V den volby nového papeže Lva XIV. a na den přesně ve státní svátek Dne vítězství nás opustil Miloš Zapletal ve věku 95 let. Rozezněly se zvony chrámu sv. Petra ve Vatikánu a já jsem si u přímého přenosu v televizi z Říma říkal, že ty zvony pouze nevítají nového papeže, ale též částečně zvoní pro Miloše Zapletala, významného českého spisovatele, překladatele a skautského činovníka.
Narodil se 13. ledna 1930 v Prostějově a byl známý pod skautskou přezdívkou Zet. Jeho život byl naplněn vášní pro literaturu, skauting a práci s mládeží. Zapletal se stal ikonou českého skautingu, přičemž jeho nejvýznamnějším dílem je mnohosvazková Velká encyklopedie her, která jako knižní dílo ve své době neměla ve světě obdoby a stala se nepostradatelným průvodcem pro organizátory dětských aktivit a pro milovníky přírody.
Jeho literární tvorba zahrnovala nejen knihy pro mládež, jako jsou „Sedmička“, „Stezka odvahy“ či „Ostrov přátelství“, ale také překlady děl Ernesta Thompsona Setona a Rabíndranátha Thákura. Po obnově skautingu v roce 1989 se Zapletal významně podílel na vydávání skautských časopisů a založil nakladatelství Skauting, které vydávalo metodické příručky pro skauty.
Jeho práce byla oceněna Stříbrnou medailí předsedy Senátu ČR v roce 2020 a Poctou hejtmana Libereckého kraje v roce 2016. Mezi jeho blízké přátele patřily významné osobnosti jako Miloslav Nevrlý, se kterým spolupracoval na vedení skautského oddílu v Liberci, a Jan Měšťák, se kterým napsal knihu „Duel“.
Miloš Zapletal zanechal hlubokou stopu v srdcích mnohých, dnes již dávno dospělých, kteří čerpali inspiraci z jeho díla.
publikováno: 12. 5. 2025