Svět pořádá jednu konferenci o klimatu za druhou, ale vyhýbá se nepříjemné otázce: jaký to všechno má smysl, když boj o klimatické cíle je už zřejmě prohraný? Nebylo by tedy na čase …
Klima lze regenerovat – konec civilizace nemusí nastat
Na pařížské konferenci COP 21 podepsalo 196 zemí mezinárodní smlouvu o klimatu. Cílem této dohody je snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů na nulu. Následující konference nepřinesly, jak se ukázalo …
Covid na „střeše světa“
Tibet, jedno z posledních míst světa, kam dosud nezasáhla pandemie covidu-19, si letos v srpnu prošel dosud největší vlnou. Denně bylo hlášeno až několik set pozitivně testovaných a všechna větší města Tibetské autonomní oblasti …
Kterak prosperující zem rozvrátily populismus a autokracie
Srí Lanku sužuje dramatická hospodářská krize. Přitom ještě před třemi lety to byla země s příjmy vyšší střední třídy. Jde o učebnicový příklad toho, kam až může zemi přivést autokratická vláda …
Byli bychom sami proti sobě, kdybychom se o půdu dobře nestarali
Ekologické zemědělství má dnes zelenou a zemědělský podnik, který je „moc velký“ a není „eko“, podle médií za moc nestojí. Přitom podnik s i bez ekologické certifikace musí hospodařit tak, aby …
Když vegetariáni dostanou chuť na maso
Válka na Ukrajině posiluje vnitřní ústavnost Evropy. Nově definuje rozdělení na Východ a Západ a nahrazuje běžný příběh studené války příběhem dekolonizace. V roce 1995 přednášel americký antropolog Clifford Geertz na Institutu …
Skandální mlčení o Diag Human
Večer předtím, než vláda oznámila jednomyslné rozhodnutí odvolat se proti výroku mezinárodní arbitráže se společností Diag Human, došlo ve Sněmovně k důvěrné schůzce zástupců koaličních stran s představiteli stran opozičních, ANO a SPD. …
Nepřáteli majetku nemusí být nutně jen bolševici
Pokud budu chtít pochopit, co bylo špatně na české cestě ke kapitalismu po roce 1989, nejlépe udělám, sáhnu-li po článku britského spisovatele a filosofa Gilberta K. Chesterona. Uveřejnila jej Peroutkova Přítomnost …
Bio neznamená hospodařit „jako dřív“
Potraviny s nálepkou „bio“ bereme za „lepší“, a tím si také vysvětlujeme jejich vyšší cenu. Zkreslená bývá i naše představa o tom, jakým způsobem se biopotraviny vlastně získávají. Ředitel Farmy Otročín Ing. …
Bytová politika v České republice a v sousedních zemích
Srovnávat bytovou politiku v naší zemi a v zemích našich sousedů je tristní. Především rakouský model nese dobré ovoce. Zejména pro občany. Sociální bydlení má ve Vídni dlouhou tradici, která se začala již …
Potravinová soběstačnost jako základ bezpečnosti státu
Koncept potravinové soběstačnosti je opředen mnoha mýty. Velmi často se můžeme zcela mylně dočíst, že potravinové soběstačnosti je možno docílit jen v autarkní ekonomice, která nemá žádné vztahy se zahraničím. Přitom …
To, co tu hrozí
Při pohledu na geopolitickou situaci České republiky vidíme, že naše země nemá ani výhodnou polohu, ani strategický terén, ani přístup k moři, ani k oceánu, ani plochu, ani obyvatelstvo, téměř žádné významné …
Ne příliš povzbudivá budoucnost Evropy
Jakmile přemýšlím o nejbližší budoucnosti Evropy, jsem na rozpacích. Myšlenky zmateně pobíhají mezi dynamizující se a současně rozpadající se dvojrychlostní Evropou, Evropou plně se integrující a Evropou stávající, tedy Evropou jakéhosi politického bezčasí. …
Co bylo, nejspíš zase bude
Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný prospěch, a ne vytržené individuální zájmy, ať už jde o zájmy politické, anebo zájmy ekonomické. Jen to …
Diag Human – výpisky šetřivé čtenářky
Kauza Diag Human i po 25 letech pořád straší politiky a dráždí veřejnost – proč vlastně? Nebylo by místo šíření zmatečných informací lépe přijmout odpovědnost? Název Diag Human zná v ČR …
Absurdní sen o společnosti růstu
Životní styl spojený s velkou uhlíkovou stopou se ve světle poznatků o globálním oteplování jeví jako zcela neudržitelný. Lidstvo dlouho věřilo, že má čas se přizpůsobit, že k jeho záchraně …
Naše děti čeká žebrácká penze
Spolehnou-li se naše děti na stávající způsob zajištění ve stáří, čeká je žebrácká penze. Nezbývá jim než si na stáří střádat. Vyhráno přesto mít nebudou. Hlavně ti, co žijí od …
Energetika aneb volná hra tržních sil
Když Adam Smith chtěl čtenáři přiblížit, jak působí trh, jak pomocí ceny a konkurence vytváří rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou, zvolil příklad pekaře, co peče housky. Pekařů je hodně. Housek ještě víc. …
Jaká bude XXIV. olympiáda v Pekingu?
Pořádání olympijských her opouští původní myšlenky olympismu. Vrcholový sport není jen nástrojem komerčních zájmů a velkého byznysu, nezřídka slouží i politickým a mocenským ambicím těch, kteří chtějí jeho prostřednictvím demonstrovat svoji sílu a apetit …
Denní zprávy ze světa