Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Pro autory
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: Ekonomika

Kapitalismus a komunismus jsou blíženci

Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …

Archív Demokracie Ekonomika kapitalismus Kultura peroutka Politika reflexe

Snadno dostupná hypotéka

Když do pobočky jedné z největších bank vešel takový nikterak výjimečný pán ve středních letech, neměl nikdo tušení, s kým mají tu čest. Zajímal se o půjčku – na tom také nebylo nic …

Bydlení Ekonomika hypotéka Kultura

Bytová politika v České republice a v sousedních zemích

Srovnávat bytovou politiku v naší zemi a v zemích našich sousedů je tristní. Především rakouský model nese dobré ovoce. Zejména pro občany. Sociální bydlení má ve Vídni dlouhou tradici, která se začala již …

Bydlení Bytová politika Ekonomika nájem společnost

Potravinová soběstačnost jako základ bezpečnosti státu

Koncept potravinové soběstačnosti je opředen mnoha mýty. Velmi často se můžeme zcela mylně dočíst, že potravinové soběstačnosti je možno docílit jen v autarkní ekonomice, která nemá žádné vztahy se zahraničím. Přitom …

Ekonomika Finance potravinová soběstačnost Zemědělství

To, co tu hrozí

Při pohledu na geopolitickou situaci České republiky vidíme, že naše země nemá ani výhodnou polohu, ani strategický terén, ani přístup k moři, ani k oceánu, ani plochu, ani obyvatelstvo, téměř žádné významné …

Budoucnost Česká republika Ekonomika revoluce zamyšlení

Ne příliš povzbudivá budoucnost Evropy

Jakmile přemýšlím o nejbližší budoucnosti Evropy, jsem na rozpacích. Myšlenky zmateně pobíhají mezi dynamizující se a současně rozpadající se dvojrychlostní Evropou, Evropou plně se integrující a Evropou stávající, tedy Evropou jakéhosi politického bezčasí. …

Budoucnost Ekonomika Energetika Evropa

Jak by vypadala ekonomie, které by záleželo na lidech?

V posledních letech, díky akcím středoškolských studentů inspirovaných Gretou Thunbergovou, ale také vinou extrémních výkyvů počasí, požárů a povodní a dalších znepokojivých klimatických jevů, se konečně začalo hodně mluvit o klimatické …

Ekonomika Klimatická změna Kniha Kultura

Diag Human – výpisky šetřivé čtenářky

Kauza Diag Human i po 25 letech pořád straší politiky a dráždí veřejnost – proč vlastně? Nebylo by místo šíření zmatečných informací lépe přijmout odpovědnost? Název Diag Human zná v ČR …

Ekonomika Finance kauza Politika Právo

Stát musí více spořit v dobrých časech

Následující rozhovor s ekonomem Janem Libichem je ukázkou z připravované publikace Inovace Republiky, která volně navazuje na Laboratoř myšlenek (Robin Čumpelík, připraveno k vydání). Inovace Republiky přináší nový pohled k inovaci země …

Budoucnost Ekonomika Finance klima Kultura Laboratoř myšlenek Politika rozhovor školné Studie Vize výzkum Země

Skutečnost za provoláním „nikdy více“

Když firma Rio Tinto zničila jeskyně v Juukanské rokli, které představovaly 46 000 let kultury a dějin etnik Puutu Kunti Kurrama a Pinikura (PKKP) regionu Pilbara v západní Austrálii, reakce na sebe …

Ekologie Ekonomika Energetika eurozine Politika Právo Právo původních obyvatel Příroda Svět

Vakcínová solidarita a demokratizace inovací

Součástí moderní kultury je snaha nahlížet na krize nejen jako na zdroj utrpení, ale také jako na příležitost k růstu. Není tomu jinak ani u současné pandemie. Může být tato …

bezpečnost Čína Ekonomika Politika společnost

Nový (ne)dostatečný klimatický pakt

Po dvou týdnech klimatického summitu OSN (COP26) ve Skotsku a závěrečném více než 24hodinovém jednání si můžeme odpovědět na otázku, zda byly naplněny výzvy představitelů Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) …

COP26 Ekologie Ekonomika Klimatická změna Příroda životní prostředí

Přišli jsme o vzájemný respekt a slušnost. Superego jásá!

Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …

Budoucnost Ekonomika Kultura Laboratoř myšlenek Politika Rozhovory Vize Země

Nerovnostářská „Společnost 4.0“?

