Nad článkem Saši Mitrofanova o současném „středověku“

Bohumil Sláma

Polyhistor, publicista a spisovatel

Názory na současný stav lidstva lze rozdělit na realistické (varovné), pesimistické (vzbuzující strach) a optimistické (vzbuzující naději). Mitrofanův článek Středověk neskončil (Novinky, 6. 1.) je realistický, a tedy i varovný:  „Potenciální kompost nového světa povstal a další pohyb vpřed zarazil. Protože však nemá co nabídnout, požene to plnou parou vzad. Do středověku. Avantgardou, jako obvykle se vším špatným, je už v plné míře Rusko.“

Je to ovšem bohužel nejen Rusko, ale též Čína, s velkými otazníky USA a v menší nebo větší míře i řada ostatních zemí. Středověk potlačil nejlepší ideje starověku, prezentované Konfuciem (nedělat, co nechceš, aby jiní dělali tobě), Protagorem (budovat demokracii), Sokratem (myslet kriticky) a Ježíšem (milovat svého bližního jako sebe samého). Demokracie, jakou koncem starověku vytvořil judaismus v diasporách (samozřejmé přispívání chudým, aby mohli žít důstojný život a vzdělávat se), lidstvo dodnes nedosáhlo.

Mitrofanovo tvrzení (a není zdaleka sám), že kořeny dnešního úpadku světa tkví ve středověku, je opodstatněné. Je třeba je ovšem doplnit: hlavní kořeny tkví především v odvěké mentalitě člověka, dané jeho téměř neměnnou přírodní, de facto zvířecí podstatou.

Středověk byl vybudován a udržoval se autokracií a nekritickým myšlením. Renesance, reformace, osvícenství a modernismus sice přivodily značný pokrok, avšak nekritické myšlení a autokracii dostatečně nepotlačily.

V rámci střední Evropy na tom my Češi nejsme úplně špatně. Ačkoli je to už málo viditelné, drží nás dosud Masarykovy a Havlovy ideje. Hrozí nám však, že se prosadí Babišovo, Okamurovo a jim podobných nekritické, lépe řečeno nekriticko-nerealistické myšlení a jejich tažení k autokracii, tj. ke středověku.

publikováno: 10. 1. 2025

Datum publikace:
10. 1. 2025
Autor článku:
Bohumil Sláma

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Proč utrácet všechna zvířata, i ta zdravá? Inu proto, že nejsou „zdravá“.

Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …

Dům bez východu

Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …

Úvahy nad novým dokumentem: Kam se poděla aktivita Milionu chvilek?

Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …

Hazardní šachová partie Donalda Trumpa

Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …

Spolkový sněm bdící

Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …

„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …

„Chci sloužit, ne posluhovat“, F. X. Šalda

František Xaver Šalda (1867–1937) je považován za zakladatele české moderní kritiky. Narodil se v Liberci, nejprve studoval práva, ale studium nedokončil. Potom vystudoval filozofii. Působil jako profesor cizích jazyků na Univerzitě …