Enter your email Address

  • Archiv
  • O nás
  • Autoři
  • Pro autory
  • Podcast
  • The New Presence
  • Kontakt
  • Podpořte nás
  • spotify
ÚČET - LOGIN
Tradiční nezávislý týdeník
s denním bulletinem

Přítomnost.cz

Skip to content

Předplatné pouze za 399 Kč na rok
Štítek: současnost

Erasmus Maďarský – zkouška Orbánovy moci

Evropská unie přestala platit maďarsku výměnu studentů. Projekt Erasmus byl ale mladými lidmi velmi oblíbený, otřese to mocí Viktora Orbána? Maďarsko Viktora Orbána čelí soustavné kritice za omezování právního státu a demokracie …

Aktuálně budnocnost dotace Erasmus Evropská unie Maďarsko Sankce současnost studenti Vzdělávání

Kde je hranice mezi sexem a znásilněním?

V poslední době se stále častěji mluví o sexuálním násilí. Zájem o toto téma odstartovalo před pár lety americké společenské hnutí Me Too, které dalo prostor obětem těchto trestných činů a začalo …

Film Kultura Sexuální násilí současnost Zamyšleníé

Mentalita komunistické éry doutná pod povrchem

Je to jako při rozsáhlém požáru lesního porostu. Může to po čase budit zdání, že je vše uhašeno a žádná nová ohniska se již neobjeví, a pokud ano, tak již …

Demokracie hodnoty moderní historie Politika Populismus postkomunismus relativizace současnost svoboda

Hoří, má panenko 2.0

Požár v Hřensku a v českém a saském okolí je varováním, zní mohutně z českých médií. Jenže jakým? Před čím nás jako společnost varuje oheň – spalující, destruktivní, očistný? Tak trochu to připomíná scénu ze …

Aktuálně Česko Kultura Prognózy současnost

Vina a pokání v Berlíně

Do diskuse o německé vině na současné válce na Ukrajině se pustil i bývalý poradce Helmuta Kohla Hans-Hermann Tiedje. Je to největší chyba v dějinách Spolkové republiky, tvrdí známý novinář, všichni, …

Názory Německo Politika současnost Válka na Ukrajině

Bio neznamená hospodařit „jako dřív“

Potraviny s nálepkou „bio“ bereme za „lepší“, a tím si také vysvětlujeme jejich vyšší cenu. Zkreslená bývá i naše představa o tom, jakým způsobem se biopotraviny vlastně získávají. Ředitel Farmy Otročín Ing. …

Bio Ekologie Ekonomika Hospodářství Prognózy Rozhovory současnost Udržitelnost Zemědělství

Druhý návrat do Evropy

Druhé české předsednictví Evropské unii bude jen málo zatíženo vzpomínkou na neslavný konec prvního pokusu, kdy jsme to nakonec místo Evropě osladili sami sobě. Od roku 2009 se odehrálo tolik …

Češi vedou Evropou Česká republika Ekonomika Evropská unie Politika Předsednictví EU současnost

1

Rozumný konzum

S konzumem je to těžké: je-li ho hodně, vzniká dojem nadbytku, který se spaluje neúčelně, nejčastěji na úkor okolního světa přírody, včetně té vytvořené člověkem. Konzum je potom destruktivní, tak jako …

Ekonomika Konzumní společnost Kultura Rovnováha současnost

Zrada konzervativců aneb Demokracie v ohrožení

Na počátku byl (…) Adenauer. Tak by mohlo začít „Písmo“ o dějinách rané Spolkové republiky. Po roce 1949 se první spolkový kancléř, kterého dnes již nikdo nezná, zasloužil o připojení Německa k Západu …

