Západ zatím nebyl schopen stanovit jasný plán pro válku na Ukrajině, který by pomohl jak jeho spojenci Ukrajině, tak vyslal jasný signál Rusku o odhodlání v ukrajinské kauze. Jak se to může změnit?
Podle ukrajinského prezidenta Zelenského zaznívá pozitivní rétorika o vítězství ze strany nejvyšších západních představitelů, kteří se snaží zajistit dodatečné financování, ale chybí konkrétní kroky (UNIAN, Ukrajina, 11. listopadu 2024). Dosud nebyla formulována žádná konkrétní politika, ať už pro západní vizi ukrajinského vítězství, nebo pro pomoc Ukrajině v dosažení soběstačnosti v obranném průmyslu.
Ukrajina se připravuje na delší období vojenského vyčerpání ve válce s Ruskem. K tomu je nezbytné vybudovat udržitelný systém domácího obranného průmyslu, kompetentní management a efektivní instituce. Fórum obranného průmyslu USA–Ukrajina ve Washingtonu (oficiální stránky ukrajinského prezidenta, 6. prosince 2023) mohlo být symbolickou událostí, která by měla odstartovat budování průmyslových a institucionálních kapacit Ukrajiny. Během fóra bylo oznámeno, že do Kyjeva bude vyslán vysoký poradce pro obranný průmysl USA, který má Ukrajině pomoci posílit její vojensko-průmyslové kapacity. To je dobrý krok k zahájení komplexního procesu budování meziinstitucionálního rámce zaměřeného na obranný průmysl.
Jako příklad úspěšného rozvoje obranného průmyslu a spolupráce vlády by mohly sloužit turecké reformy obranného průmyslu. Město Çorum, vzdálené 160 km od Ankary, bylo tureckou vládou vybráno pro vytvoření kompaktní oblasti s více výrobci obranného průmyslu na jednom místě s investičními výhodami. Jedná se o příklad meziresortní koordinace v rámci jedné země s cílem zvýšit efektivitu společností obranného průmyslu, které v současné době úzce spolupracují s Ukrajinou (NTV Türkiye, 27. října 2024).
Reforma ukrajinského obranného průmyslu je velmi složité téma. Dva níže popsané problémy – sektor bezpilotních letounů a dodávky dělostřelecké munice – jsou kritické, ale představují pouze část celkové reformy obranného průmyslu Ukrajiny.
Bezpilotní letouny
Pro bezpilotní letouny jsou zapotřebí standardy podobné společné architektuře bezpilotních systémů (JAUS). Pro ozbrojené síly i výrobce jsou klíčové standardy interoperability na fyzické i logické úrovni. Zdokonalené standardy architektury systémů UAV mohou pomoci soukromým výrobcům lépe porozumět potřebám ozbrojených sil. Pro ozbrojené síly jsou normy interoperability zásadní pro efektivní vojenské nasazení a využití. Sektor bezpilotních letounů je na bojišti nezbytný kvůli nedostatku přesně naváděných zbraní dlouhého a středního dosahu, nedostatku dělostřelecké munice a pokročilých systémů pro vyhledávání cílů, které mají ukrajinské ozbrojené síly k dispozici (Chas News Ukraine, 5. ledna 2025). Ukrajina nasazuje měsíčně přes 10 000 různých typů bezpilotních prostředků (UNIAN, 29. listopadu 2023). Vyvíjející se ruská taktika na bojišti zvyšuje potřebu větší efektivity v sektoru UAV. Ruská taktika pružné obrany zahrnuje rychlé ústupové a útočné manévry (Suspilne Ukrajina, 4. října 2023) s vrstvenou obranou využívající vojenské jednotky podle jejich funkce (TSN, Ukrajina, 23. listopadu 2024). Rusové se odklánějí od svých konvenčních jednotných taktických kombinovaných uskupení. To představuje pro ukrajinské ozbrojené síly (AFU) vážnou výzvu, a proto je důležité vyvinout komplexní systém snadno použitelných a interoperabilních bezpilotních systémů.
Na meziresortní úrovni bylo předloženo několik legislativních iniciativ, jak uvedl náměstek ministra pro digitální transformaci Oleksandr Borniakov, v čele s ministerstvem digitální transformace a ministerstvem strategického průmyslu (Kabinet ministrů Ukrajiny, 22. září 2022). Reformy a iniciativy umožnily legislativní zjednodušení v oblasti zadávání zakázek na obranné bezpilotní letouny. To je dobrý základ pro navázání na reformy a standardy. Je však zapotřebí více, aby se soukromé civilní odborné znalosti přeměnily na produkty s přidanou hodnotou založené na potřebách armády.
