Volební fiesta skončila, začíná obyčejná každodenní práce. Co vlastně může a nemůže změnit nová hlava státu? Prezident s největším přímým mandátem občanů (3,3 milionu), jaký kdy první český ústavní činitel měl… Páter …
Proč se u nás nepíší povídky?
V září roku 1936 se obrátil týdeník Přítomnost na několik českých spisovatelů s otázkou, proč se u nás nepíší povídky? Dnes by se tentýž týdeník na ně nejspíš obrátil s otázkou, proč se u nás …
Nadějné semifinále filmového bilancování
Verdikt, který potěšil: letošní cenu Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama a rovněž ocenění nejlepšího režiséra získal Steven Spielberg za životopisný snímek Fabelmanovi. Je to vynikající, skvěle natočený film s autobiografickými prvky, …
Slovenské ztráty a nálezy
Vracel jsem se na přelomu starého a nového roku na Slovensko, snad po dvaceti letech, s pocity, asi jako když se člověk vydá na zdvořilostní návštěvu ke své ex. Na zapovězená území …
Erasmus Maďarský – zkouška Orbánovy moci
Evropská unie přestala platit maďarsku výměnu studentů. Projekt Erasmus byl ale mladými lidmi velmi oblíbený, otřese to mocí Viktora Orbána? Maďarsko Viktora Orbána čelí soustavné kritice za omezování právního státu a demokracie …
Obojakost nacionalismu
Nacionalismus jako každý lidský výtvor má protilehlé tváře. Jedna druhou zdánlivě vyvrací. To se dovídá čtenář z Přítomnosti 5. srpna 1926, padnuv jeho zrak na článek Nový nacionalismus autora, skrývajícího se …
Libuše Palachová: „Věřím, že přece jen pravda zvítězí.“
Ve čtvrtek 19. ledna uplyne 54 let od tragické smrti studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, který se upálil na protest proti potlačování svobod a …
Kterak diktatura posílila demokrata
Novinář a později i politik Hubert Ripka, byv Ferdinandem Peroutkou po návratu ze Sovětského svazu v roce 1934 dotázán, zda tamější pobyt otřásl jeho demokratickým přesvědčením, odpověděl, že naopak posílil (Demokrat mezi protidemokraty, …
Umělec v osidlech moci
Ruská státní televize odvysílala na silvestra pořad, jenž představoval vrchol nevkusu a kýče; ve srovnání s ním je někdejší endérácký „kotlík zábavy“ Ein Kessel Buntes špičkou televizní zábavy. Pro nepovedený produkt je …
Umělec Pelé
Náhoda někdy stáhne mnohé do uzounké časové smyčky. Osmnáctého prosince v Kataru pozvedl argentinský střízlík Lionel Messi nad hlavu pohár určený mistrům světa a světem sociálních médií proletěla vlna, spojující ho se …
Prezidentská volba
Když byl T.G. Masaryk v roce 1927 po druhé, de facto po třetí, zvolen prezidentem republiky, všiml si Ferdinand Peroutka, že volitelé neměli z čeho vybírat a že národ může rád, že má …
O situaci současného globalizovaného světa
Pravda se musí stále opakovat, protože také blud se kolem nás neustále hlásá, a nehlásají ho jen jednotlivci, nýbrž i davy. …
O klidu mediální nadbytečnosti
Noviny a časopisy jsou na konci roku plné shrnutí a přehledů toho podstatného a důležitého, co se během roku událo. Na začátku roku zase nabízejí výhledy, očekávané události, prognózy, investiční tipy. Jako bychom …
Bilancování, předsevzetí a odpuštění
Přelom roku bývá často hektický a okázale oslavný. Mnozí se snaží vše stihnout na poslední chvíli, aniž by si uvědomili, že žijí v zajetí nastavených schémat a obecných očekávání. A tak to běží rok …
Dobře promyšlená půjčka
Takové pohovory se v bankách odehrávají každý den. K uchazeči o půjčku se bankéř chová uctivě, jak se vůči zákazníkovi sluší a patří, ale ve skutečnosti ho podrobuje důkladnému výslechu: Kolik byste si přál …
Nepředvádět se v politice nemusí být chyba
V předposledním a v posledním vydání Přítomnosti roku 1926 Ferdinand Peroutka na příkladu Antonína Švehly zjišťuje, že politik nemusí nutně být tribunem lidu, aby byl politikem úspěšným. (O mlčenlivém státníku, Přítomnost 23. prosince …
Dialog s Karlem Čapkem
Projev Martina Jana Stránského k výročí smrti Karla Čapka (25. 12. 1938) pronesený u hrobu Karla Čapka v neděli 25. prosince 2022. Díla Karla Čapka se dělí na dvě základní části: část …
Střední cesta aneb O přílišnosti
Byl to svým způsobem projev intelektuální odvahy, když se v Přítomnosti 22.dubna 1926 Ferdinand Peroutka pustil do obhajoby střední cesty (O střední cestě). Pomohl si citací z Goetheho, který napsal, že „vše …
Lže nám, a ještě ji za to obdivujeme aneb Chvála reklamy
Nechápu, proč tak často slyším bědování kvůli reklamě v televizi. Mnozí moji přátelé, jinak vesměs rozumní lidé, na té proklínané chudince nenechají chlup dobrý. Výraz „chudinka” ovšem beru zpátky. Naštěstí nám …
Denní zprávy ze světa