Ivan Štern: Letní divadelní scéna Musea Kampa uvádí tři vaše inscenace věnované třem osobnostem české kultury – Janu Werichovi, Medě Mládkové a Martě Kubišové. Jedno mají tyto osobnosti bezesporu společné – staly …
Bio neznamená hospodařit „jako dřív“
Potraviny s nálepkou „bio“ bereme za „lepší“, a tím si také vysvětlujeme jejich vyšší cenu. Zkreslená bývá i naše představa o tom, jakým způsobem se biopotraviny vlastně získávají. Ředitel Farmy Otročín Ing. …
Vůdci Unie dosud nevadili, a nyní vadí nicotností a bezradností
Zeptali jsme se Cyrila Svobody, jak jako bývalý ministr vnitra a zahraničí vidí budoucnost Evropské unie, jakými úkoly se bude muset Unie zabývat během českého předsednictví a co míní o válce …
Humanitární koridory à la Putin s sebou nesou riziko vydírání
Rozhovor s Berndem Posseltem v souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii. Ivan Štern: Jedním ze způsobů, jak učinit rozhodování v Evropské unii pružnější, je nahradit stávající konsensus většinovým hlasováním. Nepovede to v dlouhodobém horizontu k rozpadu …
Cizinec se vyhýbá kulturní entropii
S překladatelem Benoitem Meunierem (mj. přeložil do francouzštiny Haškova Švejka), který žije už dlouhou dobu v Praze: O Cizinci Alberta Camuse, který vyšel právě před osmdesáti lety. Jak moc a proč se dnes …
Gulbahar přežila čínský gulag
„Dvakrát ročně jsme byly nuceně podrobeny očkování. Některé ženy pak přestaly menstruovat. Podezřívala jsem je, že nás sterilizují. Po letech jsem se pak opravdu dopátrala toho, že Čína opravdu násilně …
Právní stát musí být srozumitelný
S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná vláda, než je vláda zákonů, spravedlivější? Ivan Štern: Jistý můj novinářský kolega, zjistiv, že podle …
Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice
Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? Jak fungují galerie v Praze a proč není Praha součástí evropského galerijního provozu? Rozhovor s Markem Pokorným, kunsthistorikem, …
Kdo podporuje agresora, nemůže v demokraciích vystupovat
Se skladatelem a ředitelem Institutu Bohuslava Martinů Alešem Březinou jsme hovořili o vylučování ruských umělců kvůli válce na Ukrajině, o nedůslednosti Národního divadla a politické kolaboraci v klasické hudbě. Petr Fischer: Válka vrátila s novou silou …
Francie je ráj obývaný lidmi, kteří si myslí, že žijí v pekle
S politologem Jacquesem Rupnikem, který působí v Paříži na Sciences Po, jsme hovořili o prezidentských volbách ve Francii. Už v neděli se ve druhém kole rozhodne, zda bude prezidentem Macron, nebo Marine Le Penová. …
Lidé mají názor, ale nemají zájem danou věc pochopit
Rozhovor s držitelem ceny Ferdinanda Peroutky 2022 Martinem Řezníčkem vedl Martin Jan Stránský. MJS: Co Vás na Vaší práci nejvíc baví, a co Vás naopak nejvíc štve? Martin Řezníček: Nejvíc mě …
Němci dosnili sen, jejž snili několik desetiletí
Německo snilo. Chtělo prosazovat zásady liberálního uspořádání v Evropě, kdy každá země má právo sama určovat a volit směr svého spojenectví, současně odmítalo dráždit Rusy. Jejich sen nebyl dlouhodobě udržitelný. Tak soudí …
Vzdá-li se Evropa racionalismu, skončí v bludném kruhu
České vydání Spenglerova Zániku Západu (vyd. 2010) přišlo v době, kdy mohlo maximálním způsobem inspirovat diskusi o vývojových cyklech civilizací, jejich vzniku a zániku. Je úpadek kdysi mocné Evropy na muzeální výběžek asijských …
Někdo věří ve vyšší moc, někdo věří v sebe…
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
V Číně je každý cizinec hned Američan
Po čase jsem u nás na návsi opět potkala paní Novotnou, jejíž syn je už druhým rokem v Číně. Odjel tam na pracovní stáž už před vypuknutím první vlny koronaviru (na …
Hájit národní zájmy v tom nejlepším slova smyslu by měla být samozřejmost
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušenosti lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Stanislav Komárek: Novým náboženstvím je „scientismus-hygienismus“
V rozhovoru se Stanislavem Komárkem, profesorem oboru Filosofie a dějiny přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, hovoříme o současném dění ve společnosti. Co říkáte na dnešní polarizaci společnosti? Jak vnímáme …
Přišli jsme o vzájemný respekt a slušnost. Superego jásá!
Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …
Nadcházející transformace nás prověří
Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek, nám v podcastu odpověděl na otázku, jak si myslí, že bude vypadat naše republika za několik desítek dalších let: Neodpovídá se mi snadno. Vždyť …
Denní zprávy ze světa