Celkově ilustrovala černobílá pohlednice, kterou jsem dostal při táborovém rozdílení došlé pošty, rozporuplné rozpoložení mé desetileté duše z léta roku 1968. Zachycovala obří loď proplouvající Suezským průplavem. Vyexpedovali mě na poslední …
Mikuláš Teich – sto let k přemýšlení
Dne 16. srpna to budou čtyři roky ode dne, kdy v Cambridge zemřel historik Mikuláš Teich. Krátce po oslavení stých narozenin odešel člověk, jehož příběh se čte téměř jako svědectví …
Jan, Meda a Marta na Letní divadelní scéně Musea Kampa
Ivan Štern: Letní divadelní scéna Musea Kampa uvádí tři vaše inscenace věnované třem osobnostem české kultury – Janu Werichovi, Medě Mládkové a Martě Kubišové. Jedno mají tyto osobnosti bezesporu společné – staly …
Bolševici bez komunismu
Jen dva druhy lidí mohou obhajovat genocidu na Ukrajině: zločinci a hlupáci. Možností k prozření byla spousta: Magnitskij, Čečensko, Gruzie, Sýrie, Krym, Donbas. Putin už v roce 2005 oznámil, že chce obnovit Sovětský …
Evangeliář podle Kateřiny Tučkové
Už propagační nástřely namísto prvních reflexí Bílou Vodu – nový, dlouho očekávaný román Kateřiny Tučkové vydaný brněnským nakladatelstvím Host – celek nemálo poškodily. Referováním pouze o historii režimní likvidace církevních ženských …
Proč Němci nemluví o fašistickém Rusku
Proč byla německá vláda a velká část německé veřejnosti tak překvapena invazí a ruskými zvěrstvy? Proč trvalo tři měsíce, než německá veřejnost pochopila pravdu o této válce? A proč je pro Němce tak obtížné …
Koalice a pokrok, Evropská unie a Jaroslav Hašek
Čtenář Přítomnosti se ve čtvrtek 25. září 1924 dočetl v článku Ferdinanda Peroutky Koalice a pokrok, že představa, že by „na světě existovala a působila pouze síla pokroková“, je nejen naivní a pošetilá, ale …
Ztráty a nálezy střední Evropy
Ruská válka proti Ukrajině je pokusem vyrovnat nevyřízené postimperiální účty a upevnit sféry vlivu. Jde také o skutečné i domnělé kulturní a politické hranice v Evropě, včetně starého známého problému, co je střední a východní Evropa. …
Rusáctví je vražda
Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu čestných občanů města, na němž bylo od konce sedmdesátých let. Z předvídatelných koutů místnosti národní rozpravy …
Diktátoři se neodvažují mluvit pravdu (analýza Stalinovy řeči z r. 1937)
Co musí diktátor tvrdit, aby se udržel na svém místě? A proč se najednou Stalinovi do jeho referátu hodí termín „malý sovětský člověk“, ačkoliv žádní „malí“ v sovětských republikách přece vůbec …
Rusko-ukrajinský boj o identitu aneb Válka, která trvá staletí
Krutost ruských vojáků, kteří masově vraždí civilisty na Ukrajině, stejně jako stupňující se agresivní rétorika ruského vedení vůči Ukrajincům poodhaluje podstatu současné války. Nejedná se totiž o „geopolitickou hru“, nýbrž o válku, …
Maďarsko – stále stejná písnička?
Výsledky nedávných parlamentních voleb, kdy Maďaři většinově dali hlas proruskému a proputinovskému Viktoru Orbánovi, čímž mu zajistili ve sněmovně opět ústavní většinu, otřásly kdekterým Evropanem. Zejména však takovým, který ví, jak …
Zanechte nadějí, s Rusy nás nic dobrého nečeká
Zpravodajský kanál CNN-Prima uvedl výpovědi několika Ukrajinců, co mluvili s ruskými vojáky. Rusové prý čekali, že se budou muset probíjet kruhovou obranou nacistů, jak jim před útokem tloukli do hlav političtí …
Peroutkova „malá velká doba“
Mnohý z nás se ošije, sotva zaslechne, jak někdo vedle radostně hlásá, v jaké že to přelomové a velké době žijeme. A že nás tato epochální doba ze zásadních důvodů, jak zní …
Někdo věří ve vyšší moc, někdo věří v sebe…
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Katolictví proti proudu
V obecně přijímané verzi českého příběhu historie, kultury a filosofie si vydobyla výlučné místo protestantská interpretace myšlenkové linie Palacký–Jirásek–Masaryk–Nejedlý. Toto ideové prostředí vysvětluje svým způsobem české duchovní prostředí, odvěký zápas českého živlu …
Hájit národní zájmy v tom nejlepším slova smyslu by měla být samozřejmost
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušenosti lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Co sis zničil, můžeš i zachránit
V češtině nově vychází důležitá kniha o ochraně přírody Tiché jaro. Tato kniha stála u zrodu ekologického hnutí i enviromentálních dějin. Jaké inspirace nám tyto dějiny nabízí? Před téměř padesáti lety se jaro neozvalo. …
O burku tu nejde
(Následující text, psaný pro polský web Krytyka Polityczna, přinášíme mimo jiné proto, abychom rozptýlili mýtus o tom, že se v posledních 20 letech Afghánkám dostávalo plnohodnotné rovnoprávnosti. Jejich situace ve srovnání s dobou …
Denní zprávy ze světa