Volho – Vyprávěj!

Petr Fischer

Šéfredaktor Přítomnosti

V České televizi momentálně paralelně běží dva seriály o normalizaci. Mnohokrát opakované Vyprávěj doběhlo do 70. let právě ve chvíli, kdy na obrazovku vyjela minisérie Volha, v níž se Matěj Hádek snaží projet a jinak pragmaticky probít stejnou dobou.



Také otec klanu Dvořákových, Josef, pracuje ve Vyprávěj v ČST. Ta ale není tak divoká a nespoutaná jako ve Volze, jakkoliv i tam se paří a všelijak dovádí, přestože divoké rychlosouložení na pracovišti si v primetimu scénárista ani režisér nedovolili. Tajní StB nejsou tak ostentativně drsní, zato se nezastaví a pracují systematicky a spolehlivě. Strach je všudypřítomný, dopady názorové perzekuce přesné a rázné, kupodivu se nepřehrává, i když ani až tak nehraje. Groteskní rozměr Volhy zcela mizí, i tak zůstává normalizační puch a deprese.

Náhodná dramaturgie nakonec vytvořila zajímavý historizující tandem, v němž se sentimentálně zabalené vzpomínání Vyprávěj mísí s normalizační groteskou Volhy, a najednou je uvěřitelnější a přijatelnější než při premiéře. Vyprávěj krát Volha děleno (či odmocněno) dvěma, a je tu obraz, na němž by se asi shodla většina, která v téhle době pracovala nebo vyrůstala.

Normalizační bahno v nových seriálech navždy zapečetěno, teď ještě to bahno současnosti, aby se příští generace měly čemu smát a čemu se divit.

publikováno: 17. 4. 2023

Datum publikace:
17. 4. 2023
Autor článku:
Petr Fischer

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Odchod papeže Františka, křižáka v baště pokrytectví

Existuje neurologické přísloví týkající se mozku: pocity vždy porazí fakta. S odchodem papeže Františka jsme svědky přívalu obdivu a smutku nad ztrátou „dobrého papeže,“ a pocitů, které převažují nad nepříjemnými fakty organizace, jíž …

Dům bez východu

Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …

Úvahy nad novým dokumentem: Kam se poděla aktivita Milionu chvilek?

Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …

Proč utrácet všechna zvířata, i ta zdravá? Inu proto, že nejsou „zdravá“.

Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …

Hazardní šachová partie Donalda Trumpa

Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …

Spolkový sněm bdící

Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …

„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …