Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Pro autory
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: Rozhovory

Právní stát musí být srozumitelný

S profesorem Janem Kyselou hovořil o mezích (nejen) české ústavy Ivan Štern. Byla by jiná vláda, než je vláda zákonů, spravedlivější? Ivan Štern: Jistý můj novinářský kolega, zjistiv, že podle …

Česká republika Evropa Francie Německo politický systém Politika Právní stát Rozhovory

Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice

Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? Jak fungují galerie v Praze a proč není Praha součástí evropského galerijního provozu? Rozhovor s Markem Pokorným, kunsthistorikem, …

česká identita Kultura Meda Mládková Rozhovory Sběratelství Umění

Kdo podporuje agresora, nemůže v demokraciích vystupovat

Se skladatelem a ředitelem Institutu Bohuslava Martinů Alešem Březinou jsme hovořili o vylučování ruských umělců kvůli válce na Ukrajině, o nedůslednosti Národního divadla a politické kolaboraci v klasické hudbě. Petr Fischer: Válka vrátila s novou silou …

Hudba Kultura Rozhovory Ruští skladatelé Válka na Ukrajině

Francie je ráj obývaný lidmi, kteří si myslí, že žijí v pekle

S politologem Jacquesem Rupnikem, který působí v Paříži na Sciences Po, jsme hovořili o prezidentských volbách ve Francii. Už v neděli se ve druhém kole rozhodne, zda bude prezidentem Macron, nebo Marine Le Penová. …

Evropa Francie Le Penová Macron Rozhovory Volby

Lidé mají názor, ale nemají zájem danou věc pochopit

Rozhovor s držitelem ceny Ferdinanda Peroutky 2022 Martinem Řezníčkem vedl Martin Jan Stránský.   MJS: Co Vás na Vaší práci nejvíc baví, a co Vás naopak nejvíc štve? Martin Řezníček: Nejvíc mě …

cena ferdinanda peroutky martin řezníček Osobnosti Rozhovory

Němci dosnili sen, jejž snili několik desetiletí

Německo snilo. Chtělo prosazovat zásady liberálního uspořádání v Evropě, kdy každá země má právo sama určovat a volit směr svého spojenectví, současně odmítalo dráždit Rusy. Jejich sen nebyl dlouhodobě udržitelný. Tak soudí …

Německo Politika Rozhovory válka

Vzdá-li se Evropa racionalismu, skončí v bludném kruhu

České vydání Spenglerova Zániku Západu (vyd. 2010) přišlo v době, kdy mohlo maximálním způsobem inspirovat diskusi o vývojových cyklech civilizací, jejich vzniku a zániku. Je úpadek kdysi mocné Evropy na muzeální výběžek asijských …

Demokracie Evropa Politika racionalismus Rozhovory

Někdo věří ve vyšší moc, někdo věří v sebe…

Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …

Budoucnost Historie každodennost Laboratoř myšlenek násilí Osobnosti Rozhovory šerm

V Číně je každý cizinec hned Američan

Po čase jsem u nás na návsi opět potkala paní Novotnou, jejíž syn je už druhým rokem v Číně. Odjel tam na pracovní stáž už před vypuknutím první vlny koronaviru (na …

Čína coronavir pracovní migrace Rozhovory vánoce

Hájit národní zájmy v tom nejlepším slova smyslu by měla být samozřejmost

Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušenosti lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …

Česká inspirace Elektromobilita Historie Laboratoř myšlenek Rozhovory Technologie Věda Vlastenectví

Stanislav Komárek: Novým náboženstvím je „scientismus-hygienismus“

V rozhovoru se Stanislavem Komárkem, profesorem oboru Filosofie a dějiny přírodních věd na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, hovoříme o současném dění ve společnosti. Co říkáte na dnešní polarizaci společnosti? Jak vnímáme …

polarizace Rozhovory sociální bublina společnost

Přišli jsme o vzájemný respekt a slušnost. Superego jásá!

Pravidelně přinášíme ukázky rozhovorů z připravované knihy nazvané Laboratoř myšlenek. Laboratoří jsou zde myšleny zkušeností lidí nesourodého vzorku osobností, z nichž si každý čtenář může vybrat to, co je mu blízké a …

Budoucnost Ekonomika Kultura Laboratoř myšlenek Politika Rozhovory Vize Země

Nadcházející transformace nás prověří

Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek, nám v podcastu odpověděl na otázku, jak si myslí, že bude vypadat naše republika za několik desítek dalších let: Neodpovídá se mi snadno. Vždyť …

Budoucnost Podcast Politika Rozhovory

Čas na akci se nám rychle krátí

Ve skotském Glasgow se od 31. října do 12. listopadu koná Klimatický summit OSN (COP26). Na místě je Milan Smrž, viceprezident evropské asociace EUROSOLAR se sídlem v Německu, která usiluje o úplnou …

Ekonomika Klimatická změna Politika Rozhovory Svět

Mikuláš Minář: Poděkování Andreji Babišovi

Redakce Přítomnosti: Je vůbec možné spojit lidi pro to, aby šli za konkrétní vizí či myšlenkou, která je sjednotí zleva i zprava? Není výsledkem iniciativy Milion chvilek spojení lidí proti něčemu, …

