Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Bohumil Sláma

Polyhistor, publicista a spisovatel

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  „Potenciální kompost nového světa povstal a další pohyb vpřed zarazil. Protože však nemá co nabídnout, požene to plnou parou vzad. Do středověku. Avantgardou, jako obvykle se vším špatným, je už v plné míře Rusko.“

Je to ovšem bohužel nejen Rusko, ale též Čína, s velkými otazníky USA a v menší nebo větší míře i řada ostatních zemí. Středověk potlačil nejlepší ideje starověku, prezentované Konfuciem (nedělat, co nechceš, aby jiní dělali tobě), Protagorem (budovat demokracii), Sokratem (myslet kriticky) a Ježíšem (milovat svého bližního jako sebe samého). Demokracie, jakou koncem starověku vytvořil judaismus v diasporách (samozřejmé přispívání chudým, aby mohli žít důstojný život a vzdělávat se), lidstvo dodnes nedosáhlo.

Mitrofanovo tvrzení (a není zdaleka sám), že kořeny dnešního úpadku světa tkví ve středověku, je opodstatněné. Je třeba je ovšem doplnit: hlavní kořeny tkví především v odvěké mentalitě člověka, dané jeho téměř neměnnou přírodní, de facto zvířecí podstatou.

Středověk byl vybudován a udržoval se autokracií a nekritickým myšlením. Renesance, reformace, osvícenství a modernismus sice přivodily značný pokrok, avšak nekritické myšlení a autokracii dostatečně nepotlačily.

V rámci střední Evropy na tom my Češi nejsme úplně špatně. Ačkoli je to už málo viditelné, drží nás dosud Masarykovy a Havlovy ideje. Hrozí nám však, že se prosadí Babišovo, Okamurovo a jim podobných nekritické, lépe řečeno nekriticko-nerealistické myšlení a jejich tažení k autokracii, tj. ke středověku.

publikováno: 10. 1. 2025

Datum publikace:
10. 1. 2025
Autor článku:
Bohumil Sláma

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Rok 2025: Předpovědi, proroctví, vize

Nový rok, nové horizonty, nové sázky. Co se stane v roce 2025, s čím můžeme počítat jako téměř s jistým vývojem a co se naopak nestane? Rozevření nového času blízké budoucnosti vždy inspiruje …

Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  …

Slovo roku 2024: STUPIDIFIKACE

Jsme stále hloupější, „stupidnější.“ Slovem roku by tak byla nejspíše STUPIDIFIKACE. Tento rok vyšly následující studie potvrzující tento poněkud děsivý trend: Nejmladší generace, která hledá práci (tzv. Gen. Z), je …

Ozvěny z Nového Dvora: Slavnost Ježíše Krista Krále 2024

Milí přátelé, blíží se Vánoce. Jistě od nás očekáváte slova „Naděje“ ve světě zmítaném tolika konflikty: válka ve Svaté zemi – kéž Bůh dá, aby bylo nastalé příměří trvalé –, …

Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné…

Časopis Přítomnost se připojuje k následujícímu stanovisku vydavatelů k zásahům do dostupnosti zpravodajského obsahu pro uživatele internetu ze strany nadnárodních platforem: Čeští vydavatelé považují za neakceptovatelné, aby dominantní platformy svévolně omezovaly přístup …

Důležité i nedůležité situace. Takový je film Prezidentka

Kyvadlový politický pohyb je běžný ve všech zemích a ve Slovenské republice ho můžeme pozorovat v krystalicky čisté podobě. Dávné časy, kdy Slovensko představovalo výborně seřízený autoritativní systém, který promyšleně zeslaboval a neutralizoval …

Lhář Babiš hlásá „chyťte lháře!“

Je to, jak známo, obměna klasického „zloděj křičí chyťte zloděje!“. Na Národní třídě, uprostřed davu shromážděného k oslavě 17. listopadu volajícího „hanba, hanba!“ a „estébák, estébák!“ to lhář a anomál Babiš bez zábran …

Přítomnost na cestách, tentokrát do Neapole

Píšu z Katánie, což je možná cestovatelsky ne až tolik známý kout Itálie. Historicky vzato, hlavní město Katánie – Neapol – kdysi soutěžila s Turínem o to, jaké z těchto dvou měst bude …