S konzumem je to těžké: je-li ho hodně, vzniká dojem nadbytku, který se spaluje neúčelně, nejčastěji na úkor okolního světa přírody, včetně té vytvořené člověkem. Konzum je potom destruktivní, tak jako …
Životní scénáře jako zpovědní zrcadlo
Jsem „nepřítelem pathosu a kravských barvotisků, mám hrůzu z modlitby, jež páchne operou…,“ tak to kdysi napsal Nezval, dokud byl básníkem. Chtěl bych vás tímto citátem uvést do knihy, která po létech …
Londýnský atentát na mnichovský diktát
Čtrnáctitunový Big Ben na věži parlamentu odbíjel čtvrtou hodinu odpolední, když se 18. července 1941 rozevřely dveře pracovny šéfa britského diplomacie Anthonyho Edena. Vstupoval do nich narychlo povolaný ministr zahraničí …
Každá revoluce, i ta konzervativní, stojí na výmyslech
I ten nejvíce nabubřelý a rádoby svobodomyslný revolucionář, dnes v rouchu rebelujícího popírače „výmyslů“ establishmentu, je ve skutečnosti frustrací stísněnou a ustrašenou dušičkou. Oporu hledá ve vůdci se silným a mocným hlasem. Oddychne si, …
Petr Drulák a podvojnost jako východisko z krize české společnosti
Podle starověkého historika Plutarcha uslyšeli námořníci plavící se za vlády císaře Tiberia kolem ostrova Paxos mohutný hlas oznamující, že bůh Pan zemřel. Starobylá božstva se v moderním věku proměnila v ideologie často …
Zvířata, zemědělci a my ostatní
Jsem na Šumavě v Posobicích, kde se jede oblastní kolo jízdy zručnosti traktoru s vlekem. Vedoucí odborného výcviku SOŠ v Sušici tady nachystali trať v areálu bývalého zemědělského družstva. Trať je těžší, než jaké …
Ztráty a nálezy střední Evropy
Ruská válka proti Ukrajině je pokusem vyrovnat nevyřízené postimperiální účty a upevnit sféry vlivu. Jde také o skutečné i domnělé kulturní a politické hranice v Evropě, včetně starého známého problému, co je střední a východní Evropa. …
Cizinec se vyhýbá kulturní entropii
S překladatelem Benoitem Meunierem (mj. přeložil do francouzštiny Haškova Švejka), který žije už dlouhou dobu v Praze: O Cizinci Alberta Camuse, který vyšel právě před osmdesáti lety. Jak moc a proč se dnes …
Hodnoty jsme my
Svoboda, důstojnost, poctivost: hodnot je všude dost a dost, stejně jako stížností na jejich úpadek. Neměly by se hlásat, ale žít, říká v Neue Zürcher Zeitung filosof Vilém Schmid. Přinášíme ukázky z jeho …
Má mít politika svědomí?
Slovo se odnepaměti stává základním nástrojem práce politikovy. Slovem často i koná. Proč pak ale ve čtvrtek 21. února 1924, zaměřiv se na politickou scénu, píše v Přítomnosti divadelní režisér a dramatik Karel …
Gulbahar přežila čínský gulag
„Dvakrát ročně jsme byly nuceně podrobeny očkování. Některé ženy pak přestaly menstruovat. Podezřívala jsem je, že nás sterilizují. Po letech jsem se pak opravdu dopátrala toho, že Čína opravdu násilně …
Jak to vidí Rumuni
Festival v Cannes, nejdůležitější filmová akce světa, se konečně vrátila do svého normálu. Snímek R.M.N. ale ukazuje, že žádná idyla Evropu nečeká: film přináší obraz rozložené Evropy v době krize. Rumunský režisér …
Zpívejme – je válka
Hudba posiluje pocit sounáležitosti, zbavuje strachu, ale také vytváří jasně oddělené fronty. V ukrajinském konfliktu se tak veřejný zpěv stal symbolickou zbraní. Píše v Neue Zürcher Zeitung Christian Wildhagen. Přinášíme ukázky z jeho …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Dilema poustevníka, který už nechtěl snášet stát
K následující příhodě zatím nedošlo. Je ale docela dobře možné, že díky rozvoji technologií byste se jednou i Vy mohli stát obětí všudypřítomných sledovacích zařízení, a to na místě, kde …
Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice
Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? Jak fungují galerie v Praze a proč není Praha součástí evropského galerijního provozu? Rozhovor s Markem Pokorným, kunsthistorikem, …
Smích za oponou totality – přejde
Výprava do komunistického skanzenu 50. let pro mladé blouznivé levičáčky může být docela vítaným zpestřením programu rodiny z vyšší vrstvy, která „všude byla a vše má” a řeší svou odbojnou dceru z prestižního pražského gymnázia …
Diktátoři se neodvažují mluvit pravdu (analýza Stalinovy řeči z r. 1937)
Co musí diktátor tvrdit, aby se udržel na svém místě? A proč se najednou Stalinovi do jeho referátu hodí termín „malý sovětský člověk“, ačkoliv žádní „malí“ v sovětských republikách přece vůbec …
Kdo podporuje agresora, nemůže v demokraciích vystupovat
Se skladatelem a ředitelem Institutu Bohuslava Martinů Alešem Březinou jsme hovořili o vylučování ruských umělců kvůli válce na Ukrajině, o nedůslednosti Národního divadla a politické kolaboraci v klasické hudbě. Petr Fischer: Válka vrátila s novou silou …
Denní zprávy ze světa