Zdravotnické MeeToo

Filip Šimeček

PEDAGOG, PUBLICISTA

Šikana na pracovišti. Kdo má to štěstí, že se s ní během svého života nikdy nesetkal? Existuje však oblast, kde může být pro tento sociálněpatologický jev větší předpoklad než u jiných zaměstnání – zdravotnictví. A právě o mobbingu a bossingu mezi pečovatelkami a zdravotními sestrami je kniha s názvem Pod rouškou šikany.

Autorka Blažena Hlasová zvolila poměrně zajímavý způsob zpracování. Po krátkém úvodu, v němž popsala svůj vlastní životní příběh, nabízí čtenářům téměř 30 autentických příběhů, které mají zpravidla velmi podobnou zápletku. Mladá zdravotní sestra nastupuje na nové pracoviště a čelí drsné šikaně ze strany služebně starších kolegyň, často vrchní sestry, která mnohdy zanedbává své povinnosti, pije kafe a brouzdá po internetu, zatímco hrdinka příběhu kmitá, aby zvládla sama obstarat desítky pacientů. Příběhy jsou anonymizované, takže si jejich pravost nemůžeme ověřit, nicméně jednotlivé osudy v kontextu podfinancovaného zdravotního sektoru v Česku dávají smysl.

Z jednotlivých příběhů zjišťujeme, že prostředí zdravotních sester je silně konkurenční a situace, kdy mazáci šikanují nováčky, silně připomíná mužské kolektivy na vojně, byť násilí je nikoli fyzické, ale psychické. Znovu se do popředí dostává palčivá otázka českého zdravotnického systému, který připomíná tikající bombu. Je paradoxní, že právě pečující a zdravotnické profese, které by měly být založeny na respektujícím přístupu, jsou v česku silně konkurenčním a extrémně stresujícím prostředím. V této souvislosti pak není až tak šokujícím zjištěním, že senioři či pacienti LDN jsou mnohdy vystaveni hrubému zacházení.

Autorka se v knize zhostila spíše editorské role, příběhy nechává tak, jak jsou, byť určitá stylizace je na nich znát. Nepřipojuje žádné odborné komentáře, neobjevují se žádné právní rady. Kniha je jakýmsi zdravotnickým MeeToo, jednotlivé sestry v ní spíše terapeuticky sdílejí své zkušenosti, než aby hledaly systémová řešení.

Z jednotlivých příběhů lze alespoň vysledovat jistý prototyp oběti – často jsou to cizinky, čerstvé absolventky škol či ženy studující vysokou školu, čímž by mohly ohrozit pozici vrchní či staniční sestry. Řada autorek příběhů popisuje sebe samu jako perfekcionistku s touhou plně pomáhat druhým, v některých příbězích je nastíněno i složité dětství provázené nepřijetím či zanedbáním. V prostředí plném manipulace je žena s kombinací těchto vlastností snadnou kořistí.

Vedení nemocnic by si knihu Blaženy Hlasové mělo pořídit na svá personální oddělení a aktivně ji používat při práci s týmem. Kvalita pracovního kolektivu se totiž vždy podepíše na kvalitě péče.

publikováno: 20. 5. 2024

Datum publikace:
20. 5. 2024
Autor článku:
Filip Šimeček

NEJNOVĚJŠÍ články


Křetínského miliardy pod britským drobnohledem

Český miliardář Daniel Křetínský se už delší dobu snaží koupit britskou Královskou poštu. Britská vláda …

Dobrá zpráva: Skvělý příběh bez konfliktu

Každodenní provoz běžné rodiny: Rodiče a tři dospívající děti spěchají ráno za svými povinnostmi, v pozdním odpoledni …

Místa, odkud není návratu

Literatura nemůže spasit svět, ale poskytuje vhled do chování, které je hnací silou kulturních trendů. …

Křest knihy Vzestup a pád lidské mysli

Ve čtvrtek 5. prosince 2024 proběhl v Národní kavárně křest knihy Martina Jana Stránského Vzestup …

Je to moje strana

Popularita levicového konzervatismu Sahry Wagenknechtové zajistila stejnojmennému spolku místo ve vládě v Braniborsku. V dalších dvou spolkových …

Martin Jan Stránský: K sociálním sítím bychom měli přistupovat stejně jako k alkoholu a k cigaretám

Poslední středu v listopadu představil na večírku Přítomnosti v Eccentric Clubu svou novou knihu Vzestup a pád lidské …

To prokleté slovo veřejnoprávní

Kdykoli se elektronická média stanou tématem veřejné diskuse, objeví se okamžitě pochybnosti o smyslu existence medií …

Jak si usnadnit konec

Pedro Almodóvar si letos odnesl z benátského filmového festivalu hlavní cenu – Zlatého lva za svůj …