Není to náhoda, že se právě 20. ledna 1932 Ferdinand Peroutka v Přítomnosti zamýšlí nad podstatou kapitalismu a nad rolí, již by ve vztahu ke kapitalismu měla sehrávat inteligence (Inteligence a kapitalismus). Byla …
Poradil by si Baťa s dnešní krizí?
Krize, kterými si musel za první republiky projít koncern Tomáše a později jeho bratra Jana Antonína Bati se ve svých důsledcích nelišily od krizí, s nimiž po dnešní den zápolíme. …
Člověk politický – věčný problém demokracie
Německý psycholog a politický badatel Oscar A. H. Schmitz ve vydání Peroutkovy Přítomnosti z 5. srpna 1926 zkoumá, kam se z demokracie vytratil státník a do jakých podob se naopak odívá člověk politický. …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Peroutkova chvála obyčejnosti a průměru
Není to tak dávno, kdy jsme zjišťovali a hořekovali, že z politiky mizí výrazné osobnosti. Vyvozovali jsme z toho, že naše demokracie ochabuje. Za příčinu jsme považovali průměrného až podprůměrného voliče, který, prosadiv …
Kdy bude válka?
Otázka tak trochu nemístná, řeknete si, válka přece už je. Zatím sice jen lokální, ovšem zase ne tak vzdálená, abychom ji mohli ignorovat. A že by mohla snadno přerůst v konflikt celosvětový, …
Ferdinand Peroutka o invazi Ruska na Ukrajinu
Ferdinand Peroutka jedenáct dnů po připojení Rakouska k nacistickému Německu napsal 23. března 1938 do Přítomnosti úvahu „Co bylo, nebude“: „Několikráte jsme už označili za největší chybu tu okolnost, že světové …
Logika v politice nejen v době Peroutkově
Novinář, který se podepisoval šifrou Cursor, v Přítomnosti ve čtvrtek 23. října 1924 na straně 642 zapochyboval, zda politika má nějakou logiku. Pokud přece, pak jde o logiku po výtce svéráznou. Jak …
Josef Švejk v době Peroutkově
Dodnes se jako uhlířské víry mnozí držíme toho nejhoršího výkladu románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Výklad Haškovo dílo nechápe, zato lidem zapšklým nabízí „útěšné“ vysvětlení …
Co bylo, nejspíš zase bude
Ferdinand Peroutka zcela správně soudí, že osudové krize dokáže nejlépe a nejúčinněji řešit demokracie. Zohledňuje obecný prospěch, a ne vytržené individuální zájmy, ať už jde o zájmy politické, anebo zájmy ekonomické. Jen to …
Kauza Peroutka: Návrat gantlemanů
Čtenářům Přítomnosti přinášíme názory členů redakce, v nichž reagují na aktuální dění. Tentokrát se vyjadřujeme k výroku Nejvyššího soudu, z něhož vyplývá, že článek Hitler je gentleman, jehož autorem měl být první šéfredaktor …
Analýza z archivu: Komunismus v zrcadle socialismu
(Politické pojmy podle Peroutkovy Přítomnosti) (Texty předkládaného druhu nás přesvědčí, že bezmála 100 let staré myšlenky, uveřejňované v Peroutkově Přítomnosti, když se nad nimi zamyslíme způsobem, jejž nabízím, nejen k nám jako …
Denní zprávy ze světa