Vzpomínka na Josefa Luxe

Bohumil Sláma

Polyhistor, publicista a spisovatel

Je velmi dobře, že Česká televize odvysílala pořad o Josefu Luxovi, který je nyní již napůl zapomenutý, avšak jako jeden z nejlepších a nejlépe morálně integrovaných politiků naší polistopadové éry zapomenut být nesmí.

Nejdříve jeho stručný životopis. Narodil se roku 1956, v roce 1990 absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Od roku 1982 byl řadovým členem Československé strany lidové, později vstoupil do Masarykova demokratického hnutí. Od roku 1990 působil v české části Sněmovny národů, v témže roce byl zvolen předsedou ČSL, nyní KDU/ČSL, a stal se ministrem zemědělství. Narůstaly ovšem jeho pře s Václavem Klausem; jejich televizní hádky je dnes možno označit za památné. Vedle mnoha jiných závažných výhrad proti Klausovi Lux prosazoval středolevicovou sociálnětržní ekonomiku, thatcherovec Klaus tržní pravicovou.

Po Luxově předčasné smrti se KDU/ČSL postupně posunula k pravici, což si jí vymstilo, a je to jeden z hlavních důvodů, proč se nyní pohybuje na hranici volitelnosti. Opustila původní křesťanské hodnoty a přiklonila se k těm, které katolická církev přijala po svém sloučení s feudalismem. Byla to fatální chyba, neboť „lidovci“ nemohou zaplňovat prázdno, které se již delší dobu rozprostírá na naší středolevicové politické scéně a kde by našli značný počet stoupenců a voličů.

publikováno: 6. 2. 2025

Datum publikace:
6. 2. 2025
Autor článku:
Bohumil Sláma

NEJNOVĚJŠÍ glosy


„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …

„Chci sloužit, ne posluhovat“, F. X. Šalda

František Xaver Šalda (1867–1937) je považován za zakladatele české moderní kritiky. Narodil se v Liberci, nejprve studoval práva, ale studium nedokončil. Potom vystudoval filozofii. Působil jako profesor cizích jazyků na Univerzitě …

Dostane se SOCDEM do sněmovny?

Předvolební strategie šéfky SOCDEM Jany Maláčové vzbuzuje poslední dobou směs údivu a pobavení. Vede k otázce, zda má dnešní SOCDEM ještě vůbec šanci ve volbách uspět, a pokud ano, co …

Neurologie Trumpa, mistra pocitů

Proč byl zvolen právě Trump prezidentem USA? Možná vás to překvapí, ale odpověď má kořeny v neurologii. Náš mozek, který má na starosti všechna naše rozhodnutí, je evolučně nastaven tak, že …

Trumpovy trapné momenty aneb Já také chci mír, ale putinovský

Televizní show, kterou posledního únorového dne zinscenovali současní lídři Spojených států, patrně nenechala chladným nikoho, komu leží na srdci osud bojující Ukrajiny. Nelze se zbavit dojmu, že představení bylo předem …

Agrese dětí a adolescentů

Adolescentní mladík – není to poprvé – spáchal vraždu zcela nevinných náhodných osob jen kvůli tomu, aby uskutečnil své představy o tom, jak se bude cítit po spáchané vraždě. Totéž se …

Perspektivy demokracie (k 175. výročí narození TGM)

Letos v únoru vyjde v nakladatelství Atelier 89 kniha Bohumila Slámy připravená k 175. výročí narození Tomáše G. Masaryka Perspektivy demokracie. Kniha navazuje na jeho ideové dílo a na bestseller polskoamerické historičky …