Celosvětové výdaje za vědu, výzkum a inovace patří mezi ukazatele svědčící o tom, že snižování globálních nerovností je až příliš pomalé. Nicméně mnozí technooptimisté namítají, že tempo změn, které přináší …

Analýzy Budoucnost Ekonomika Finance společnost Technologie

Green Deal není nějaké evropské šílenství

Rozhovor nejen o euru, elektromobilech a energetice Euro, elektromobilita a energetická krize. Tři témata na písmeno E spojená dnes velmi často s Radkem Špicarem. Před časem se vydával na výpravy …

Ekonomika Elektromobilita Politika

Data současnosti: Země G20 disponují 88,8 % světových vědců

Výdaje vynaložené na vědu globálně rostou, za čtyři roky se zvýšily o 19 %, i přes nepříznivou ekonomickou situaci spojenou s pandemií. Daří se, co se týče výdajů za vědu, výzkum a inovace, snižovat …

Analýza Data Ekonomika Svět Věda Výzkum a vývoj

Naše děti čeká žebrácká penze

Spolehnou-li se naše děti na stávající způsob zajištění ve stáří, čeká je žebrácká penze. Nezbývá jim než si na stáří střádat. Vyhráno přesto mít nebudou. Hlavně ti, co žijí od …

Děti Důchodová reforma Ekonomika Historie

Čas na akci se nám rychle krátí

Ve skotském Glasgow se od 31. října do 12. listopadu koná Klimatický summit OSN (COP26). Na místě je Milan Smrž, viceprezident evropské asociace EUROSOLAR se sídlem v Německu, která usiluje o úplnou …

Ekonomika Klimatická změna Politika Rozhovory Svět

Data současnosti: 82 % občanů vnímá zadlužení ČR jako vysoké

Čeští občané už dlouhodobě vnímají závažnost a míru zadlužení země i občanů jako vysokou. Většina dotázaných (66 %) hodnotí míru zadlužení občanů jako vysokou, zadlužení ČR jako státu označili za vysokou dokonce …

Data Ekonomika Politika Stát

  • 1
  • 2
  • »

Denní zprávy ze světa

Deset zpráv k 20. 5. 2022

  1. Premiér Viktor Orbán tvrdí, že navrhované embargo Evropské unie na ruskou ropu by zničilo ekonomiku jeho země. Částečně jde o finanční důvody: Maďarsko má z levné ropy obrovské zisky. Ponechání ropovodů v provozu zajišťuje, že ceny energií zůstanou nízké, což Orbán svým voličům slíbil. Dividendy z odběru ruského paliva však také pomáhají podporovat Orbánův neliberální program a financovat politiku.
  2. Vyšetřování deníku Times nalezlo přesvědčivé důkazy o tom, že ruské síly shromáždily a popravily ukrajinské muže v Bucha, což je přímo usvědčuje z válečného zločinu. V prvním soudním procesu s válečnými zločinci od invaze se ruský voják omluvil vdově po muži, kterého zabil.
  3. Organizace spojených národů varovala, že válka na Ukrajině pomohla rozdmýchat celosvětovou potravinovou krizi, která by mohla trvat roky, pokud nebude kontrolována, a Světová banka oznámila dodatečné financování ve výši 12 miliard dolarů na zmírnění jejích ničivých dopadů.
  4. Následník britského trůnu a budoucí hlava kanadského státu princ Charles ukončil svou třídenní cestu po Kanadě, doprovázela ho jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Královský pár se mimo jiné setkal s přeživšími dnes již neexistujícího systému internátních škol, který sloužil k nucené asimilaci dětí původních národů. Princ Charles říká, že odjížděli z Kanady s těžkým srdcem a hlubším porozuměním pro otázku diskriminace původních obyvatel této země, za který je britská koruna částečně zodpovědná.
  5. Britská policie ukončila vyšetřování večírků na Downing Street, které porušovaly proticovidová opatření, a zvedla tak mrak nad premiérem Borisem Johnsonem. Další pokuty mu hrozit nebudou.
  6. Bývalý španělský panovník Juan Carlos se poprvé vrátil do Španělska od chvíle, kdy zemi před téměř dvěma lety opustil kvůli vyšetřování podvodů. Juan Carlos, kterému je 84 let, nastoupil na trůn v roce 1975, dva dny po smrti diktátora Francisca Franca, byl klíčovou postavou při přechodu Španělska k demokracii. Jeho krátký návrat z Abú Zabí, kde nyní žije, přišel poté, co státní zástupci ve Španělsku a Švýcarsku pozastavili vyšetřování.
  7. V Austrálii se v sobotu konají celostátní volby. Přibližně 25 nezávislých kandidátů, z nichž většina jsou ženy hlásající pragmatické reformy, usiluje o omlazení demokracie v zemi.
  8. Podle nejnovějších údajů Nový Zéland více lidí opouští, než na něj přichází. Mladí lidé utíkají před vysokými životními náklady, odchody se zrychlují a panují obavy z nedostatku pracovních sil. Podle nejnovějších údajů Stats NZ byla roční čistá migrace v roce končícím březnem záporná, když odjelo o 7 300 lidí více, než jich přijelo.
  9. V Rumunsku dochází k rewildingu vlků a zubrů, což je progresivní přístup k ochraně přírody, jehož cílem je obnovit ekosystémy a podpořit biologickou rozmanitost druhů. Turisté se mohou vydat na „safari” a sledovat reintrodukci těchto zvířat do Transylvánských Alp.
  10. Vědci odhalili, že vajíčka parazitů nalezená ve 4 500 let starých lidských výkalech neboli koprolitech nabízejí nové poznatky o životě a stravě lidí, kteří stavěli Stonehenge. Podle týmu jsou dochované stolice nejen nejstaršími koprolity v Británii, které obsahují parazity, ale také nejstaršími důkazy o infekci parazity v Británii, u nichž jsou známy druhy hostitelů.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!