Proč byl zvolen právě Trump prezidentem USA? Možná vás to překvapí, ale odpověď má kořeny v neurologii. Náš mozek, který má na starosti všechna naše rozhodnutí, je evolučně nastaven tak, že dává přednost pocitům před fakty. Když první člověk čelil útočícímu lvu, nebyl čas na přezkoumání všech faktů; dnes primitivní emoce, jako je strach, aktivují nejstarší a nejprimitivnější části našeho mozku, což vede k rychlým, často život zachraňujícím rozhodnutím, aniž by se k přezkoumání těchto rozhodnutí zaktivovala nejnovější část našeho mozku, kůra mozková.
V průběhu dějin vůdci a politici neustále využívali toho, že dáváme přednost pocitům před fakty, aby vyhráli volby. I když fakta neseděla. Nejdůležitější bylo vytvořit silné pocity.
Přesto nakonec žijeme v reálném světě, kde fakta vždycky doženou pocity. Tyto volby a tento prezident nebudou výjimkou.
Od svého nástupu do úřadu Trump okamžitě smetl všechny konvence ze stolu, když prohlásil, že „ten, kdo zachraňuje svou zemi, neporušuje žádný zákon“. Jenže v případě Trumpa příval exekutivních příkazů a výroků svědčí o tom, že se jedná o člověka, jehož osobní vkus, jednání a vystupování jsou učebnicovým příkladem patologického narcise.
Toto není můj výklad politiky Donalda Trumpa, ale spíše diagnóza pacienta Trumpa. Patologičtí narcisté žijí v alternativní realitě, která se vyznačuje sobectvím, nedostatkem empatie, redukcí hodnot a neustálou potřebou obdivu ze všech stran. To vše proto, aby se zachránili sami před sebou. A narcisté, když dostanou moc, prosazují zkreslení, aby si svou moc udrželi. Od Putina přes Roberta Fica po Donalda Trumpa. Neuropsychologický mechanismus je stejný. Jejich mozky uvažují stejně. Jejich politická strategie je stejná. Jsou mistry každé výzvy. Když jsou jejich lži odhaleny, nejenže je opakují, ale ještě je zesilují. Za každý neúspěch může vždy někdo jiný. Viníky je třeba odstranit.
Ve světě medicíny platí, že ten, kdo zachrání svého pacienta, neporušuje žádný zákon. Ve světě politiky, když zákony vyletí oknem a když se lži stanou rutinou, společnost jako pacient onemocní a začne přijímat lži a sliby jako pravdu.
Trumpovo tvrzení, že útok 6. ledna na washingtonský Kapitol byl „dnem lásky“, že Ukrajina může za rozpoutání války, že USA jsou jedinou zemí s právem na občanství pro všechny novorozence, to vše jsou zjevné a záměrně zavádějící lži. Lži jsou však to, co jde Trumpovi nejlépe; podle ověřovatelů faktů listu The Washington Post, během svého prvního prezidentského období Trump lhal 30 573krát, což je v průměru více než 20 lží denně. Zdá se, že toto funkční období bude ještě mnohem horší.
Proč byl tedy Trump (opět) zvolen, když tolik lže? Lidský mozek má ještě jednu zajímavou vlastnost: když se mu něco opakuje dostatečně často, začne tomu věřit. Bez ohledu na to, jak moc je to nepravdivé. Protože nová sdělení, pokud je posloucháme dostatečně dlouho, se integrují s těmi starými a nakonec je vytěsní. Proto se jako lidé nikdy nepoučíme ze svých minulých chyb; časem se chyby minulosti vymažou pocity přítomnosti. Proto byl zvolen Trump: jeho voliči si zvolili usvědčeného zločince, nehorázného lháře a sexuálního predátora, protože ztělesňoval radikální činy, které otřásly statem quo. Byl a je mistrem pocitů.
Nakonec je tedy otázkou, jak dlouho nám evolučně odvozená preference pocitů před fakty vydrží tentokrát? A dojde včas k nápravě, nebo na to budeme muset, jako tomu bylo vždy v minulosti, doplatit?
***
Vyšlo v MfDnes dne 3. 3. 2025
publikováno: 3. 3. 2025