Měnící se pohled na nedávnou minulost. České Budějovice rozhodly o odstranění jména Valentiny Těreškovové ze seznamu čestných občanů města, na němž bylo od konce sedmdesátých let. Z předvídatelných koutů místnosti národní rozpravy …
Právní stát musí být srozumitelný
S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná vláda, než je vláda zákonů, spravedlivější? Ivan Štern: Jistý můj novinářský kolega, zjistiv, že podle …
Kapitalismus a komunismus jsou blíženci
Celá desetiletí jsme spojovali kapitalismus s demokracií. Po roce 1989 jsme se přesvědčovali, že demokracie z kapitalismu doslova vyrůstá. Nyní jsme na rozpacích. Kapitalismus si ochočili čínští komunisté, a to natolik, že se …
Válka a rozhořčení
Světoznámý německý filozof Jürgen Habermas se na konci dubna v deníku Süddeutsche Zeitung vyjádřil k postojům Západu a Německa k válce na Ukrajině i ke kritice opatrného postoje německého kancléře Olafa Scholze. Přinášíme ukázky z jeho …
Peroutkova chvála obyčejnosti a průměru
Není to tak dávno, kdy jsme zjišťovali a hořekovali, že z politiky mizí výrazné osobnosti. Vyvozovali jsme z toho, že naše demokracie ochabuje. Za příčinu jsme považovali průměrného až podprůměrného voliče, který, prosadiv …
Diktátoři se neodvažují mluvit pravdu (analýza Stalinovy řeči z r. 1937)
Co musí diktátor tvrdit, aby se udržel na svém místě? A proč se najednou Stalinovi do jeho referátu hodí termín „malý sovětský člověk“, ačkoliv žádní „malí“ v sovětských republikách přece vůbec …
Rusko-ukrajinský boj o identitu aneb Válka, která trvá staletí
Krutost ruských vojáků, kteří masově vraždí civilisty na Ukrajině, stejně jako stupňující se agresivní rétorika ruského vedení vůči Ukrajincům poodhaluje podstatu současné války. Nejedná se totiž o „geopolitickou hru“, nýbrž o válku, …
Ruská žena už ruské dítě neporodí aneb Tbilisi chce i nechce Rusy
Útočí na nás a ponižují nás, a my je pohostíme vínem a chačapuri. Podvádějí nás, a my jim otevíráme dveře. Je to jako Stockholmský syndrom. Tbilisi je plná Rusů, kteří utekli před sankcemi nebo …
Válka je všude stejně strašná a Evropě pořád chybí statečnost
S držitelkou Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2021 hovořil o situaci na Ukrajině vydavatel Přítomnosti Martin J. Stránský. Martin Jan Stránský: Vy jste byla v roce 2017 na Ukrajině, dokonce v …
Ruská korupce je nečekaným spojencem Ukrajiny
Kromě přímých vojenských akcí, humanitární pomoci Ukrajincům a sankcí proti Rusku se válka vede ještě na jedné frontě. Tou je všeobecná ruská korupce, která promořila ruskou armádu skrz naskrz, odshora dolů …
Podivný pacifismus německých sociálních demokratů
Když v roce 2002 sociálně demokratický ministr obrany Peter Struck před Spolkovým sněmem zdůvodňoval nutnost nasazení německých vojáků v Afghánistánu, řekl, že o bezpečí Spolkové republiky se nyní hraje pod Hindúkušem. Dnes se …
Finsko se hlásí do NATO: Jaká bude reakce Ruska?
Ve Stockholmu se sešly předsedkyně vlád Finska a Švédska, aby probraly bezpečnostní situaci svých zemí ve stínu ruské agrese na Ukrajině a možný vstup obou zatím neutrálních zemí do Severoatlantické …
Co přinesla doba postpravdivá?
V bouřlivých diskusích o válce Ruska proti Ukrajině se často ozývá udivené zvolání: „Dnes, v jednadvacátém století!?“ Jako by bezmála už čtvrtina nového století měla být zárukou vítězství rozumu a blahobytu nad válečným šílenstvím …
Kádár, nebo Horthy? Tajemství úspěchu Viktora Orbána
Viktor Orbán a jeho strana Fidesz popáté vyhráli volby. Mnozí obdivovatelé i odpůrci maďarského lídra si kladou otázku, jak se mu to mohlo podařit, když je evidentní, že přinejmenším koketuje s autoritářskou formou …
Téměř 3 miliony voličů Fideszu vytrvaly
Tábor Fidesz–KDNP (Maďarská občanské aliance a Křesťansko-demokratická strana) co do počtu příznivců nezaznamenal ve volbách úbytek. Ani epidemie, která si vyžádala životy mnoha Maďarů, ani inflace, jež ve srovnání se sousedními …
Jak Putin objevil Boha
Byl sychravý jarní den v květnu 2009. Malá skupinka mužů slavnostně kráčela přes listnatý hřbitov v centru Moskvy. Knězem ve splývavém černém rouchu byl archimandrita (opat) Tichon Ševkunov ze Sretenského kláštera. Obligátně …
Evropě nezbývá než své cíle zpřesnit
Ruský prezident Vladimir Putin vrhl Evropu zpět do míst, o nichž jsme si mysleli, že patří k nevratné minulosti. V jeho osobě se nám zjevil iracionálního vůdce, jehož zahraniční politika se zhoršuje počínaje …
Příprava na konec dobrých časů
Je EU po měsíci ruské invaze připravena na výzvu? Ruská válka na Ukrajině je zjevně útokem na celou Evropu, ale domácí reakce se stále drží narativu patriarchální solidarity a péče o pohodlí …
Altruismus v čase války
Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jsme svědky nebývalé solidarity s válečnými uprchlíky, kteří prchají z napadené země. Tuto solidaritu projevuje i česká společnost, která se ještě před pár lety řadila po bok …
Denní zprávy ze světa