Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Seriály
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: Erasmus

Erasmus Maďarský – zkouška Orbánovy moci

Evropská unie přestala platit maďarsku výměnu studentů. Projekt Erasmus byl ale mladými lidmi velmi oblíbený, otřese to mocí Viktora Orbána? Maďarsko Viktora Orbána čelí soustavné kritice za omezování právního státu a demokracie …

Aktuálně budnocnost dotace Erasmus Evropská unie Maďarsko Sankce současnost studenti Vzdělávání

Denní zprávy ze světa

Denní zprávy ze světa 20. 3. 2023

  1. Mezinárodní trestní soud vydal v pátek zatykač na Putina. Tvrdí, že Putin nese individuální trestní odpovědnost za deportaci tisíců ukrajinských dětí do Ruska. Zatykač může ovlivnit jeho možnost cestovat do zahraničí.
  2. Výstava „Pařížský Notre Dame –⁠ od stavitelů k restaurátorům“ v Paříži představuje sochy, vitráže a obrazy, které přežily ničivý požár katedrály Notre Dame před třemi lety. Některé z nich se do jednoho z nejznámějších chrámů na světě vrátí příští rok v dubnu, kdy by se po nákladné opravě měl znovu otevřít veřejnosti, další plameny poškodily natolik, že budou muset zůstat v muzeu, uvedl portál ČT24.
  3. BBC vyzvala své zaměstnance, aby z firemních mobilních telefonů vymazali aplikaci TikTok, která patří Číně. V pokynech pro zaměstnance BBC, které byly rozeslány v neděli, se uvádí: „Nedoporučujeme instalovat TikTok na firemní zařízení BBC, pokud k tomu není oprávněný pracovní důvod. Pokud TikTok z pracovních důvodů nepotřebujete, měli byste jej odstranit.”
  4. Švýcarský zbrojní průmysl vyrábí velmi potřebnou munici pro některé zbraně, které Evropané dodali Ukrajině, a také některé hlavní bojové tanky Leopard 2, které přislíbili. Existují však přísná pravidla pro to, kam tyto zbraně mohou putovat. Jeden ze zákonů zakazuje zemi prodávat švýcarské zbraně jakémukoli státu, který je ve válce, nebo je prodávat k reexportu, aby byly použity v konfliktu, což může znemožnit udržení vztahů s kritickými zákazníky.
  5. Katalánská veřejnoprávní televize minulý měsíc odvysílala dokumentární film „Negrers“ (Otrokáři: Katalánsko a obchod s otroky). Dokumentární film odhaluje, jak katalánští průmyslníci a námořníci profitovali z transatlantického obchodu s otroky i poté, co Britové v roce 1807 tuto praxi zrušili. Dokument si klade za cíl vyrovnat se s „rasismem minulosti“.
  6. Podle nové ekonomické prognózy může být do roku 2050 konečně dosaženo konce extrémní chudoby, a to díky hospodářskému růstu v zemích s nízkými příjmy. Ačkoli pandemie covidu zvrátila dlouhodobý pokrok v odstraňování extrémní chudoby a objevují se další problémy, škody mohou mít velmi omezený dopad na celkovou trajektorii hospodářského růstu, uvádí zpráva Centra pro globální rozvoj (CGD).
  7. O víkendu Donald Trump prohlásil, že očekává, že bude zítra zatčen. V příspěvku na své sociální síti Truth Social se snažil shromáždit své příznivce a vyzval k protestům. Newyorští prokurátoři signalizovali, že obžaloba, která by měla pramenit z platby za mlčení jedné pornohvězdě v roce 2016, může být na spadnutí. Pokud k zatčení dojde, půjde o bezprecedentní událost. Žádný americký prezident ještě nikdy nebyl obviněn z trestného činu.
  8. Čínský vůdce Si Ťin-pching se tento týden v Moskvě chystá na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a čínští představitelé jeho cestu prezentují jako mírovou misi. Američtí a evropští představitelé však sledují, zda Si nepřilije olej do ohně Putinově válce na Ukrajině v plném rozsahu. I Siova výzva k příměří by se podle nich rovnala snaze posílit Putinovu pozici na bojišti tím, že by Rusko mělo pod kontrolou více území, než když invaze začala.
  9. Přeskočil koronavirus na lidi z divokých zvířat na čínském trhu, nebo unikl z laboratoře? Přesvědčivý důkaz pro obě hypotézy je stále v nedohlednu. Zároveň Čína brání vědcům v přístupu k důkazům a ti tak mají k dispozici neúplné informace.
  10. Pandemie koronaviru si vyžádala 6,7 milionu obětí na celém světě, uzavřela celé země a vyvolala celosvětový hospodářský propad, ale dle mezinárodní studie Covid-19 neovlivnil štěstí lidí. Když byli respondenti ze 137 zemí požádáni, aby ohodnotili svůj život na stupnici od jedné do deseti, v průměru udělili v letech 2020–22 stejně vysoké skóre jako v letech 2017–19. Celkově byly nepochybné bolesti kompenzovány nárůstem míry, do jaké respondenti dokázali objevit a sdílet schopnost postarat se o sebe navzájem v těžkých časech, uvádí 10. zpráva o světovém štěstí.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | PRO AUTORY | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!