Názory Politika Rozhovory

Škola by měla děti učit prohrávat

„Někdo má strach z prohry nebo z toho, že neudělá zkoušku. To je mimochodem jedna z věcí, které se snažím děti učit – aby se naučily prohrávat ve hře nebo v argumentu. Myslím si, …

Děti Rozhovory společnost Vzdělání

Otázky pro: Dalimila Tomana

„Až se z tornáda lidé vzpamatují, určitě si budou více vážit toho, co mají. Abychom ale dokázali něco víc změnit, musíme udělat jeden náročný krok. Musíme změnit vlastní konání a rozhodování,“ …

Budoucnost Ekologie Klimatická změna Příroda Rozhovory společnost

Jak obnovit důvěru v kampeličky

Nikdo v 90. letech nemyslel na obezřetnost. Členem družstevní záložny nemůže být člověk z ulice. Vrátil bych se k myšlence vzájemnosti, na níž kampeličky historicky fungovaly, vysvětluje pravidla fungování bankovního sektoru děkan Fakulty …

bankovnictví Finance kampeličky Rozhovory

Nebojím se hledat řešení

Někdo žije tak, že se o místo svého bydliště příliš nezajímá. Prostě bydlí. Jan Školník (nar. 1973) v Broumově žije. V jeho případě to znamená, že v tomto městě úspěšně podniká – od roku …

broumovsko Podnikání Regiony Rozhovory

  • 1
  • 2
  • »

Denní zprávy ze světa

Deset zpráv k 20. 5. 2022

  1. Premiér Viktor Orbán tvrdí, že navrhované embargo Evropské unie na ruskou ropu by zničilo ekonomiku jeho země. Částečně jde o finanční důvody: Maďarsko má z levné ropy obrovské zisky. Ponechání ropovodů v provozu zajišťuje, že ceny energií zůstanou nízké, což Orbán svým voličům slíbil. Dividendy z odběru ruského paliva však také pomáhají podporovat Orbánův neliberální program a financovat politiku.
  2. Vyšetřování deníku Times nalezlo přesvědčivé důkazy o tom, že ruské síly shromáždily a popravily ukrajinské muže v Bucha, což je přímo usvědčuje z válečného zločinu. V prvním soudním procesu s válečnými zločinci od invaze se ruský voják omluvil vdově po muži, kterého zabil.
  3. Organizace spojených národů varovala, že válka na Ukrajině pomohla rozdmýchat celosvětovou potravinovou krizi, která by mohla trvat roky, pokud nebude kontrolována, a Světová banka oznámila dodatečné financování ve výši 12 miliard dolarů na zmírnění jejích ničivých dopadů.
  4. Následník britského trůnu a budoucí hlava kanadského státu princ Charles ukončil svou třídenní cestu po Kanadě, doprovázela ho jeho žena Camilla, vévodkyně z Cornwallu. Královský pár se mimo jiné setkal s přeživšími dnes již neexistujícího systému internátních škol, který sloužil k nucené asimilaci dětí původních národů. Princ Charles říká, že odjížděli z Kanady s těžkým srdcem a hlubším porozuměním pro otázku diskriminace původních obyvatel této země, za který je britská koruna částečně zodpovědná.
  5. Britská policie ukončila vyšetřování večírků na Downing Street, které porušovaly proticovidová opatření, a zvedla tak mrak nad premiérem Borisem Johnsonem. Další pokuty mu hrozit nebudou.
  6. Bývalý španělský panovník Juan Carlos se poprvé vrátil do Španělska od chvíle, kdy zemi před téměř dvěma lety opustil kvůli vyšetřování podvodů. Juan Carlos, kterému je 84 let, nastoupil na trůn v roce 1975, dva dny po smrti diktátora Francisca Franca, byl klíčovou postavou při přechodu Španělska k demokracii. Jeho krátký návrat z Abú Zabí, kde nyní žije, přišel poté, co státní zástupci ve Španělsku a Švýcarsku pozastavili vyšetřování.
  7. V Austrálii se v sobotu konají celostátní volby. Přibližně 25 nezávislých kandidátů, z nichž většina jsou ženy hlásající pragmatické reformy, usiluje o omlazení demokracie v zemi.
  8. Podle nejnovějších údajů Nový Zéland více lidí opouští, než na něj přichází. Mladí lidé utíkají před vysokými životními náklady, odchody se zrychlují a panují obavy z nedostatku pracovních sil. Podle nejnovějších údajů Stats NZ byla roční čistá migrace v roce končícím březnem záporná, když odjelo o 7 300 lidí více, než jich přijelo.
  9. V Rumunsku dochází k rewildingu vlků a zubrů, což je progresivní přístup k ochraně přírody, jehož cílem je obnovit ekosystémy a podpořit biologickou rozmanitost druhů. Turisté se mohou vydat na „safari” a sledovat reintrodukci těchto zvířat do Transylvánských Alp.
  10. Vědci odhalili, že vajíčka parazitů nalezená ve 4 500 let starých lidských výkalech neboli koprolitech nabízejí nové poznatky o životě a stravě lidí, kteří stavěli Stonehenge. Podle týmu jsou dochované stolice nejen nejstaršími koprolity v Británii, které obsahují parazity, ale také nejstaršími důkazy o infekci parazity v Británii, u nichž jsou známy druhy hostitelů.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!