Ve třetím srpnovém vydání Peroutkovy Přítomnosti z roku 1928 prvorepublikový poslanec Josef Schieszl zkoumá, kam se ubírá vývoj. Doleva, nebo doprava? Podle autora doleva. Soud je to o to více zarážející, že …
Rusko a Čína – Butch Cassidy a Sundance Kid
Rusko a Čína společně usilují o omezení amerického vlivu. Prohlašují, že skutečná demokracie je v jejich zemích, a ne v USA. Ukrajinu první z nich považuje za své zbloudilé dítě a druhý za důležitý článek nové Hedvábné …
Turecko chce uznání NATO a rozumný obchod
Turecko ústy svého prezidenta Erdogana opakovaně odmítlo urychlený vstup Švédska a Finska do NATO. Není to truc, který by spadl jen tak z čistého nebe. Jde spíše o diplomatickou strategii: Turci chtějí uznání, …
Rusáctví je vražda
Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu čestných občanů města, na němž bylo od konce sedmdesátých let. Z předvídatelných koutů místnosti národní rozpravy …
Evropě nezbývá než své cíle zpřesnit
Ruský prezident Vladimir Putin vrhl Evropu zpět do míst, o nichž jsme si mysleli, že patří k nevratné minulosti. V jeho osobě se nám zjevil iracionálního vůdce, jehož zahraniční politika se zhoršuje počínaje …
Zanechte nadějí, s Rusy nás nic dobrého nečeká
Zpravodajský kanál CNN-Prima uvedl výpovědi několika Ukrajinců, co mluvili s ruskými vojáky. Rusové prý čekali, že se budou muset probíjet kruhovou obranou nacistů, jak jim před útokem tloukli do hlav političtí …
To, co tu hrozí
Při pohledu na geopolitickou situaci České republiky vidíme, že naše země nemá ani výhodnou polohu, ani strategický terén, ani přístup k moři, ani k oceánu, ani plochu, ani obyvatelstvo, téměř žádné významné …
Mýlil se Marx opravdu tak osudově?
Ekonom Jiří Hejda[1] v roce 1927 dokládá, že Marx neměl pravdu (Přítomnost 6. října 1927 a Přítomnost 13. října 1927). Cesta k osvobození práce skrze proměnu „vlastnictví soukromého ve vlastnictví společenské“ podle něho …
Nemnožit se a zkompostovat
Když čtu a diskutuji s ostatními o energetické krizi, vždy to skončí u bodu, že bude nutné začít se hodně omezovat. Otázkou ovšem zůstává, bez čeho konkrétně budeme ochotní se obejít? …
Ne příliš povzbudivá budoucnost Evropy
Jakmile přemýšlím o nejbližší budoucnosti Evropy, jsem na rozpacích. Myšlenky zmateně pobíhají mezi dynamizující se a současně rozpadající se dvojrychlostní Evropou, Evropou plně se integrující a Evropou stávající, tedy Evropou jakéhosi politického bezčasí. …
Když nevíme, čím budeme topit
Sleduji debaty o drastickém zdražení elektřiny a o cenách energií vůbec. Členové bývalé i nové vlády se sice nesmiřitelně přou o drobnosti, ale obecně se na naší budoucnosti kupodivu shodují. …
Co bylo, nejspíš zase bude
Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný prospěch, a ne vytržené individuální zájmy, ať už jde o zájmy politické, anebo zájmy ekonomické. Jen to …
Stát musí více spořit v dobrých časech
Následující rozhovor s ekonomem Janem Libichem je ukázkou z připravované publikace Inovace Republiky, která volně navazuje na Laboratoř myšlenek (Robin Čumpelík, připraveno k vydání). Inovace Republiky přináší nový pohled k inovaci země …
Někdo věří ve vyšší moc, někdo věří v sebe…
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Bezútěšně útěšné vládní prohlášení
Čtení vládních prohlášení je útěšné a povzbudivé. To pětikoaliční nevyjímaje. Úkolem je nezarmoutit. Jen škarohlíd se v textu začne šťourat a vytahovat na světlo boží zpochybňující nedodělky. Občanská gramotnost Jistá …
Přišli jsme o vzájemný respekt a slušnost. Superego jásá!
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Nerovnostářská „Společnost 4.0“?
Celosvětové výdaje za vědu, výzkum a inovace patří mezi ukazatele svědčící o tom, že snižování globálních nerovností je až příliš pomalé. Nicméně mnozí technooptimisté namítají, že tempo změn, které přináší …
Nadcházející transformace nás prověří
Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek, nám v podcastu odpověděl na otázku, jak si myslí, že bude vypadat naše republika za několik desítek dalších let: Neodpovídá se mi snadno. Vždyť …
Archiv: Praha za sto let
Abychom porozuměli rozvoji Prahy za posledních sto let, musíme se poohlédnout po poměrech r. 1918 a let následujících. Víme dnes dobře, jak po radosti r. 1918 přišly stupňované starosti v …
Denní zprávy ze světa