Deset zpráv ze dne 27. 1. 2023

  1. Po čtrnácti dnech se v pátek ve dvě hodiny odpoledne opět otevírají po celé České republice volební místnosti. Češi volí prezidenta a vybírají ze dvou kandidátů. V první den bude možné vhodit hlas jednomu z nich do deseti do večera. V sobotu pak od osmi ráno do dvou odpoledne. Proti prvnímu kolu se mění jedna věc – lístky lidé dostanou až ve volební místnosti.
  2. Dnes, 27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu, který byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005 na jeho 42. plenárním zasedání. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů Židů, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holokaustu za druhé světové války. V Senátu a na Ministerstvu zahraničí ČR se uskutečňují vzpomínková setkání.
  3. Rusko včera odpálilo 55 raket na cíle na Ukrajině, přičemž podle úřadů bylo při úderech zabito nejméně 11 lidí a dalších 11 bylo zraněno. Ukrajinské síly sestřelily celkem 47 raket. O den dříve Německo a USA přislíbily vyslat na Ukrajinu desítky bojových tanků, což představuje významné zvýšení vojenské podpory Západu.
  4. Při včerejším zásahu v okupovaném městě Dženin na Západním břehu Jordánu bylo izraelskými silami zabito nejméně devět Palestinců, uvedly palestinské úřady a přiměly palestinskou samosprávu pozastavit bezpečnostní koordinaci s Izraelem. Počet mrtvých Palestinců zabitých na Západním břehu Jordánu za necelý měsíc se tak zvýšil na 30, z toho nejméně pět mladistvých do 18 let.
  5. Geopolitika je na Australian Open všudypřítomná a bude v centru pozornosti i v sobotním ženském finále, v němž proti sobě nastoupí Jelena Rybakinová, původem Ruska, která se před pěti lety výměnou za finanční podporu stala občankou Kazachstánu, a Aryna Sabalenková z Běloruska. Otec Novaka Djokoviče, Srdjan Djokovič rozpoutal rozčarování, když se objevil na YouTube ve videu po boku ruského aktivisty, který viditelně propaguje proruské symboly na podporu války na Ukrajině. Srdjan Djokovič trvá na tom, že sedo proruské demonstrace zapletl nechtěně.
  6. María Branyas Moreraová, které je 115 let, se stala nejstarší známou žijící osobou po smrti 118leté Lucille Randonové, která zemřela 17. ledna ve francouzském městě Toulon, potvrdil minulý týden web Guinnessovy knihy rekordů. María Branyas Morera prožila dvě světové války, španělskou občanskou válku, pandemii chřipky v roce 1918 a Covid. Nyní je tato žena narozená v Kalifornii nejstarší žijící osobou na světě.
  7. 18 dolarů za tucet vajec: krabice od vajec se v USA stala symbolem inflace. Do konce roku 2022 ceny meziročně vystřelily o 60 % a zatížily tak rozpočty domácností v celé zemi. Některé domácnosti řeší situaci pašováním vajec přes americko-mexickou hranici. Americká pohraniční stráž uvádí, že se počet záchytů vajec a drůbeže od 1. října do 31. prosince zvýšil o 108 %. Zákazníci také vyhledávají místní farmy, které mohou být levnější.
  8. Ázerbájdžán zahájil přelomovou právní výzvu proti Arménii za údajné ničení životního prostředí a biologické rozmanitosti během téměř tří desetiletí okupace sporného regionu Náhorního Karabachu. Mezinárodní tribunál posoudí důkazy o rozsáhlém ničení životního prostředí během konfliktu mezi oběma národy, včetně odlesňování a znečišťování, a bude požádán, aby Arménii nařídil zaplatit odškodnění. Je to poprvé, kdy nějaká země požádala o mezistátní arbitráž podle Bernské úmluvy.
  9. Hackeři napojení na ruské a íránské státy se stále častěji zaměřují na britské politiky, novináře a výzkumné pracovníky prostřednictvím sofistikovaných kampaní, jejichž cílem je získat přístup k elektronické poště dané osoby, varovala ve čtvrtek britská agentura pro internetovou bezpečnost (NCSC).
  10. Papež František kritizoval zákony, které kriminalizují homosexualitu, jako “nespravedlivé”, řekl, že Bůh miluje všechny své děti takové, jaké jsou, a vyzval katolické biskupy, kteří tyto zákony podporují, aby přijali LGBTQ+ osoby do církve. František připustil, že katoličtí biskupové v některých částech světa podporují zákony, které homosexualitu považují za trestný čin nebo diskriminují LGBTQ+ osoby, a sám o této problematice hovořil jako o “hříchu”. Takové postoje však přisoudil kulturnímu zázemí a řekl, že zejména biskupové musí projít procesem změny, aby uznali důstojnost každého člověka.

publikováno: 27. 1. 2023

NEJNOVĚJŠÍ články


Česko už potřebuje změnu

V prezidentské kampani padlo už mnoho velkých slov – zlo, obrana demokracie a západních hodnot. Dominujícím pojmem …

Slovenské ztráty a nálezy

Vracel jsem se na přelomu starého a nového roku na Slovensko, snad po dvaceti letech, s pocity, …

Andrej Babiš – psychologický profil deprivanta a jeho voličů

Dostat se na pozici vysoce postaveného politika vyžaduje velké úsilí. Jenže v případě mnoha politiků je …

Erasmus Maďarský – zkouška Orbánovy moci

Evropská unie přestala platit maďarsku výměnu studentů. Projekt Erasmus byl ale mladými lidmi velmi oblíbený, …

Obojakost nacionalismu

Nacionalismus jako každý lidský výtvor má protilehlé tváře. Jedna druhou zdánlivě vyvrací. To se dovídá …

Dva týdny hnusu

Pavel versus Babiš. Prezidentský souboj jde do finále. Bývalý premiér ihned po volbě začal na …

Libuše Palachová: „Věřím, že přece jen pravda zvítězí.“

Ve čtvrtek 19. ledna uplyne 54 let od tragické smrti studenta historie a politické ekonomie …

Warfakes – nová zbraň ruské propagandy

Ruská válka na Ukrajině probíhá nejen na fyzické frontě, ale také na virtuálním bojišti. Když …