Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Pro autory
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: eu

Nebýt zapomenuti, to není málo

Diskuse o předsednictví země v Radě EU bývá pohříchu pomíjivá módní záležitost, o které se v příslušné členské zemi EU hovoří obvykle až ve chvíli, kdy na ni přijde řada. V pelotonu 27 členských států …

Češi vedou Evropou Česká republika eu Předsednictví EU

Turecko chce uznání NATO a rozumný obchod

Turecko ústy svého prezidenta Erdogana opakovaně odmítlo urychlený vstup Švédska a Finska do NATO. Není to truc, který by spadl jen tak z čistého nebe. Jde spíše o diplomatickou strategii: Turci chtějí uznání, …

Budoucnost eu Nato Politika Turecko

Evropě nezbývá než své cíle zpřesnit

Ruský prezident Vladimir Putin vrhl Evropu zpět do míst, o nichž jsme si mysleli, že patří k nevratné minulosti. V jeho osobě se nám zjevil iracionálního vůdce, jehož zahraniční politika se zhoršuje počínaje …

Budoucnost eu Evropa Politika

Příprava na konec dobrých časů

Je EU po měsíci ruské invaze připravena na výzvu? Ruská válka na Ukrajině je zjevně útokem na celou Evropu, ale domácí reakce se stále drží narativu patriarchální solidarity a péče o pohodlí …

eu eurozine Politika ukrajina

Denní zprávy ze světa

Deset zpráv k 24. 6. 2022

  1. Evropská unie včera oficiálně udělila Ukrajině status kandidáta na členství. Ačkoli může trvat deset či více let, než se Ukrajina skutečně stane členem, je toto rozhodnutí EU silným signálem solidarity Kyjevu a výtkou Moskvě. Status kandidátské země signalizuje, že Ukrajina může zahájit zdlouhavý a časově náročný proces vnitřních změn a jednání s EU s cílem nakonec se připojit.
  2. Rusko zakázalo 29 členům britských médií vstup do země. Moskva uvedla, že toto rozsáhlé opatření je reakcí na západní sankce a šíření nepravdivých informací o Rusku, jakož i na protiruské akce britské vlády. „Britští novináři uvedení na seznamu se podílejí na záměrném šíření nepravdivých a jednostranných informací o Rusku a událostech na Ukrajině a Donbasu,” uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení.
  3. Finsko, kdysi nevyhraněná země, nyní žádá o vstup do vojenské aliance NATO kvůli obavám, že by Rusko mohlo provést invazi podobně jako 24. února na Ukrajinu. Finsko se po desetiletí připravovalo na ruský útok a v případě, že by k němu došlo, kladlo by tvrdý odpor, prohlásil šéf jeho ozbrojených sil Timo Kivinen. Severská země si vybudovala značný arzenál. Kromě vojenské techniky je však podle generála rozhodujícím faktorem to, že Finové budou mít motivaci bojovat.
  4. Zdá se, že si Rusko na Evropu brousí zuby omezením dodávek plynu. Během minulého týdne Gazprom snížil dodávky plynu přes hlavní evropský plynovod Nord Stream 1 o 60 %. To vyvolalo omezení dodávek v Itálii, Rakousku, České republice a na Slovensku. Plyn byl zastaven i v řadě dalších zemí včetně Polska, Bulharska, Francie a Nizozemska. Vedoucí představitelé EU bagatelizují pravděpodobnost úplného zákazu dodávek ruského plynu, protože jej považují za nepraktický a politicky rozdělující.
  5. Pravděpodobnost, že se v příštích 30 letech ve Středozemním moři objeví vlna tsunami o výšce přesahující 1 metr, se blíží 100 %. Podle Unesco by vlna tsunami mohla zasáhnout velká města u Středozemního moře, včetně Marseille, Alexandrie a Istanbulu. Japonská vlna tsunami v roce 2011 byla vysoká 40 m, ale 1,5m vlna může rozpohybovat auta. Tsunami z roku 2004, při níž zahynulo 230 000 lidí, byla podle Unesco varovným signálem.
  6. Průzkum mezi občany EU z 22 zemí, kteří v Británii pobývali většinou déle než pět let a zůstali zde i po brexitu, ukázal dle autorů hluboký a trvalý dopad na život a pocit identity a sounáležitosti občanů EU ve Spojeném království.
  7. V posledních letech se Haiti, nejchudší země západní polokoule, propaguje jako levná a dostupná destinace pro americké oděvní značky, jež umožňuje bezcelní vstup zboží vyrobeného tamními americkými společnostmi. Podle aktivistů se však podmínky v těchto továrnách podobají vězeňským táborům, kde neexistují žádná pracovní práva a kde dochází k sexuálnímu zneužívání. Dělnice z oděvních továren, s nimiž hovořil deník Guardian, potvrdily, že se od žen, které chtějí získat práci, očekává sex s mužským nadřízeným.
  8. Dnes je tomu rok, co naposledy opustil tiskárnu milion výtisků hongkongských prodemokratických novin Apple Daily, který vzniknul v roce 1995. V červnu 2020 byly v Hong Kongu přijaty nejasně definované zákony o národní bezpečnosti zakazující akty secese, podvracení, terorismu a spolčení se zahraničními a vnějšími silami. Nové zákony byly použity proti mnoha zpravodajským agenturám, otázka svobody tisku v zemi zůstává nejistá.
  9. Organizátoři hudební soutěže Eurovize rozhodli, že Ukrajina, která 14. května vyhrála 66. ročník, nemůže bezpečně hostit soutěž v roce 2023 v situaci, kdy Rusko vede proti této zemi válku. EBU uvedla, že jedná s BBC o pořádání soutěže ve Velké Británii, která skončila na druhém místě s písní Space Man Sama Rydera.
  10. Řecká státní televize sklidila kritiku kvůli pořadu, který divákům ukázal, jak v době prudkého růstu cen pohonných hmot odčerpávat benzin z aut. „Jste při smyslech? Dávat lidem rady, jak krást benzín?” komentoval to jeden z uživatelů na Twitteru. Jiný vtipkoval: „Po návodu na dva způsoby, jak snadno ukrást benzín, teď ERT připravuje nové návody, jak otevřít zámky a ukrást peněženky.”

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!