Kam nás přivede nucená „rovnost“ na OH

Martin Jan Stránský

vydavatel Přítomnosti

Současné OH nejsou, tak jako žádné, bez kontroverze. Ta největší se týká boxera/boxerky Imane Khelif, která sice má chromosomy XY, ale boxuje jako žena. Shodneme se, že otázky kolem jeho/jejího vystupování reprezentují současný stav naší společnosti jak z vědeckého, tak ze společenského pohledu. Dále dle mého názoru ukazují, kam až přehnané vnímání mnohokrát nucené „rovnosti“ může vést.

Takže pro pořádek uvádím určité následující body:

Co se týče každého člověka na zeměkouli, z genetického pohledu je to jednoduché. Tu se pohlaví dělí na dvě. Říká se tomu genotyp. Pak ale je něco, čemu se říká fenotyp a to je, laicky řečeno, soubor všech definovatelných charakteristik jednotlivce jak anatomických, tak fyziologických i psychologických, a to na základě variability genů, které člověk nese v sobě. To znamená, že i přes to, že někdo má chromosomy XY = muž, může (jak povahově, tak i anatomicky) být více „zženštilý“ něž někdo jiný. V určitých případech to může i znamenat, že má i ženské orgány, povahu, cítění apod.

JENŽE: Jedná se tu o sport, nikoliv o „pocity“. A to je klíčové. Rozluštění komplikovaných situací, jako je ta Khelifova/ové, se vždy musí konat s logikou, která postupuje pozpátku. Ta vypadá následně: pokud se nedbá na genotyp ve sportu, tak kdokoliv se může narodit jako chlap, nechat si udělat vaginu a prsa, prohlásit, že je ženou, že žil celý život jako žena, a ze stejných důvodů, proč bylo dovoleno panu/í Khelif boxovat, by mohl být puštěn do zápasu, kde by každého rozmlátil na cucky. Pokud by mu/jí to nebylo dovoleno, mohl by ukázat na případ Khelif a hlásit diskriminaci.

Ať se Khelif cítí jakkoliv, je to muž, který se vyvinul jako žena. Ať tedy soupeří s dalšími muži, kteří se podobně vyvinuli. Tedy ve STEJNÉ kategorii. Ale nikoliv proti ženám. Nutit ženy, aby proti němu/ní soupeřily, je diskriminací vůči nim…

 

publikováno: 5. 8. 2024

Datum publikace:
5. 8. 2024
Autor článku:
Martin Jan Stránský

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Arena Praha

Arena Praha, vida, že nevíte, kde takové místo v Praze je? Takhle by se měla nově po rekonstrukci totiž jmenovat stanice metra Českomoravská. Podle usnesení č. Us RMČ 216/25 ze dne 13. …

Tom Cruise®

Ve filmové popkultuře současného Hollywoodu sotva najdeme zvučnější jméno. Tom Cruise® si sám vymyslel a hraje vlastní ligu akčního filmu, ke které kromě (platících) diváků nikoho jiného zřejmě nepotřebuje. Je sice …

Nostalgie italského futurismu (?)

Výkřiky jako Tung, tung, tung, sahur!, Brr, brr, brr, patapim! nebo Tralalero Tralala! mi neustále znějí v uších. Nejdříve s tím přišly děti, sem tam nějaký nahodilý výkřik, a mně to přišlo ihned …

Za Milošem Zapletalem

V den volby nového papeže Lva XIV. a na den přesně ve státní svátek Dne vítězství nás opustil Miloš Zapletal ve věku 95 let. Rozezněly se zvony chrámu sv. Petra ve Vatikánu …

Trumfy Trumpa: co není americké, proclít!

Prezident Trump oznámil na své sociální síti záměr nových celních opatření, týkajících se tentokrát kinematografie. Na všechny filmy vyrobené mimo území USA hodlá uvalit cla ve výši sta procent. Své …

„Severská dovolená“ a jiné sochy na zahradě švédského velvyslanectví

V zahradě švédského velvyslanectví na Hradčanech jsou vystaveny sochy české výtvarnice žijící ve Švédsku Ivany Macháčkové. V Čechách vystavuje Ivana Macháčková poprvé a na výstavě je k vidění jen to, co bylo možné z její …

Chuť žít. Autoterapie Petra Havlíka

V nakladatelství BOHEMICA BOOKS právě vychází nová kniha komentátora Petra Havlíka Chuť žít. Byť je Petr Havlík dlouholetým přispěvovatelem Přítomnosti, čtenáři naší revue se v posledních letech setkali jen se zlomkem jeho textů, které …

Hodnota lži

Umberto Eco v knize Poznámky na krabičkách od sirek uvádí nejen ze své praxe tento příklad – lidé, kteří věří, že Země je placatá, musí u zkoušek ve škole lhát o její kulatosti, …