpráv ze dne 25. 11. 2022

***

Doba nedůvěry – zkrácený záznam z konference

Podívejte se na zkrácený záznam toho nejdůležitějšího, co od našich hostů zaznělo na konferenci „Doba nedůvěry“ konané v Topičově salónu 9. listopadu 2022.

Program konference:

 1. Stát a instituce (Lenka Bradáčová, Vladimíra Dvořáková, Jan Wintr, moderátor Ivan Štern)
 2. Demokracie a volby (Lukáš Jelínek, Petr Kamberský, Petr Bísek, moderátor Martin Jan Stránský) (od 8:00 min.)
 3. Média. Pravda. Manipulace (Lenka Zlámalová, Petr Orálek, Josef Šlerka, moderátor Petr Fischer) (od 16:50 min.)
 4. Hodnoty. Rodina. Tradice (Radkin Honzák, Miroslav Petříček, Ivo Bystřičan, moderátorka Pavlína Havlová) (od 25:54 min.)
 5. Závěrečná diskuse (od 31:20 min.)

***

Adventní koncert z cyklu Hudba bez hranic

Vstupenky ZDARMA pro nové předplatitele. Prvním 20 novým předplatitelům Přítomnosti nabízíme teď v adventu zajímavý bonus – vstupenku zdarma na adventní koncert z cyklu Hudba bez hranic, který pořádá Spolek České kořeny v dominikánském klášteře v Jilské.

KDY:    v neděli 11. prosince od 19.30 h.

KDE:   Dominikánský klášter, Jilská, Praha 1.

DŮLEŽITÉ: Nové předplatitele prosíme o zaslání emailu na johansson@vydavatelstvimjs.cz, ať Vám vstupenky umíme předat. Děkujeme!

Na koncertě vystoupí soubor Martinů Strings Prague s vynikající sopranistkou Marií Fajtovou, sólistkou opery Národního divadla. Pozvánku a program najdete zde.

***

 1. Ukrajinská první dáma Olena Zelenská říká BBC, že Ukrajina vydrží nadcházející zimu navzdory mrazu a výpadkům proudu způsobeným ruskými raketami a bude pokračovat v boji, který označuje za válku světových názorů, protože bez vítězství nemůže být mír.
 2. Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala svou politiku vůči Rusku před únorovou invazí na Ukrajinu s tím, že jí došly síly ovlivnit Vladimira Putina. Uvedla, že se snažila svolat evropské rozhovory s ruským prezidentem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v létě 2021.
 3. Dolní komora ruského parlamentu jednomyslně odhlasovala rozšíření zákazu tzv. homosexuální propagandy. Podle nejnovější verze zákona je jakákoli propagace homosexuality, včetně propagace v knihách, filmech a na internetu, nezákonná a hrozí za ni vysoké tresty.
 4. Spisovatelka E. Jean Carrollová zažalovala Donalda Trumpa v americkém státě New York za to, že ji v 90. letech údajně znásilnil. Osmasedmdesátiletá paní Carrollová je jednou z prvních osob, které podaly žalobu podle zákona o pozůstalých po dospělých, který vstoupil v platnost ve čtvrtek.
 5. Elon Musk uvedl, že Twitter od příštího týdne poskytne všeobecnou amnestii některým pozastaveným účtům. Stalo se tak poté, co ve středu zahájil anketu, v níž se uživatelů Twitteru ptal, zda by účty, které porušily zákon nebo se zabývaly hrubým spamem, měly být na platformu sociálních médií znovu vpuštěny.
 6. Místní síly v severovýchodní Sýrii sdělily BBC, že možná budou nuceny opustit tábory, v nichž jsou zadržováni zajatci skupiny Islámský stát (IS). Syrské demokratické síly (SDF) uvedly, že již nemají kapacity na střežení těchto táborů, pokud tam Turecko zahájí novou pozemní operaci.
 7. Dvě ženy, které obvinily Jeffreyho Epsteina ze sexuálního zneužívání, podaly žaloby na JP Morgan Chase a Deutsche Bank. Obviňují banky, že ignorovaly červené vlajky ohledně svého klienta a měly prospěch z údajných operací zesnulého finančníka spojených se sexuálním zneužíváním.
 8. Nejdéle hraná hra na světě, Past na myši, která v pátek oslaví 70. výročí svého vzniku, bude příští rok poprvé uvedena na Broadwayi. Detektivka Agathy Christie měla premiéru v londýnském West Endu 25. listopadu 1952 a autorka původně předpokládala, že se bude hrát jen osm měsíců.
 9. Sněmovna bude v pátek schvalovat sporný vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ke konci letošního roku. Proti vystupuje opoziční hnutí ANO, prosadit zamítnutí předlohy se mu ale s největší pravděpodobností nepodaří. Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že podnikatelé už nebudou sprostými podezřelými. Podle Aleny Schillerové ale zrušení EET postrádá ekonomickou logiku.
 10. České firmy LutherOne a CYRKL získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship v rámci 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE. Uspěly mezi stovkami nejlepších technologických rychle rostoucích společností z 18 zemí. V hlavní soutěži pak vyhrála česká firma FTMO.

publikováno: 25. 11. 2022

NEJNOVĚJŠÍ články


Studenti při stávce za klima oživili občanskou společnost v Česku

Minulý týden se studenti českých vysokých škol rozhodli upozornit na problém klimatických změn a především na …

Stát a instituce – první panel konference o době nedůvěry

„Kdykoli tady někdo někoho jmenuje, tak se od počátku snaží nastavit pravidla tak, aby mohl …

Apokalypsa vlevo, apokalypsa vpravo

Co mají společného klimatická mládež a Donald Trump? Vůbec nic, s jedinou výjimkou: všichni očekávají od budoucnosti …

Švýcarská anabáze Petra Lotara

„Vyjdi z země své a z domu otce svého do země, kterou ukáži tobě.“ Tak …

Veřejný zájem aneb politika náš úděl

Činnosti, které se dějí ve veřejném zájmu, by se měly vejít pod pojem politika. Avšak …

Adventní koncert zdarma pro nové předplatitele

Prvním 20 novým předplatitelům Přítomnosti nabízíme teď v adventu zajímavý bonus – vstupenku zdarma na adventní koncert z …

Doba nedůvěry – zkrácený záznam z konference

Podívejte se na zkrácený záznam toho nejdůležitějšího, co od našich hostů zaznělo na konferenci „Doba nedůvěry“ …

Naděje na půli cesty

Přinášíme čtvrtý díl původního 6dílného seriálu revue Přítomnost „Dohlížet, anebo trestat aneb Má vězení odplácet, …