Nobelovu cenu za literaturu pro francouzskou spisovatelku Annie Ernauxovou přivítal s nadšením celý svět. Proč je tak ceněná? Přinášíme ukázku z laudatia německého časopisu Die Zeit. (…) Annie Ernauxová se narodila …
Cizinec se vyhýbá kulturní entropii
S překladatelem Benoitem Meunierem (mj. přeložil do francouzštiny Haškova Švejka), který žije už dlouhou dobu v Praze: O Cizinci Alberta Camuse, který vyšel právě před osmdesáti lety. Jak moc a proč se dnes …
Politika věčnosti Vladimira Putina
Ruský vůdce je od chvíle, kdy upevnil svou moc ve zmanipulovaných volbách na začátku desetiletí, průkopníkem politiky fiktivních hrozeb a vymyšlených nepřátel. Američané a Evropané se v našem novém století nechali vést tím, …
Návrat velkého básníka s psí hlavou
„Poetika psa, utlačenýho, zbídačelýho, zotročovanýho tvora, který bojuje za to, aby přežil, zůstal sám sebou. Ale protože není vlk, nezná hrdinský boj útoku, dokáže ale být zákeřný, zaútočit zezadu, hryznout …
Nesnadné návraty do ráje
Vydat se na dobrodružnou cestu po stopách významného cestovatele, zažít místa, kam se rád vracel, a vše porovnat se svědectvím v průběhu věků. Nebo se nechat jen tak vést osudem málo připraveného …
Jak (ne)vnímáme smrt
Přestože smrt je jedinou jistotou v našem životě, nebývá příliš oblíbeným tématem diskusí. Doba radostného budování komunismu by ji byla s chutí zakázala, protože se ale na chytrého ševce nedotáhla, tak o ní …
Josef Švejk v době Peroutkově
Dodnes se jako uhlířské víry mnozí držíme toho nejhoršího výkladu románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Výklad Haškovo dílo nechápe, zato lidem zapšklým nabízí „útěšné“ vysvětlení …
Škola základ života? Tak to ani omylem!
„Škola je Fordova fabrika na produkci fašismu – sériové výroby úředníků, vědců, inženýrů, důstojníků, řidičů tramvají, akademiků a dalších tzv. spořádaných občanů. Je to systémové zařízení na systematickou likvidaci jakékoli imaginace …
Příběh bolševického policisty v románu Michala Vrby
Spisovatel Michal Vrba na sebe upozornil povídkovou sbírkou Kolem Jakuba (2019), která mu vynesla nominaci na Magnesii Literu. V románu Zeptej se ďábla autor zůstává u osvědčeného konceptu – ponechat …
Lesk a bída jedné dezinterpretace
Neusedám ke klávesnici, abych ke jménu Jan Novák, autor objemné monografie KUNDERA – Český život a doba, přiřadil jakýkoli další přístavek. Takového faulu se ovšem životopisec ve své práci záměrně dopustil. …
Jak by vypadala ekonomie, které by záleželo na lidech?
V posledních letech, díky akcím středoškolských studentů inspirovaných Gretou Thunbergovou, ale také vinou extrémních výkyvů počasí, požárů a povodní a dalších znepokojivých klimatických jevů, se konečně začalo hodně mluvit o klimatické …
Váchalův osvětový program
Výtvarné mistrovství svérázného solitérního umělce Josefa Váchala (1884–1969) právem oslňuje další a další generace hledačů umění, kteří si většinou v jeho rozsáhlém a rozmanitém díle najdou své místo porozumění a souznění. Originální a někdy svým …
Data současnosti: Jak děti tráví volný čas?
Mezi nejčastější denní volnočasové aktivity u mladších školních dětí patří příprava do školy (71 %), hraní doma (53 %) a sledování televize (42 %). Starší školní děti se kromě přípravy do školy …
Poklad z knihobudky
V životě hledajícího čtenáře se občas přihodí události, které hraničí skoro až se zázrakem. Jeden takový se odehrál docela nedávno v knihobudce na českém maloměstě, která se pravidelně plnila literaturou nevalné …
Co sis zničil, můžeš i zachránit
V češtině nově vychází důležitá kniha o ochraně přírody Tiché jaro. Tato kniha stála u zrodu ekologického hnutí i enviromentálních dějin. Jaké inspirace nám tyto dějiny nabízí? Před téměř padesáti lety se jaro neozvalo. …
Konec megastroje
Jaké jsou příčiny současného neutěšeného ekologického a sociálního stavu našeho světa? Autor knihy „Konec megastroje – Historie ztroskotané civilizace“ Fabian Scheidler ukazuje, jak násilí západní civilizace vedlo ke vzniku megastroje, tj. …
Zapomeňte na písničky
Redakčně kráceno. Celý text najdete ve čtvrtletníku Přítomnosti III/2021. Když psal Jaroslav Hutka AUTOPORTRÉT a další dvě sbírky, bylo mu devatenáct a končil střední školu. Jeho verše se netají odporem …
Denní zprávy ze světa