Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu čestných občanů města, na němž bylo od konce sedmdesátých let. Z předvídatelných koutů místnosti národní rozpravy …
Diktátoři se neodvažují mluvit pravdu (analýza Stalinovy řeči z r. 1937)
Co musí diktátor tvrdit, aby se udržel na svém místě? A proč se najednou Stalinovi do jeho referátu hodí termín „malý sovětský člověk“, ačkoliv žádní „malí“ v sovětských republikách přece vůbec …
Rusko-ukrajinský boj o identitu aneb Válka, která trvá staletí
Krutost ruských vojáků, kteří masově vraždí civilisty na Ukrajině, stejně jako stupňující se agresivní rétorika ruského vedení vůči Ukrajincům poodhaluje podstatu současné války. Nejedná se totiž o „geopolitickou hru“, nýbrž o válku, …
Maďarsko – stále stejná písnička?
Výsledky nedávných parlamentních voleb, kdy Maďaři většinově dali hlas proruskému a proputinovskému Viktoru Orbánovi, čímž mu zajistili ve sněmovně opět ústavní většinu, otřásly kdekterým Evropanem. Zejména však takovým, který ví, jak …
Zanechte nadějí, s Rusy nás nic dobrého nečeká
Zpravodajský kanál CNN-Prima uvedl výpovědi několika Ukrajinců, co mluvili s ruskými vojáky. Rusové prý čekali, že se budou muset probíjet kruhovou obranou nacistů, jak jim před útokem tloukli do hlav političtí …
Peroutkova „malá velká doba“
Mnohý z nás se ošije, sotva zaslechne, jak někdo vedle radostně hlásá, v jaké že to přelomové a velké době žijeme. A že nás tato epochální doba ze zásadních důvodů, jak zní …
Někdo věří ve vyšší moc, někdo věří v sebe…
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Katolictví proti proudu
V obecně přijímané verzi českého příběhu historie, kultury a filosofie si vydobyla výlučné místo protestantská interpretace myšlenkové linie Palacký–Jirásek–Masaryk–Nejedlý. Toto ideové prostředí vysvětluje svým způsobem české duchovní prostředí, odvěký zápas českého živlu …
Hájit národní zájmy v tom nejlepším slova smyslu by měla být samozřejmost
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušenosti lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Co sis zničil, můžeš i zachránit
V češtině nově vychází důležitá kniha o ochraně přírody Tiché jaro. Tato kniha stála u zrodu ekologického hnutí i enviromentálních dějin. Jaké inspirace nám tyto dějiny nabízí? Před téměř padesáti lety se jaro neozvalo. …
O burku tu nejde
(Následující text, psaný pro polský web Krytyka Polityczna, přinášíme mimo jiné proto, abychom rozptýlili mýtus o tom, že se v posledních 20 letech Afghánkám dostávalo plnohodnotné rovnoprávnosti. Jejich situace ve srovnání s dobou …
Naše děti čeká žebrácká penze
Spolehnou-li se naše děti na stávající způsob zajištění ve stáří, čeká je žebrácká penze. Nezbývá jim než si na stáří střádat. Vyhráno přesto mít nebudou. Hlavně ti, co žijí od …
Liberální princip ve střetu s demokracií?
Práce ukazuje, že ačkoliv se často liberální demokracie prezentuje a obhajuje jako harmonicky skloubený celek, v její podstatě se nachází zásadní rozpor, běžně přehlížený. Tuto kontradikci nalezneme mezi principem demokratickým, který klade …
Konec megastroje
Jaké jsou příčiny současného neutěšeného ekologického a sociálního stavu našeho světa? Autor knihy „Konec megastroje – Historie ztroskotané civilizace“ Fabian Scheidler ukazuje, jak násilí západní civilizace vedlo ke vzniku megastroje, tj. …
Archiv: Praha za sto let
Abychom porozuměli rozvoji Prahy za posledních sto let, musíme se poohlédnout po poměrech r. 1918 a let následujících. Víme dnes dobře, jak po radosti r. 1918 přišly stupňované starosti v …
Jak slavit 28. říjen?
Martin Jan Stránský, vydavatel: Když se ve sportu podaří někomu něco dobrého a výjimečného hned třikrát za sebou, říká se tomu „hat trick“. Osmadvacátého října budeme slavit první polistopadový hat …
Protektorátní souboj bílé a černé magie
Z hlediska českých hermetiků je letošní rok významný ze dvou důvodů: v lednu tomu totiž bylo 70 let od smrti Jiřího Arvéda Smíchovského a v prosinci zase uplyne 80 let od úmrtí Jana …
Koalice a pokrok
„Jelikož pro pokračování společenského života musí staré trvati tak dlouho, dokud nové není hotovo, jest ustavičný kompromis nevyhnutelným doprovodem pravidelného vývoje.“ H. Spencer. Jest taková politická doba, že za první …
Nevím. I to je správná odpověď
Na českých školách se čím dál víc začíná pracovat s novými přístupy k výuce dějepisu. Jedním z příkladů je digitální dílna HistoryLab. Memorování faktů nebo jasné výklady minulosti tam ale nečekejte. „V jakém …
Denní zprávy ze světa