Nikoliv oslava, nýbrž truchlení: 9. květen

Radkin Honzák

Psychiatr a vysokoškolský pedagog

Medicína je trochu jako Rusko; neví, kde má hranice, a polyká jedno za druhým témata, která jí nepříslušejí. Ve stylu znělky Mládí republiky v Čs. rozhlase padesátých let, která začínala písní s textem „Poručíme větru, dešti, / kdy má pršet a kdy vát“ se medicína z oblasti léčení přesouvá, kamkoliv se jí zamane. Nestačí jí, že bez jejích razítek se člověk ani nesmí narodit, ani umřít, ale sápe se do jeho dalších, dost intimních, funkcí. Jedním z jejích hnusných zákroků je ovlivňování porodnosti.

9. května 1960 byla americkou vrcholnou kontrolní zdravotnickou institucí, FDA (Food and Drugs Administration) schválena první antikoncepční pilulka. A od té chvíle civilizace, které si s ní začaly, jdou dolů. Tam začal pád, nad nímž teď hořekují ekonomové (a ti především), protože není jasné, kdo bude za dvacet let vydělávat na důchody.

Demografický strom českého národa se podobá namísto zdravému stromu modelu hřbitovní (nikoliv volební) urny. A to 30 % dívek z „generace vloček“ ohlašuje, že chce žít single, aby nemusely zažívat trampoty manželských konfliktů a rozchodů.

Navzdory tomu, že za pár šupů si lze pořídit anti-baby-pill, uskuteční se v ČR něco do 1 000 potratů, tedy ukončení těhotenství, ročně. To je tak kolem tří potratů denně! Dítě se stává překážkou osobního rozvoje. Ženy chtějí pracovní kariéru, a zatímco antikoncepce stojí nějaké peníze, potrat je „na pokladnu“ zadarmo.

Poroučet větru, dešti a Přírodě se nevyplácí. Ona je tu déle než my. A přežije nás, zatímco my, Češi, patrně s porodností 1,8 na jednu ženu do pěti generací vyhynem.

publikováno: 20. 5. 2024

Datum publikace:
20. 5. 2024
Autor článku:
Radkin Honzák

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Arena Praha

Arena Praha, vida, že nevíte, kde takové místo v Praze je? Takhle by se měla nově po rekonstrukci totiž jmenovat stanice metra Českomoravská. Podle usnesení č. Us RMČ 216/25 ze dne 13. …

Tom Cruise®

Ve filmové popkultuře současného Hollywoodu sotva najdeme zvučnější jméno. Tom Cruise® si sám vymyslel a hraje vlastní ligu akčního filmu, ke které kromě (platících) diváků nikoho jiného zřejmě nepotřebuje. Je sice …

Nostalgie italského futurismu (?)

Výkřiky jako Tung, tung, tung, sahur!, Brr, brr, brr, patapim! nebo Tralalero Tralala! mi neustále znějí v uších. Nejdříve s tím přišly děti, sem tam nějaký nahodilý výkřik, a mně to přišlo ihned …

Za Milošem Zapletalem

V den volby nového papeže Lva XIV. a na den přesně ve státní svátek Dne vítězství nás opustil Miloš Zapletal ve věku 95 let. Rozezněly se zvony chrámu sv. Petra ve Vatikánu …

Trumfy Trumpa: co není americké, proclít!

Prezident Trump oznámil na své sociální síti záměr nových celních opatření, týkajících se tentokrát kinematografie. Na všechny filmy vyrobené mimo území USA hodlá uvalit cla ve výši sta procent. Své …

„Severská dovolená“ a jiné sochy na zahradě švédského velvyslanectví

V zahradě švédského velvyslanectví na Hradčanech jsou vystaveny sochy české výtvarnice žijící ve Švédsku Ivany Macháčkové. V Čechách vystavuje Ivana Macháčková poprvé a na výstavě je k vidění jen to, co bylo možné z její …

Chuť žít. Autoterapie Petra Havlíka

V nakladatelství BOHEMICA BOOKS právě vychází nová kniha komentátora Petra Havlíka Chuť žít. Byť je Petr Havlík dlouholetým přispěvovatelem Přítomnosti, čtenáři naší revue se v posledních letech setkali jen se zlomkem jeho textů, které …

Hodnota lži

Umberto Eco v knize Poznámky na krabičkách od sirek uvádí nejen ze své praxe tento příklad – lidé, kteří věří, že Země je placatá, musí u zkoušek ve škole lhát o její kulatosti, …