Deset zpráv ze dne 7. 2. 2023

  1. Ruské síly ostřelovaly přibližně dvě desítky měst a vesnic v okolí zničeného východního města Bachmut, uvedla ukrajinská armáda. Moskva provádí tažení s cílem zmocnit se celé východní oblasti známé jako Donbas. Ukrajinští vojenští představitelé uvedli, že chaotická povaha ruského úsilí, které zahrnuje vlny nezkušených rekrutů a bývalých trestanců patřících k polovojenské skupině Wagner, omezuje jeho účinnost. Britské zpravodajské služby v úterý uvedly, že je nepravděpodobné, že by Rusko mělo dostatek sil, aby během několika týdnů významně ovlivnilo válku.
  2. Zdravotničtí pracovníci v Británii v pondělí zahájili největší stávku v 75leté historii Národní zdravotní služby (angl. NHS), když desetitisíce zdravotních sester a pracovníků záchranky vystoupily ze stupňujícího se sporu o platy, což dále zatěžuje státem řízenou Národní zdravotní službu (NHS).
  3. Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které udeřilo v blízkosti turecko-syrských hranic, si vyžádalo přibližně 5000 obětí na životech – 3 400 v Turecku a nejméně 1 500 v Sýrii. V Turecku je téměř 6 000 zničených budov. Záchranáři pátrají po přeživších v téměř mrazivých teplotách a čelí tomu, co jeden z expertů nazval “závodem s časem a podchlazením”. Zemětřesení je celosvětově největší zaznamenané od srpna 2021.
  4. Společnost Microsoft Corp (MSFT.O) uvedla, že vyšetřuje problémy s e-mailovou službou Outlook, protože uživatelé v Severní Americe se potýkali s problémy s přístupem, odesíláním nebo vyhledáváním e-mailů na této platformě.
  5. Čtyřicet sedm prodemokratických osobností v Hongkongu stanulo před soudem na základě obvinění z podvratné činnosti podle čínského zákona o národní bezpečnosti.
  6. Izraelské vojenské síly zabily na okupovaném Západním břehu Jordánu nejméně pět palestinských bojovníků Hamásu.
  7. Separatističtí bojovníci v indonéském regionu Papua zajali novozélandského pilota jako rukojmí poté, co v úterý zapálili malé dopravní letadlo při přistání v odlehlé horské oblasti, uvedla v prohlášení skupina bojující za nezávislost.
  8. Argentinská ministryně životního prostředí Marina Silva vyzývá, aby byl bývalý prezident Jair Bolsonaro hnán k odpovědnosti a vyšetřován za genocidu, zatímco ministryně připravuje operaci na vyhnání nelegálních těžařů zlata z území původních obyvatel.
  9. V tento den roku 1964 vítalo Beatles při jejich první cestě do USA více než 3 000 teenagerů. “Něco takového jsme tu ještě nezažili,” řekl tehdy jeden z pracovníků letiště. “Dokonce ani pro krále a královny.”
  10. Epizoda seriálu Simpsonovi, která zmiňuje “tábory nucených prací” v Číně, byla v Hongkongu odstraněna ze streamovacích služeb Disney+. Jedná se o druhou epizodu z poslední série tohoto dlouholetého amerického kresleného seriálu.

publikováno: 7. 2. 2023

NEJNOVĚJŠÍ články


Copak všichni zešíleli? Proč volí lidé Babiše.

Šílená lživá kampaň. Šíření strachu z války a ekonomické krize. Přesto Andreji Babišovi v prezidentských volbách dalo hlas …

„Bye, bye” dokumenty ČT

Bude-li vláda a parlament dál tvrdohlavě odmítat zvýšení televizního poplatku (135 Kč měsíčně), za pár let …

Trump se vrací – extrémnější než dřív

Donald Trump šíří na své síti bludy hnutí Qanon a další polopravdy a lži. Nyní …

Pozvánka: Večírky s Přítomností

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exklusivním Eccentric clubu na Praze 1, každou poslední středu v …

Demokracie, postmodernismus a Nový světový řád

Posokratovské rozpolcení na zdravé a nezdravé ideové proudy filosofie dodnes dostatečně nepřekonala. Problém většiny významných filosofů …

Civilní prezident

Volební fiesta skončila, začíná obyčejná každodenní práce. Co vlastně může a nemůže změnit nová hlava státu? …

Kultura strachu

Strach, krize, apokalypsa, úzkost. Média a politici podněcují obavy, které narůstají tím více, čím lépe se …

Proč se u nás nepíší povídky?

V září roku 1936 se obrátil týdeník Přítomnost na několik českých spisovatelů s otázkou, proč se u nás …