Zbytková demokracie

Sarah Waringová

Vedoucí redaktorka časopisu Eurozine a spisovatelka

Eurozine

Cultural Journal/Kulturní časopis

Trump se vrací do Bílého domu v době, kdy je globálně v sázce mnohem více než kdykoliv předtím. Co lze očekávat od jeho nepředvídatelné zahraniční politiky a co to znamená pro mezinárodní solidaritu, geopolitickou stabilitu a demokratické hodnoty?

Evropani coby svědkové katastrofálních zahraničněpolitických kroků Trumpa v prvním volebním období nebyli nakloněni Trumpově znovuzvolení. Kandidatura demokratky Harrisové byla dokonce i pro mnohé z rostoucího počtu evropských krajně pravicových voličů přijatelnější – její pravicově orientovaná politika nabízela stabilnější globální ekonomický pokrok v geopoliticky neklidné době. Trumpova oligarchická značka „America First“ naopak nechá jiné trhy na holičkách, což bude mít dopad na kapsy mnoha konzervativních Evropanů.

 

Vycouvání

Hrozba nestability globálního trhu však není jediným důvodem k obavám. Od doby, kdy byl Trump naposledy prezidentem USA, se v Evropě vyostřila válka. Pokud Trump zruší americkou podporu Ukrajině, jak naznačuje, nebude to jen účet u pokladny, který dostane na frak. „Od ledna 2022 do dubna 2024 poskytly USA 27 % finanční pomoci, kterou Ukrajina obdržela,“ píše Cassia Scott-Jonesová pro New Eastern Europe. Během šestiměsíční patové situace v Kongresu, která skončila v dubnu 2024 … Ukrajina zachytila pouze 46 procent ruských raket … V předchozích šesti měsících Ukrajina úspěšně zachytila 73 procent raket. Čísla o útlumu podpory hovoří sama za sebe.

„Trumpův narativ se vždy opíral o tvrzení, že Rusko by se pod jeho dohledem neodvážilo napadnout Ukrajinu,“ pokračuje Scott-Jonesová. Její argumentace nakonec předpovídá pozitivní stránku tohoto postoje k „ukončení války do 24 hodin“: „Historická flexibilita naznačuje, že Trumpův postoj by se mohl změnit v závislost na potřebě udržet politický narativ o USA jako silné, dominantní mocnosti ve světě.“

 

Osobní investice

Odhadování rozmarů baviče se opět stane součástí každodenní politiky. Jen sázky jsou tentokrát mnohem vyšší. Když jsem letos poslouchala hlavní přednášku Catherine Ashtonové na Festivalu humanitních věd Institutu pro vědy o člověku ve Vídni, byla jsem zpočátku zmatena její nonšalancí, to když se mě ptala na Trumpovo odstoupení od jaderné dohody s Íránem, dohody, kterou v roce 2015 ona pomáhala zprostředkovat.

Trump zničil těžce vybojované dohody jedním rychlým manévrem, avšak Ashtonová v odpovědi vtipně zmínila jeho podnikání v oblasti hotelového developmentu, což naznačuje, že i Trump má zájem o Blízký východ. Později jsem její chladnou odpověď četla jako odmítnutí nechat prohru převážit a přizpůsobit se jakémukoli postoji, který by udržel cestu k vyjednávacímu stolu. Mohly by se pokusy o mír na Blízkém východě opřít o ekonomické vyjednávání? Trump, který není ani nejbystřejší obchodník na světě, spíše destabilizuje NATO, čímž dá nejen Putinovi, ale i Netanjahuovi ještě větší volnost.

 

Zločinec

Stále větší obavy vzbuzuje otázka, co přesně zůstane z mezinárodní solidarity a krizového řízení, když jedna z velmocí nejenže odstoupí od všemožných dohod, ale ještě do všeho vrazí rozdělující klín. Trumpův slib „vrtat, baby, vrtat“ nebezpečně zhorší klimatické změny. Dopad jeho plánů bychom neměli podceňovat. Navrhl také masové deportace přistěhovalců. To, že klima a vysídlování jsou vzájemně propojené problémy, považuje za nepohodlný fakt, který nás však všechny bude pronásledovat.

Trumpovi není cizí ani kořistění z myslí a těl druhých. Jeho snaha postavit se proti Harrisové v kampani o právu na potrat jako „ochránce žen“ zanechala odpornou pachuť: tento téměř usvědčený sexuální delikvent musel tyto volby vyhrát nejen pro Republikánskou stranu, ale také proto, aby se vyhnul pravděpodobnému uvěznění. Poselství, že násilníci se mohou chránit a vyhýbat se zákonu, pokud jsou dostatečně mocní, je zničující ranou pro spravedlnost.

Americká demokracie – rovněž podkopávaná kupováním hlasů a falešnými tvrzeními – je rozebírána zevnitř. Evropská politická krajina – od parlamentních voleb v EU až po volby na národní úrovni – směřující k radikálnějším kampaním, tak získává dostatek důležitých varování. Zbývá jen tuto trumpovskou cestu, která znamená zánik demokracie, jednoznačně odmítnout.


Na serveru Eurozine vyšlo 6. listopadu 2024.


Eurozine Editorial jsou nepodepsané články (novinky, úvodníky, úvodníky atd.), které píše redakce Eurozinu.

Sarah Waringová je vedoucí redaktorkou časopisu Eurozine a spisovatelkou. Mezi její publikované práce patří Farming for the Landless (Traverzbooks, 2019 / Platin Press, 2015), která je k dispozici v italštině jako Agricoltura per senza terra (Pentàgora Edizioni, 2018), a Stray Pieces (Traverzbooks, 2020).

publikováno: 18. 11. 2024

Datum publikace:
18. 11. 2024
Autor článku:
Sarah Waringová

NEJNOVĚJŠÍ články


Večírky s Přítomností XXIII.

Pravidelný cyklus neformálních rozhovorů s významnými osobnostmi v exkluzivním Eccentric Clubu na Praze 1 ve středu 25. …

Bitcoinem sem, bitcoinem tam

Bitcoinová aféra odstupujícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka je mnohem závažnější, než by se z jeho vlastních …

Neurologický manuál, jak mluvit s podporovatelem Donalda Trumpa

Dnešní realita je realitou digitálního přetížení, které útočí na náš mozek tím, že vytváří spirálu …

Kdo umí stát řídit jako firmu?

Lze stát řídit jako soukromou firmu? Tvrdil to Andrej Babiš. Prakticky z toho ale nic nepředvedl. …

Mládí a nová jména k lyrice patří

S literární historičkou a profesorkou literatury Ivou Málkovou jsme se ohlédli za uplynulým ročníkem Magnesie …

Architektura progresivní stagnace

Výpravná a monumentální publikace ve dvou dílech a o bezmála 1400 stranách Architektura 58–89 mapuje architekturu období 1958–1989. …

Hudební zážitky v kině

V souladu s doznávajícími tony Pražského jara se představily v kinech dvě francouzské novinky s hudebními tématy; obě jsou …

Mahlerova příliš dokonalá láska

Místo Ódy na radost Symfonie tisíců. Mahlerova hudba v závěru 80. Pražského jara nahradila tradiční letitou …