V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém obvodu francouzské metropole od 18. století až po současnost. Jádrem se přitom stávají příběhy dětí deportovaných z této adresy v době okupace.
Ruth Zylbermanová nejprve natočila filmový dokument a ten v roce 2020 přetavila v knihu.
Ke slovu se tak dostávají nejen pamětníci, ale i samotná autorka, která nám dovolí nahlédnout do svého tvůrčího procesu. Sdílí s námi svá pohnutí nad jednotlivými osudy, napětí při prohlížení archivních fotografií i dojmy z míst, která navštěvuje. Z textu je cítit její fascinace tématem, jež zpracovává a jež je pro ni, jako pro Židovku, hluboce osobní.
Nechte se vtáhnout do pohnuté minulosti jednoho „náhodného“ pařížského domu. Odhalíte příběhy plné ztrát a odloučení, ale i nečekaných shledání a návratů.
V působivém vyprávění o paměti místa ožívají příběhy zmizelých i navrátilců, dětí i dospělých, kolaborantů i odbojářů, zamilovaných dívek i žen se špatnou pověstí, konkrétních lidí různých národností, jejichž životy propojila jedna pařížská adresa.
V pařížském 10. obvodu v čísle 209 na ulici Saint-Maur stojí činžovní dům, ve kterém od padesátých let 19. století žijí rodiny řemeslníků a dělníků, přistěhovalců z východní a jižní Evropy. Vyrůstaly tu další a další generace, vznikaly tu lásky a přátelství a každodenní život tu pravidelně přerušovaly katastrofy a násilí 20. století. Ve čtyřicátých letech odsud byla deportována řada židovských rodin včetně devíti dětí, jejichž osudy jsou centrem autorčina velkolepého prozaického svědectví o paměti míst a neviditelných vláknech, která spojují živé a mrtvé.
***
O autorce: Ruth Zylbermanová (1971), francouzská filmařka a spisovatelka, natočila řadu dokumentárních snímků a v roce 2015 vydala svůj první román La Direction de l’absent (Směr nepřítomných). V její dokumentaristické tvorbě se zřetelně projevuje vztah ke středoevropským dějinám: dokumentární snímek Dissidents, les artisans de la liberté (2009) věnovala mj. Václavu Havlovi, Adamu Michnikovi a Jacku Kurońovi, Le procès – Prague 1952 z roku 2021 pak trojici odsouzených: Rudolfu Slánskému, Arturu Londonovi a Rudolfu Margoliovi. Pro televizní kanál Arte natočila v roce 2018 dokument Les Enfants du 209 rue Saint-Maur, Paris Xe (Děti z ulice Saint-Maur 209, Paříž, 10. obvod), který posloužil jako předloha románu z roku 2020, vydaného prestižním nakladatelstvím Seuil. Snímek i kniha si získaly značnou přízeň odborné i čtenářské obce.
***
Ruth Zylbermanová: Autobiografie jednoho pařížského domu. Příběhy, osudy a deportace 1942–1944. 2024 Maraton. Přeložil Jan Petříček.
publikováno: 13. 9. 2024