Na stránkách Přítomnosti uveřejňujeme diskusi, která se vede mezi Ministerstvem kultury ČR a Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku ticha. Pavel Štingl zaslal ministru kultury Martinu Baxovi druhý otevřený dopis k rozhodnutí ministra kultury vypsat výběrové řízení na nového ředitele Památníku ticha.
Vážený pane ministře,
obracím se na Vás podruhé se žádostí o přehodnocení Vašeho rozhodnutí přeobsadit funkci ředitele Památníku ticha. Nyní už však za svou výzvou nestojím sám. Na předešlý dopis reagovalo více jak pět stovek podporovatelů a mnozí z nich také zdůvodnili svůj postoj vlastními texty. Jsou mezi nimi významné osobnosti, které tématu dobře rozumí a vnímají jeho křehkost. Polovina z nich jsou přeživší šoa nebo jejich příbuzní.
Máme poslední týden lhůty pro odevzdání podkladů uchazečů. Po 12. srpnu se celý proces dostane do závazné fáze a jakákoli změna bude právně složitější. Máme tedy posledních pár dní na společné hledání smírnějšího řešení o tom, jak zahájit přestavbu místa paměti podle původního projektu a mého (našeho) autorského záměru.
Nezřídka veřejně prezentujete, že Památník ticha je „Vaše srdeční záležitost“. To je pro zakladatele projektu povzbudivé. Teď se jej ale chystáte odpojit od duše a mozku celého konceptu pojmenovaného „Revitalizace místa paměti na nádraží Bubny“, včetně projektového názvu (našeho projektového názvu) „Památník ticha“. Srdce se transplantovat dá, bez mozku však příběhu život nevrátíme.
Nejsme jistě ti jediní, kdo mohou vytvořit koncepci nového památníku a expozici příběhů šoa pro Prahu. Jsme však ti, kteří s tímto záměrem přišli, zahájili aktivní činnost komunikačního centra, vyprojektovali celou přestavbu – od soutěže architektů až po realizační dokumentaci. Jsme to tedy my, kdo má autorské i morální právo záměr dokončit. Výměna ředitele a vedoucího vývojového týmu v této chvíli je návrat na začátek. To znamená, že bude třeba připravit nové zadání a vyvinout nový projekt, protože tento s námi odjede. Morálně i autorskoprávně.
Jako ministr kultury máte plné právo vypsat konkurs na místo ředitele příspěvkové organizace. V této fázi vývoje však Vaše rozhodnutí ohrožuje samotnou realizaci projektu „Památník ticha“ a maří naději, že se Praha dočká památníku příběhů šoa dříve jak za deset let. Protože tak dlouho trval i náš vývoj. Jsou zde otázky, jež se samy nabízejí: Kdo se do takového výběrového řízení přihlásí? Kdo bude jednotlivé uchazeče posuzovat? Kdo se posadí za stůl, na kterém leží autorům a zakladatelům zpronevěřený projekt? Kdo tedy umlčí Památník ticha, jenž má svůj specifický jazyk a rozvinutou komunikaci k veřejnosti i k přeživším a jejich rodinám? Takto nastavený konkurs bohužel staví uchazeče i výběrovou komisi před zodpovědnost podepsat se pod destrukci deset let vyvíjeného projektu. Před náhlou likvidaci rozvinutých vzpomínkových a komunikačních formátů, jako jsou Bubnování pro Bubny, Vysílání Stanice Bubny a vzdělávací cykly Památníku ticha! Vážený pane ministře, stále je čas jednat! Prosím Vás, zastavte toto výběrové řízení a pokusme se urovnat zbytečné a nekonstruktivní napětí mezi naším realizačním týmem a Vaším investičním odborem.
Řešení pro brzké zahájení přestavby, jež administrativní problémy z podstatné míry vyřeší, jsme před nedávnem nabídli. Spolupráce na realizaci stavby s resortem dopravy je rozjednána. Další rozvojová témata bude bezpochyby lepší řešit na území resortních kanceláří než v mediálním prostoru, kam jej náhle vyhlášený konkurz a nečekané vyjádření o mém manažerském selhání přeneslo.
Doufám a věřím, že vše se dá ještě dobře vyřešit.
S pozdravem
Pavel Štingl
4. srpna 2024
publikováno: 12. 8. 2024