Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Seriály
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: 50. léta

Těžké pořízení se sedláky

Pokud bychom chtěli pochopit, proč se čeští sedláci v 50. letech minulého století tak tvrdošíjně bránili násilné komunistické kolektivizaci, měli bychom se začíst do textu historika a sociologa Jana Hertla. Ferdinand Peroutka …

50. léta Archív Ivan Štern Kolektivizace Kultura Znárodňování

Denní zprávy ze světa

Denní zprávy ze světa 21. 3. 2023

  1. Českého prezidenta Petra Pavla v úterý dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit, dle portálu ČT24.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin a nejvyšší čínský představitel Si Ťin-pching včera v Moskvě zahájili rozhovory, při nichž se chlubili svými úzkými vazbami a konflikt na Ukrajině zmiňovali jen okrajově. Oba lídři si dali záležet na tom, aby si navzájem lichotili a v sérii pečlivě připravených akcí předvedli jednotu. Si je nejvýše postaveným světovým lídrem, který navštívil Rusko od jeho invaze na Ukrajinu.
  3. Na Ukrajině stále pomáhají desítky českých dobrovolníků. Nejčastěji jako medici nebo řidiči, kteří přivážejí materiální pomoc – a to jak lidem žijícím v blízkosti fronty, tak i přímo jednotkám, uvedl portál ČT24.
  4. Francouzské Národní shromáždění zamítlo návrh na vyslovení nedůvěry vládě prezidenta Emmanuela Macrona a zajistilo, že ostře napadený zákon o zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let se stane zákonem. Výsledek hlasování byl těsný: pro návrh hlasovalo 278 poslanců, což je o devět méně než 287 hlasů potřebných k jeho přijetí. Druhé hlasování získalo 94 hlasů.
  5. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu odhaduje, že v příštím desetiletí vzroste průměrná globální teplota o 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí, protože lidé pokračují ve spalování fosilních paliv. Toto číslo má v globální klimatické politice zvláštní význam: V rámci Pařížské dohody o klimatu se většina států zavázala usilovat o udržení oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia.
  6. Společnost Amazon plánuje propustit 9 000 firemních a technologických pracovníků. V posledních měsících zrušila již 18 000 pracovních míst.
  7. Ma Ying-jeou, bývalý tchajwanský prezident, navštíví tento měsíc Čínu v rámci první návštěvy současného nebo bývalého vůdce od konce občanské války v roce 1949, kdy na ostrov uprchla poražená nacionalistická čínská vláda. Je pravděpodobné, že to podnítí vnitropolitické rozpory mezi KMT a vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranou (DPP) ohledně vztahů s Čínou.
  8. Devět čínských občanů bylo zabito ve zlatém dole ve Středoafrické republice, kde se rozhořelo napětí mezi čínskými a ruskými zájmy.
  9. Dnes je první jarní den. Deník The New York Times se ptal svých čtenářů na zvyklosti, jak oslavit příchod jara ve světě, a dověděl se, že v dánském městě Aabenraa chodí děti po městě s březovými větvičkami a dánskými vlajkami, aby ohlásily příchod jara, v Itálii den svatého Josefa slaví pojídáním třešňového pečiva s tvarohovou náplní zvaného zeppola, které symbolizuje pupeny na stromech a znovuzrození jara, v Curychu se na dubnový svátek Sechseläuten zapaluje velký oheň, na jarní slavnosti sklizně Primavera v Berlíně se lidé zásobují bílým chřestem a pochutnávají si na chřestové polévce.
  10. Podle astronomů by se mělo uvažovat o zákazu družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze, jako je Starlink podnikatele Elona Muska – ve snaze snížit světelné znečištění a umožnit i nadále studovat oblohu. V sérii článků a stanovisek publikovaných v časopise Nature Astronomy vědci bijí na poplach kvůli rozjasňující se noční obloze, přičemž jeden tým odborníků vyzývá vědce, aby se postavili velkému světlu a zavedli regulaci, stejně jako se postavili velkému tabákovému nebo ropnému průmyslu.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | PRO AUTORY | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!