Výkřiky jako Tung, tung, tung, sahur!, Brr, brr, brr, patapim! nebo Tralalero Tralala! mi neustále znějí v uších. Nejdříve s tím přišly děti, sem tam nějaký nahodilý výkřik, a mně to přišlo ihned chytlavé, skoro jako dada. Že by se konečně vrátila Osvobozená slova teoretika italského futurismu Filippa Tommasa Marinettiho? Zaradoval jsem se, vida, milovaná Itálie je opět světová!
Ale chyba lávky, zmíněná hesla se týkají posledního fenoménu na Tik Toku, tzv. „italského brainrotu“, hybridních absurdních postaviček vytvořených umělou inteligencí, kombinujících zvířata, módní značky a latentní násilí, které s Itálií, skutečnou italštinou a s futurismem nemají nic společného. Pouze tedy zvukomalebné zdání a přízvuk, který Itálii jen vzdáleně připomíná. Jen pro úplnost hashtag #italianbrainrot má na síti přes 4 miliardy shlédnutí.
Tož tolik takto: minulý pátek se mi náhodou cestou do práce dostal do rukou deník Metro, který o tomto fenoménu hovoří v tištěné podobě: konečně jsem se dozvěděl něco více o tomto „dětském žvatlání“ a můžu říct, že už svým dětem více rozumím! Jen možná.
Brouzdáním po internetu jsem zjistil, že o „italském brainrotu“ se psalo o pár dní dříve i na serveru ihned.cz a koncem dubna na serveru refresher.cz. Anglické slovo „brainrot“ začalo být velkým fenoménem generace Z a generace Alfa a podle Oxford University Press se dokonce stalo slovem roku 2024.
Více než cokoliv jiného je tato slovní složenina spojována s intelektuálním úpadkem uživatelů, kteří tráví připojení online na síti a na displejích smartphonů více času, než je zdrávo. Jako správný zástupce boomerské generace mávám zástavami morálky a ptám se: kam toto spěje? A kde a před čím se #italianbrainrot zastaví? Znám to přeci z vyprávění, jak generace mých prarodičů varovala generaci mých rodičů před poslechem písní Beatles, a jak to tenkrát dopadlo?
Ptejme se našich dětí: naše děti nejsou hloupé, umí se v současném světě orientovat – možná lépe než my boomeři sami, a budou tvořit náš svět zítřka. Musíme tomuto světu budoucnosti jako boomeři za každou cenu porozumět a musíme se něčeho obávat? Já si myslím a věřím, že nemusíme.
publikováno: 21. 5. 2025