Zvací dopisy

Agáta Pilátová

Kulturní publicistka

V těchto dnech si (nejen) pamětníci připomněli, že počátkem srpna roku 1968, tedy před 55 lety, byl sovětskému vůdci Brežněvovi předán tzv. „zvací dopis“ – písemná výzva, aby Sovětský svaz všemi prostředky zasáhl proti hrozící kontrarevoluci v Československu. Autorů dopisu bylo – alespoň podle podpisů – pět (Indra, Kolder, Švestka, Kapek, Biľak), lidové názvosloví je označovalo za největší „konzervy“ v tehdejší komunistické straně. O necelé tři týdny později obsadila naši zemi sovětská armáda společně s dalšími vojsky států Varšavské smlouvy. Signatáři později popírali, že taková písemnost vůbec existovala, natož že by oni byli jejími iniciátory. Po roce 1990 však byla objevena v sovětských archivech a podle věrohodných analýz označena za pravou, včetně podpisů.

Tehdejší rušné srpnové dny se sugestivní silou a téměř dokumentární přesností líčí film Petra Nikolaeva Muž, který stál v cestě uvedený do kin letos v květnu. Můžeme si je připomenou i ve stejnojmenné knize scenáristy filmu Ivana Fíly. Mimochodem, je škoda, že na Nikolaevův snímek nepřišlo do kina víc diváků; mohlo by to napravit uvedení v televizi.

Nad výročím dopisu stojí za to se zamyslet, i když je jen půlkulaté. Kam až za uplynulé půlstoletí dospěl svět? A konkrétně ruské impérium? K tomu, aby přepadlo další suverénní stát, už žádný alibistický dopis nepotřebovalo. Nebo aspoň není známo, že by některý ukrajinský politik či skupina domácích vlastizrádců nějaký napsali, podobně jako u nás v roce 1968. Dnes se to dělá jinak, záminky se vyrábějí méně subtilními a samozřejmě efektivnějšími prostředky. Jedna písemnost… pchá! Kampak s dopisy v digitálním století! V čase, kdy odevšad profukuje smršť dezinformací, lží, falešných zpráv, klamavé propagandistické masáže. Je doba rafinované destabilizace vnitřních poměrů v zemi, kterou se impérium chystá napadnout, čas hybridních válek, instalací umělých samozvaných republik, jako Luhanská či Doněcká na Ukrajině. A to vše pak vrcholí ozbrojenou agresí, jejíchž náznaků jsme si možná včas nevšimli.

Novodobé svérázné „dopisy“ (nejen) o Ukrajině proudí světem se zvýšenou intenzitou. Přistávají i u nás na sociálních sítích a v mailových schránkách statisíců adresátů. Často nelze dohledat zdroje, nicméně pronikavě čpí smradem z východních smetišť a zarývají se do masa veřejného prostoru. Občas z toho mrazí v zádech, protože navozují neodbytný pocit, že plní funkci „zvacích dopisů“, výzev k popírání zjevných skutečností a dějinných i aktuálních pravd. K útoku na ně. K útoku vůbec. Jak taková výzva může dopadnout, to si lze zopakovat při sledování procesu s exprezidentem USA za jeho počínání po volbách, které prohrál. Za jeho pokřiky vedoucí k obléhání Kapitolu.

Pomyslných Kapitolů máme dost i tady; někdy jsou to dveře soudní síně vyvrácené zhysterizovanou lůzou, jindy Národní muzeum, z jehož průčelí chtěla skupina násilníků strhnout ukrajinskou vlajku.

Za dopis komunistických vlastizrádců Brežněvovi nebyl nikdo potrestán; ale zdá se, že dnes už je to přeci jen lepší. Pár dezinformátorů už stálo před českými soudy. Věřme, že za své jednání, kvalifikovatelné jako trestný čin, budou stíháni i další.

Letos v srpnu si připomínáme půlkulaté výročí nejen „zvacího dopisu“ někdejších komunistických přisluhovačů Moskvy, ale hlavně následné okupace Československa. Historické zkušenosti i současná hanebná agrese Ruska na Ukrajině velí, abychom si dali pozor.

publikováno: 21. 8. 2023

Datum publikace:
21. 8. 2023
Autor článku:
Agáta Pilátová

NEJNOVĚJŠÍ články


Absurdity Ficova návratu

Slovenská předvolební kampaň připomíná velkou reality show, v níž se lídři předhánějí v nafukování voličského strachu. Nic …

Déčko a ČT art: lekce veřejnoprávnosti

Sedmdesát let televizního vysílání slaví letos Česká televize celý rok – různými pořady i krátkými hláškami …

Večírky s Přítomností VII.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric clubu na Praze 1, každou poslední středu …

Žulové podloží ukrajinské suverenity

Ruský útok a stálé ostřelování Ukrajiny trvají už osmnáct měsíců. Některé epizody přecházejí plynule do vojenských …

Nový Nový světový řád

Uspořádání světa se vždy měnilo a dál se mění, avšak v mnoha základních ukazatelích vykazuje též značnou …

Lesk a bída normalizačních učitelů (II.)

Počátek konce schizofrenie, její konec … a počátek té další Na střední škole se psal rok …

„Zázračný aparát“ ve službách doby aneb O síle i slabinách mocného fenoménu

Nepřekvapuje, že švédsko-dánský dokument Zázračný aparát, právě uvedený do našich kin, získal letos ocenění na festivalu Sundance. Filmová …

Zákon přírody

Jak vtěsnat civilizační změny do přesných právních rámců Zatímco policie odvádí protestující, kteří blokují ropné …