Rusové se domnívají, že Rusko ve válce vítězí. V reálném světě, na ukrajinském území, ale ruská armáda utrpěla těžké ztráty. Nikdo neví, co se v Kremlu děje. Přesto se objevují náznaky, že …
Levice pokulhává kdesi vzadu
Někdy je to z pohodlnosti, někdy z neznalosti, vždycky ale špatně, zařazujeme-li komunisty mezi levici. Zřejmé to bylo už významnému sociálnímu demokratovi, Evženu Šternovi, napsav na to téma 23. února 1928 pro …
Rusko je ekonomicky na kolenou, ne, že ne!
Nejen proruskými trolly a užitečnými idioty, ale mnohými lidmi, kteří to „myslí dobře“, jsme už nějaký čas krmeni tvrzením, že sankce uplatněné vůči Rusku se obracejí proti nám a způsobují nám větší …
Kam jde vývoj, doleva, nebo doprava?
Ve třetím srpnovém vydání Peroutkovy Přítomnosti z roku 1928 prvorepublikový poslanec Josef Schieszl zkoumá, kam se ubírá vývoj. Doleva, nebo doprava? Podle autora doleva. Soud je to o to více zarážející, že …
Rusko a Čína – Butch Cassidy a Sundance Kid
Rusko a Čína společně usilují o omezení amerického vlivu. Prohlašují, že skutečná demokracie je v jejich zemích, a ne v USA. Ukrajinu první z nich považuje za své zbloudilé dítě a druhý za důležitý článek nové Hedvábné …
Nová Evropa aneb Evropa demokratická
Když spisovatel Jan Herben psal pro vydání Přítomnosti z 28. ledna 1926 článek Nová Evropa, přihlásil se k myšlence sjednocené Evropy, jak ji formuloval T. G. Masaryk v pojednání Nová Evropa, stanovisko slovanské, …
Co přinesla doba postpravdivá?
V bouřlivých diskusích o válce Ruska proti Ukrajině se často ozývá udivené zvolání: „Dnes, v jednadvacátém století!?“ Jako by bezmála už čtvrtina nového století měla být zárukou vítězství rozumu a blahobytu nad válečným šílenstvím …
Od humanismu k dataismu
V roce 2017 vlivný časopis The Economist publikoval, že data jsou nejcennějším zdrojem na planetě – dávno cennějším než ropa. Představují porozumění a pokrok v jejich dosud netušených možnostech. Vzestup dataismu také …
Ozvěny kolonialismu – globální nerovnosti vakcinace
Světová zdravotnická organizace (WHO) se po déle než rok trvajících debatách o uvolnění patentů na vakcíny proti koronaviru znovu ohradila proti globálním nerovnostem v redistribuci vakcín. Tentokrát kritizovala plošné posilovací programy vakcinace …
Odpovědnost za celek v době algoritmů
Pandemický rok 2020 výrazně urychlil proces stěhování lidské komunikace do digitálního světa. Přesto se stále jen málo zamýšlíme nad tím, že náš způsob existování se zhruba před 30 lety rozšířil …
Peroutkova „malá velká doba“
Mnohý z nás se ošije, sotva zaslechne, jak někdo vedle radostně hlásá, v jaké že to přelomové a velké době žijeme. A že nás tato epochální doba ze zásadních důvodů, jak zní …
Věda, která dříve zachraňovala, dnes „otravuje“
Vědci se obávají, že šíření antivědy zničí západní civilizaci, zatímco covidoví skeptici panikaří před hrozící diktaturou, v níž se svoboda obětuje zdravotním opatřením. Kde je pravda? A jak mění probíhající …
Politické postoje odráží přístupy k očkování
Řada studií přesvědčivě dokazuje, že u postojů k očkování proti covid-19 hraje důležitou roli politická stranická příslušnost. Jak se politické preference promítají v přístupu k opatřením, hodnocení rizik nebo morálním dilematům, kterým čelíme v době …
Data současnosti: Diag Human v číslech
Částka 1.300.000,- Kč na úrocích za den nabíhá už 14 let České republice za nečinnost v právní kauze. Kauza trvá 26 let. Mezitím se vystřídalo na klíčových resortech 23 ministrů zdravotnictví …
Data současnosti: Jak děti tráví volný čas?
Mezi nejčastější denní volnočasové aktivity u mladších školních dětí patří příprava do školy (71 %), hraní doma (53 %) a sledování televize (42 %). Starší školní děti se kromě přípravy do školy …
Nenávistné štěpení společnosti: úděl, anebo prokletí?
Na štěpení společnosti a na hluboké příkopy, zpravidla naplňované vzájemnou záští a nenávistí, si pomaličku zvykáme jako na běžný, všední jev, bez něhož se patrně náš život už neobejde. Každá …
Data současnosti: 82 253 dolarů – průměrný dluh černošských absolventů Ph.D.
Sociologická měření dlouhodobě ukazují na reprodukci nerovnosti ve vzdělávání a nejinak je tomu také u nového výzkumu americké Národní vědecké nadace (2020 Survey of Earned Doctorates). Výsledky studie ukazují, že …
Data současnosti: Míra úmrtnosti SARS-CoV 10 %?
Opět se v rubrice Data současnosti vracíme k údajům z platformy s názvem Náš svět v datech (Our World in Data), která poskytuje přes tři tisíce grafů a další zásobu informací s cílem pochopit největší problémy současnosti …
Nerovnostářská „Společnost 4.0“?
Celosvětové výdaje za vědu, výzkum a inovace patří mezi ukazatele svědčící o tom, že snižování globálních nerovností je až příliš pomalé. Nicméně mnozí technooptimisté namítají, že tempo změn, které přináší …
Denní zprávy ze světa