Deficit dělostřelecké munice
Deficit dělostřelecké munice a jejích komponentů je další klíčovou výzvou, které AFU čelí (Ukrajinska pravda, 18. ledna 2024). Jak uvedl vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj (Suspilne Ukrajina, 2. listopadu 2023), válku nelze vyhrát jednou průlomovou technologií; jde o kombinaci odborných znalostí, výzbroje a technologií, které jsou k dispozici. Proto je důležité podpořit Ukrajinu v dalším posilování jejího úsilí v oblasti nákupu, výroby a přezbrojení. Ministerstvo obrany Ukrajiny (MO) je na cestě ke zjednodušení procesu zadávání zakázek zřízením integrované Agentury pro obranné zakázky MO, podobné té, kterou má NATO (NSPA – NATO Support and Procurement Agency), spolu s dalšími relevantními institucionálními změnami v oblasti přezbrojení.
Další práce je však stále před námi (oficiální stránky ukrajinského kabinetu ministrů, 19. července 2023). Ukrajina, pod vedením ministerstva strategického průmyslu, úspěšně uzavírá dohody s globálními giganty v oblasti munice, jako je Rheinmetall (webové stránky ukrajinského ministerstva strategického průmyslu, 12. června 2024), a zvyšuje vlastní výrobu. Přesto je potřeba více munice. K úspěšnému postupu potřebují ukrajinské jednotky obrovské množství dělostřeleckých nábojů denně; Ukrajina zatím není schopna plně uspokojit své potřeby (Nový hlas, Ukrajina, 1. listopadu 2024).
Jasná vize podpory Západu
Jasná vize podpory ze strany Západu, podepřená konkrétními kroky a technokratickým zaměřením na Ukrajinu, má několik důsledků pro ukrajinské obranné reformy, které lze pozorovat již dnes a které představují pro Ukrajinu vážná rizika:
Zásobování municí a zbraněmi
Narušené dodávky, nedostatečná efektivita ministerstva obrany a Agentury pro obranné zakázky (DPA) při vyhledávání levných a spolehlivých dodavatelů. To přináší problémy s včasným zásobováním AFU a pomalou kontrolou kvality pořizovaného zboží, jako byl například skandál s nekvalitními minometnými bombami pořízenými DPA (FOCUS, Ukrajina, 26. listopadu 2024). Podle poslance ukrajinského parlamentu Oleksije Hončarenka si DPA byla vědoma problémů s dodavatelem minometných bomb, neboť u DPA proběhl audit ze strany MO Ukrajiny. Přesto DPA pokračovala v podepisování nových smluv s dodavatelem (Patrioti Ukrajiny, 5. prosince 2024). Celosvětový nedostatek munice a zbraní vyžaduje efektivní instituce, zkušené manažery a transparentnost. Poslankyně ukrajinského parlamentu Julija Jaceňuková v rozhovoru uvedla, že audit MO v DPA odhalil, že z 850 milionů USD byly DPA známy smlouvy s výrobcem nekvalitních min v hodnotě 708 milionů USD (Novyny Live, 11. listopadu 2024). Jaceňuková také uvedla, že předtím, než novináři odhalili problémy s nekvalitními minami, šéfka DPA Maryna Bezruková a MO nepodnikly žádné kroky k nápravě situace. DPA navíc postrádá důsledné plánování a efektivní řízení procesů, což vede k přerušení dodávek i u dalších dodavatelů.
Celých 45 % hodnoty zakázek je uzavíráno se státními zprostředkovateli (speciální exportéři), což představuje riziko. Podobné obavy vyjádřila i poslankyně Oleksandra Ustinová, která na svém blogu uvedla, že DPA MO Ukrajiny nedokázala snížit počet zprostředkovatelů a podepsala kontrakty s firmou bývalého bulharského vládního úředníka, který je na sankčním seznamu USA (Ukrajinska pravda, 15. ledna 2024).
Odvětví dronů a bezpilotních letounů
Podle místní asociace obranného průmyslu Technologické síly Ukrajiny nemá 75 % ukrajinských výrobců dronů státní zakázky (Hromadske, 17. prosince 2024). Dalším problémem je nedostatek vládních kontraktů, které by přesahovaly délku jednoho roku a umožňovaly stabilní dodávky dronů pro AFU. Podle vojenského experta Valerije Borovika většina výrobců dronů využívá pouze 10–15 % své výrobní kapacity, proto by DPA měla analyzovat trh pro lepší uzavírání smluv a příslušné orgány AFU musí být schopny neustále analyzovat své potřeby (Defence UA, 26. února 2024).
Problematika dronů, UAV průmyslu a dodávek munice je jednou z klíčových součástí celkové obranné architektury Ukrajiny a vyžaduje neustálé technokratické zaměření i efektivní instituce pro vlastní udržitelnost obrany Ukrajiny v příštích letech.
Tamerlan Vahabov je poradcem ředitele Agentury pro obranné zakázky Ministerstva obrany Ukrajiny (2024), vedoucí kanceláře pro reformy a poradce ministra vnitra Ukrajiny (2021–2022). Zastával vládní pozice v obranném průmyslu, ekonomice a v orgánech činných v trestním řízení v Kyjevě na Ukrajině, ve francouzském Lyonu a v ázerbájdžánském Baku.
publikováno: 10. 2. 2025