Krize, kterými si musel za první republiky projít koncern Tomáše a později jeho bratra Jana Antonína Bati se ve svých důsledcích nelišily od krizí, s nimiž po dnešní den zápolíme. …
Mýlil se Marx opravdu tak osudově?
Ekonom Jiří Hejda[1] v roce 1927 dokládá, že Marx neměl pravdu (Přítomnost 6. října 1927 a Přítomnost 13. října 1927). Cesta k osvobození práce skrze proměnu „vlastnictví soukromého ve vlastnictví společenské“ podle něho …
Peroutkova „malá velká doba“
Mnohý z nás se ošije, sotva zaslechne, jak někdo vedle radostně hlásá, v jaké že to přelomové a velké době žijeme. A že nás tato epochální doba ze zásadních důvodů, jak zní …
10 rad, jak přemýšlet, abychom se úplně nezbláznili v téhle bláznivé době
Každý názorový extrém je z logiky věci fikcí, povrchní abstrakcí, absolutním zjednodušením a my jsme se dostali do situace, kdy jsou zde slyšet převážně tyto extrémy, a tudíž je celá debata …
Archiv: Praha za sto let
Abychom porozuměli rozvoji Prahy za posledních sto let, musíme se poohlédnout po poměrech r. 1918 a let následujících. Víme dnes dobře, jak po radosti r. 1918 přišly stupňované starosti v …
Jedna, která nevolila
Uchyluji se k Vám o radu s případem, který, kdyby byl rozřešen, posloužil by více ženám. Zhřešila jsem politicky. Nedostavila jsem se k posledním volbám do pražské obce. Předvolali mne nyní a pokutovali. Snad bych …
Analýza z archivu: Komunismus v zrcadle socialismu
(Politické pojmy podle Peroutkovy Přítomnosti) (Texty předkládaného druhu nás přesvědčí, že bezmála 100 let staré myšlenky, uveřejňované v Peroutkově Přítomnosti, když se nad nimi zamyslíme způsobem, jejž nabízím, nejen k nám jako …
Denní zprávy ze světa