Dnešní realita je realitou digitálního přetížení, které útočí na náš mozek tím, že vytváří spirálu závislosti na digitálních displejích, jak je vidět na našem ponoření do sociálních médií, neustálém psaní textových zpráv nebo prostém scrollování. Výsledkem je deformace způsobu, jakým jsme se jako lidé naučili komunikovat a myslet. Digitální technologie nás naopak posunuly do jiné reality, co se týče našeho mozku, do reality, kde spolu myslící části mozku nekomunikují tak dobře.
A když se tak stane, fakta a přemýšlení o nich už není tak důležité. Místo toho dominují vjemy a emoce.
Jenže zároveň se jako lidé stále potřebujeme držet své osobní identity, potřebujeme někam patřit. Co se stane v situaci, kdy všichni pociťujeme stres, zvláště když je tento stres neustálý kvůli nikdy nekončícímu digitálnímu humbuku? Stáhneme se do bezpečí, do prostého myšlení, které rozděluje svět na černý a bílý, na dobrý a špatný. Nemusíme tedy tolik přemýšlet, jen cítit. Neexistuje žádná šedá zóna. Žádná debata. Žádná možnost, co když se mýlím…? Protože já mám vždycky pravdu.
A to nás přivádí k Trumpovi a jeho příznivcům. Trump nebyl zvolen ani tak kvůli své politické platformě, ale proto, že jeho prezentace odpovídala dnešní kultuře, kde selektivní vybírání témat vytváří společné emocionální nastavení a silný pocit společné identity. Trump je patologický lhář, nevkusný narcis, cizoložník, dvakrát rozvedený, dvakrát zbavený mandátu, nehledě na to, že je odsouzený zločinec – to všechno jsou ale bezvýznamná fakta pro společnost, která se řídí dle pocitů z reality show a pouze plochým reflexním myšlením, namísto promyšlené debaty a pozorného naslouchání. A Trump je reality show par excellence. Je prvním, ale ne posledním TikTok prezidentem nové doby, který chrlí neustálý příval měnících se faktů, lží, rozporů a uctívání moci; jen na svém účtu Truth Social vyslal za 132 dní 2 262 příspěvků, což je v průměru 17 příspěvků denně – jeden příspěvek každou hodinu bdění, sedm dní v týdnu. Trump jako takový je emocionálním kasinem, které se přiživuje na potřebách kultury ve stresu a v rozpuku digitální deformace. V takové kultuře je třeba si položit otázku: Mohl by někdo jiný Trumpa vůbec porazit? Zvládne dnešní společnost vůbec věcnou pravdu a skutečně promyšlenou debatu?
Jaká je tedy neurologická rada pro debatu s Trumpovým příznivcem, pokud jím nejste? Nedělejte to. Nikam se nedostanete, protože neproniknete do jejich emocionální pevnosti a rozštěpeného myšlení na černé a bílé. Žádná debata se nekoná. Pouze slepé emoce protkané tichým vztekem, že hluboko uvnitř je se světem něco velmi špatně a jedině Trump to může napravit.
A pokud se dostanete do pasti dialogu s Trumpovým příznivcem, zatněte zuby a soustřeďte se na projekci emocionální podpory a pochopení. Protože jediný způsob, jak změnit jejich názor, je nejprve se vcítit do nich a do jejich emocionálního stavu a pak ho pomalu a jemně změnit, přičemž jako vodítko použijete emoce, a ne fakta.
A konečně, ve skutečnosti nejde o Trumpa nebo jeho příznivce. Jde o proměnu našeho světa v plochou digitální kulturu, kulturu, v níž se demokracie a diskuse stávají stále méně důležitými, svět, kde se lidé jako Donald Trump dostávají k vládě.
publikováno: 9. 6. 2025