Není to náhoda, že se právě 20. ledna 1932 Ferdinand Peroutka v Přítomnosti zamýšlí nad podstatou kapitalismu a nad rolí, již by ve vztahu ke kapitalismu měla sehrávat inteligence (Inteligence a kapitalismus). Byla …
Kdo je vlastníkem, kapitalismus nezajímá
Kdyby předválečný ekonom Jiří Hejda ještě žil, tak by si to podobně, jako si to rozdal v roce 1930 s marxistickými ideology (Ještě o marxismu – Přítomnost 26. listopadu 1930), rozdal dnes i s ideology …
Nepřáteli majetku nemusí být nutně jen bolševici
Pokud budu chtít pochopit, co bylo špatně na české cestě ke kapitalismu po roce 1989, nejlépe udělám, sáhnu-li po článku britského spisovatele a filosofa Gilberta K. Chesterona. Uveřejnila jej Peroutkova Přítomnost …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Olympijské hry a kapitalismus
Určitě nepochybím, když se nepřipojím k mnohohlasu, vyjadřuje se k olympijským hrám v Pekingu. Neřekl bych nic nového, označuje je za prolezlé politikou a fízlováním podobně jako hry v nacistickém Německu v roce 1936. Nepřekvapil bych …
Mýlil se Marx opravdu tak osudově?
Ekonom Jiří Hejda[1] v roce 1927 dokládá, že Marx neměl pravdu (Přítomnost 6. října 1927 a Přítomnost 13. října 1927). Cesta k osvobození práce skrze proměnu „vlastnictví soukromého ve vlastnictví společenské“ podle něho …
Odpovědnost za celek v době algoritmů
Pandemický rok 2020 výrazně urychlil proces stěhování lidské komunikace do digitálního světa. Přesto se stále jen málo zamýšlíme nad tím, že náš způsob existování se zhruba před 30 lety rozšířil …
Denní zprávy ze světa