Úvahy nad novým dokumentem: Kam se poděla aktivita Milionu chvilek?

Agáta Pilátová

Kulturní publicistka

Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, film přichází do kina až teď.

I když mohl, a možná měl být uveden dřív, přece jen snad není tak docela opožděn. Důkazem je i nadšený ohlas publika na festivalu Jeden svět.

Chvilky naděje nejsou pouhým záznamem tehdejších událostí, je to příběh hnutí Milion chvilek, hlavně však Mikuláše Mináře a Benjamina Rolla – iniciátorů, přes své mládí (či právě proto) duchovních otců a hlavních tahounů Chvilek. Autorce jde o příběh, jak dva studenti s několika podobně odhodlanými a energickými mladými lidmi dokázali probudit podřimující společnost. Jak se jim podařilo dostat desetitisícové zástupy na veřejná prostranství; konkrétně v Praze na Letenskou pláň asi tři sta tisíc lidí.

Je to svým způsobem (chvílemi) vzrušující podívaná. Kamera se stává nikoliv pouze pozorovatelem, ale také spoluúčastníkem zrodu, postupného růstu a rozvoje hnutí, svědkem okamžiků euforie a vzepětí, ale také nejistých kroků, pochybností, zádrhelů a předpokládaných i nečekaných překážek (covid). Je vstřícným prostředníkem mezi aktéry a divákem. A také spouštěčem vzpomínek, možná skoro dojetí. Jak to tenkrát před pěti šesti lety bylo, jak jsme hlasitě a důrazně souhlasili s požadavky lídrů Několika chvilek, chodili do ulic a na náměstí, naslouchali jim a vnímali odhodlanou atmosféru.

Film Amálie Kovářové sleduje především oba protagonisty. Jejich pohnutky, názorové i organizační zrání, prubířské kameny prvních akcí. Autorka vypráví s chutí a se zjevným nadšením, když má o čem. Navíc s jistou, místy okouzlující naivitou. Pokud jí není příliš, lze to pochopit. Jenže snímek postupně ztrácí tempo, místy je zdlouhavý. Hlavně v pasážích, když se po bouřlivé a již odeznělé době uchyluje k diskusím, jež hodnotí minulé aktivity i pozdější vývoj. Přitom (bohužel) nedokáže dost výrazně akcentovat podstatné věci, například dlouhodobé zásluhy Milionu chvilek. Nešlo přece jen o to, „dostat“ lidi do ulic, je třeba připomenout, že také díky jejich úsilí se zdařilo – ať tak či onak, nicméně ve své době funkčně – sjednotit tehdejší opozici a dosáhnout v minulých parlamentních volbách výsledků, jež umožnily porazit populisty.

Dokument měl přitom potenciál stát se něčím víc než historizujícím záznamem – svědectvím doby. Nabízí to i reálný příběh obou protagonistů a jejich dalších životních i profesních osudů. Jak je to s nimi dál? Vždyť dosud nezestárli, pouze dospěli; je to snad důvod, proč odešli z veřejného života? A proč se dnes nenajdou jiní podobně schopní mladí lidé? Že by je „pohltila“ na pohled lákavá, ale v podstatě bezobsažná rétorika Motoristů sobě? Hm, množná to tak je.

(Malá vsuvka: Přečetla jsem si programový projev jejich nynějšího předsedy, přednesený před několika měsíci, a nenašla tam téměř nic konkrétního, co by přispělo této zemi a jejím občanům, žádný jasný postoj k agresi na Ukrajině a k obraně státu. Leda zásadní nesouhlas s Green Dealem a se zákazem výroby aut se spalovacími motorem. Moc jsem nepochopila, co na tom mladé lidi láká. Možná nové tváře jejich lídrů. Nevím.)

Ale zpět k dokumentu Chvilky naděje. Snad je přece jen dobře, že vstupuje do kin právě teď, v předvolebním období. Přes citelné nedostatky a přes to, co v něm chybí nebo přebývá, je totiž sympatický svou spontánní upřímností a jasným názorem, taky zájmem o člověka a jeho budoucnost. Což ve veřejném prostoru citelně chybí.

Při sledování filmu se jeden neubrání naléhavým otázkám. Proč dnes vládne spíš lhostejnost než občanská aktivita? Vždyť doba je mnohem zlověstnější než před pěti lety, populisté hlučnější, nebezpečí větší a obavy o budoucnost oprávněnější. Současní lídři ve vládních křeslech to zdá se nevytrhnou.


Záběry z dokumentu Chvilky naděje. Foto: Endorfilm

publikováno: 31. 3. 2025

Datum publikace:
31. 3. 2025
Autor článku:
Agáta Pilátová

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Dům bez východu

Dům bez východu je název dokumentárního filmu režiséra Tomáše Hlaváčka a spoluautora snímku a producenta Martina Kohouta. Autoři (a jejich tým) mapovali po několik let alarmující situaci v brněnském bytovém domě Kuncovka. Film …

Úvahy nad novým dokumentem: Kam se poděla aktivita Milionu chvilek?

Vypadá to, že Chvilky naděje se poněkud opozdily; možná o víc než o chvilku. Zatímco vrcholovými body časosběrného dokumentu Amálie Kovářové jsou léta 2019–2020, a akční část děje snímku také jen o málo později, …

Proč utrácet všechna zvířata, i ta zdravá? Inu proto, že nejsou „zdravá“.

Za posledních padesát let nebyli čeští zemědělci vystaveni tak vypjaté situaci, jaké čelí v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) jejich maďarští a slovenští kolegové. Zprvu se zdálo, že nepůjde o nic významného, rychle …

Hazardní šachová partie Donalda Trumpa

Milovník hazardní a riskantní šachové hry, mistr světa Michail Tal představoval diskontinuitu mezi většinou pozičně a „seriózně“ hrajícími vrcholovými šachovými velmistry. Pokud přirovnáme politiku k šachové partii, i zde dochází po delší době někdy …

Spolkový sněm bdící

Ve městě nad Sprévou nepřekvapí pouze sousoší Marxe a Engelse v nadživotní velikosti, jako by soudružský polibek smrti mezi Brežněvem a Honneckerem stále trval. Nelze se totiž ubránit pocitu, že hlavní památka z dob …

„In God We Trust“ (V Boha věříme)

Toto oficiální motto Spojených států amerických čteme na dolarových bankovkách. Nejprve se objevilo v roce 1864 na dvoucentové minci, v roce 1956 bylo zákonem stanoveno a podepsáno tehdejším prezidentem Dwightem D. Eisenhowerem, na bankovky …

Dokumentarista Filip Remunda přivezl ze Sibiře svědectví o frustraci (některých) Rusů a všudypřítomné propagandě

Filmografie dokumentaristy Filipa Remundy obsahuje téměř tři desítky titulů, na řadě dalších se podílel jako producent. Některé natočil s Vítem Klusákem, s nímž založil i produkční společnost Hypermarket Film. Vznikla tu řada úspěšných, …

„Chci sloužit, ne posluhovat“, F. X. Šalda

František Xaver Šalda (1867–1937) je považován za zakladatele české moderní kritiky. Narodil se v Liberci, nejprve studoval práva, ale studium nedokončil. Potom vystudoval filozofii. Působil jako profesor cizích jazyků na Univerzitě …