Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Seriály
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: kapitalismus

Rozumí si zdravý rozum s kapitalismem?

Není to náhoda, že se právě 20. ledna 1932 Ferdinand Peroutka v Přítomnosti zamýšlí nad podstatou kapitalismu a nad rolí, již by ve vztahu ke kapitalismu měla sehrávat inteligence (Inteligence a kapitalismus). Byla …

Archív Ekonomika Hospodářství kapitalismus Kultura peroutka

Kdo je vlastníkem, kapitalismus nezajímá

Kdyby předválečný ekonom Jiří Hejda ještě žil, tak by si to podobně, jako si to rozdal v roce 1930 s marxistickými ideology (Ještě o marxismu – Přítomnost 26. listopadu 1930), rozdal dnes i s ideology …

Archív Ivan Štern kapitalismus Kultura Vlastnictví

Nepřáteli majetku nemusí být nutně jen bolševici

Pokud budu chtít pochopit, co bylo špatně na české cestě ke kapitalismu po roce 1989, nejlépe udělám, sáhnu-li po článku britského spisovatele a filosofa Gilberta K. Chesterona. Uveřejnila jej Peroutkova Přítomnost …

Archív Ekonomika kapitalismus Privatizace reflexe

Kapitalismus a komunismus jsou blíženci

Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …

Archív Demokracie Ekonomika kapitalismus Kultura peroutka Politika reflexe

Olympijské hry a kapitalismus

Určitě nepochybím, když se nepřipojím k mnohohlasu, vyjadřuje se k olympijským hrám v Pekingu. Neřekl bych nic nového, označuje je za prolezlé politikou a fízlováním podobně jako hry v nacistickém Německu v roce 1936. Nepřekvapil bych …

kapitalismus olympijské hry Politika zamyšlení

Mýlil se Marx opravdu tak osudově?

Ekonom Jiří Hejda[1] v roce 1927 dokládá, že Marx neměl pravdu (Přítomnost 6. října 1927 a Přítomnost 13. října 1927). Cesta k osvobození práce skrze proměnu „vlastnictví soukromého ve vlastnictví společenské“ podle něho …

Archív Budoucnost kapitalismus Kultura marx minulost přítomnost

Odpovědnost za celek v době algoritmů

Pandemický rok 2020 výrazně urychlil proces stěhování lidské komunikace do digitálního světa. Přesto se stále jen málo zamýšlíme nad tím, že náš způsob existování se zhruba před 30 lety rozšířil …

algoritmy Analýzy internet kapitalismus odpovědnost

Denní zprávy ze světa

Denní zprávy ze světa 22. 3. 2023

  1. Francouzský prezident Emmanuel Macron, který čelí rozruchu kvůli svému plánu zvýšit věk odchodu do důchodu, se dnes pokusí krizi řešit. Podle úředníků bude patovou situaci líčit jako boj mezi demokratickými institucemi a chaosem ulice. Zůstane u své současné vlády a nerozpustí parlament ani nevyhlásí nové volby, říkají. Zdá se, že se neomluví za to, že použil právní nástroj, článek 49.3 ústavy, aby se vyhnul plnému hlasování parlamentu o změně, která rozdělila zemi.
  2. Ve Švédsku boj centrální banky proti inflaci omezuje hospodářský růst a přispěl k 15procentnímu poklesu cen domů.
  3. Izraelští zákonodárci schválili první krok k přesídlení evakuovaných oblastí na Západním břehu Jordánu uprostřed spirály izraelsko-palestinského napětí.
  4. Náklady na zadržování a ubytování lidí v rámci kontroverzních plánů britské vlády na řešení problematiky překračování kanálu La Manche by podle charitativní organizace zabývající se uprchlíky mohly v prvních třech letech dosáhnout více než 9 miliard liber. Podle Rady pro uprchlíky by za tuto dobu mohly být žádosti o azyl více než 250 000 lidí, včetně až 45 000 dětí, považovány za nepřípustné podle zákona o nelegální migraci.
  5. Google zveřejnil svého chatbota Barda. Bude k dispozici omezenému počtu uživatelů v USA a Británii.
  6. Mezinárodní měnový fond schválil půjčku ve výši 3 miliard dolarů pro Srí Lanku.
  7. Ruský prezident Vladimir Putin a nejvyšší čínský představitel Si Ťin-pching včera vyhlásili trvalé ekonomické partnerství a slíbili, že do Číny přivedou více ruské energie a do Ruska více čínských společností, protože se oba představitelé snažili izolovat své země od západních sankcí a dalších důsledků války na Ukrajině. Západní spojenci Ukrajiny varovali, že Peking může Moskvě poskytnout zbraně pro její invazi, ale Putin ani Si se o vojenské pomoci nezmínili. Místo toho se lídři zaměřili na hospodářskou spolupráci a na to, že Západ je překážkou míru na Ukrajině.
  8. V době, kdy se včera setkal ruský prezident Vladimir Putin a nejvyšší čínský představitel Si Ťin-pching, navštívil Kyjev japonský premiér Fumio Kišida, aby vyjádřil svou podporu, která ještě více zvýraznila geopolitické zlomy vytvořené ruskou invazí. Japonsko se připojilo k dalším zemím skupiny 7, aby na Rusko uvalilo sankce a poskytlo Ukrajině pomoc v řádu miliard dolarů.
  9. V roce 2022 v čínském hlavním městě, kde žije více než 21 milionů lidí, zemřelo více lidí, než se narodilo, což vedlo k přirozenému přírůstku obyvatelstva v záporné výši 0,05 na 1 000 obyvatel. Je to poprvé od roku 2003, kdy se počet obyvatel snížil.
  10. Ugandští poslanci schválili kontroverzní návrh zákona namířený proti LGBTQ+, který zavádí tresty smrti a doživotí za homosexuální sex a nábor, propagaci a financování aktivit osob stejného pohlaví, což vyvolalo ostré odsouzení ze strany bojovníků za lidská práva. Proti nové legislativě se z 389 postavili pouze dva poslanci vládnoucí strany, Fox Odoi-Oywelowo a Paul Kwizera Bucyana.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | PRO AUTORY | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!