Demokracie Politika reflexe současnost Svět

1

Proč Němci nemluví o fašistickém Rusku

Proč byla německá vláda a velká část německé veřejnosti tak překvapena invazí a ruskými zvěrstvy? Proč trvalo tři měsíce, než německá veřejnost pochopila pravdu o této válce? A proč je pro Němce tak obtížné …

fašismus Historie Německo Politika rusko současnost

1

Denní zprávy ze světa

Deset zpráv ze dne 3. 2. 2023

  1. Po třech dnech šestidenní cesty do Afriky se papež František setkal v Demokratické republice Kongo s nadšeným přijetím a obrovskými davy lidí, což je nová připomínka síly nejen jeho pastoračního poselství o míru a odpuštění, ale také politického rozměru jeho moci.
  2. Je potřeba zbavit se všech zátarasů, řekl v pořadu Události, komentáře na ČT architekt Josef Pleskot v souvislosti s úpravami na Pražském hradě. Nově zvolený prezident Petr Pavel opakovaně prohlásil, že o spolupráci s ním stojí. Pleskot vytvořil na Hradě zatím poslední architektonickou dominantu – průchod valem Prašného mostu v Jelením příkopě. Je tak možné, že jeho stopa zde zesílí.
  3. Zatímco na podzim Česká národní banka (ČNB) očekávala, že schodek veřejných financí bude letos 3,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), teď upravila odhad na 4,5 procenta HDP. Loni skončil veřejný sektor v deficitu 3,9 procenta HDP.
  4. Nejvyšší představitelé Evropské unie jsou v Kyjevě na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Budou jednat o obnově Ukrajiny a její kandidatuře na členství v bloku.
  5. Ukrajinská generální prokuratura podala trestní oznámení na Jevgenije Prigožina, šéfa žoldnéřské skupiny Wagner, která bojuje na Ukrajině na straně Ruska. Prigožin byl obviněn z narušení teritoriální integrity a nenarušitelnosti Ukrajiny (článek 110 část 3 trestního zákoníku Ukrajiny) a z vedení útočné války proti Ukrajině (článek 437 [čl. 2]).
  6. Britský král Karel III. nebude na nové australské pětidolarové bankovce, oznámila centrální banka země. Nový design bude vzdávat hold kultuře a historii původních obyvatel Austrálie, uvedla Australská rezervní banka (RBA). Na současném návrhu pětidolarové bankovky je portrét zesnulé královny Alžběty II.
  7. Americký ministr obrany Lloyd Austin včera oznámil, že americká armáda rozšiřuje svou přítomnost na Filipínách. Dohoda umožní USA získat přístup k dalším čtyřem místům na Filipínách a signalizuje, že by mohly využít své vlastní ozbrojené síly k tvrdšímu potlačení agresivních akcí čínské armády v Jihočínském moři, kde Čína a několik států jihovýchodní Asie, včetně Filipín, vedou územní spory.
  8. Elon Musk nevypadá jako správná osoba pro vlastnictví Twitteru, prohlásil spoluzakladatel této sociální mediální platformy Biz Stone a dodal, že zlepšení morálky a obsahové politiky v podniku se pod novým majitelem zvrátilo. V rozhovoru pro deník Guardian Stone uvedl, že pozitivní změny, na které v posledních letech pomáhal dohlížet, šéf společnosti Tesla zrušil.
  9. Podle čtvrtečních informací amerických představitelů létá nad Spojenými státy již několik dní čínský špionážní balón, což by byl drzý čin jen několik dní před plánovanou cestou amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena do Pekingu.
  10. Íránská nositelka Nobelovy ceny za mír Širín Ebadíová uvedla, že loňská smrt mladé íránské Kurdky ve vazbě vyvolala nezvratný revoluční proces, který nakonec povede k rozpadu islámské republiky.

Redakce PřítomnostiRedakce Přítomnosti

Nezávislý a neziskový časopis, založeno 1924.

Zakládající šéfredaktor - vydavatel: Ferdinand Peroutka - Jaroslav Stránský.

Newsletter

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Sledujte nás

  • spotify
ARCHIV | O NÁS | PŘEDPLATNÉ | AUTOŘI | KONTAKT | PODPOŘTE NÁS
Všeobecné obchodní podmínky

PŘIHLÁSIT ODBĚR NOVINEK

Přihlašte se k odběru novinek a získejte čtvrtletník ve formátu PDF jako odměnu!