Nacionalismus jako každý lidský výtvor má protilehlé tváře. Jedna druhou zdánlivě vyvrací. To se dovídá čtenář z Přítomnosti 5. srpna 1926, padnuv jeho zrak na článek Nový nacionalismus autora, skrývajícího se …
Putinova past na sebe
Rusové se domnívají, že Rusko ve válce vítězí. V reálném světě, na ukrajinském území, ale ruská armáda utrpěla těžké ztráty. Nikdo neví, co se v Kremlu děje. Přesto se objevují náznaky, že …
Invaze ’68 na cestu z dětství k dospělosti
Celkově ilustrovala černobílá pohlednice, kterou jsem dostal při táborovém rozdílení došlé pošty, rozporuplné rozpoložení mé desetileté duše z léta roku 1968. Zachycovala obří loď proplouvající Suezským průplavem. Vyexpedovali mě na poslední …
Levice pokulhává kdesi vzadu
Někdy je to z pohodlnosti, někdy z neznalosti, vždycky ale špatně, zařazujeme-li komunisty mezi levici. Zřejmé to bylo už významnému sociálnímu demokratovi, Evženu Šternovi, napsav na to téma 23. února 1928 pro …
Mikuláš Teich – sto let k přemýšlení
Dne 16. srpna to budou čtyři roky ode dne, kdy v Cambridge zemřel historik Mikuláš Teich. Krátce po oslavení stých narozenin odešel člověk, jehož příběh se čte téměř jako svědectví …
Uragán jménem Sartre
Varování pro čtenáře: nejsem zastáncem žádné totalitní ideologie. Těžko tomu ale věřit, když chci psát o kubánské revoluci, že? Ale co když si to dovolí filosof, který jako první v historii odmítl …
Demokracie – zhmotnění liberalismu
Obecně se ujala představa, má-li liberalismus být opravdu svobodomyslným hnutím, musí být tak trochu sociálně nevnímavý. Hlavně se opírat o zásadu: „Pomůže-li každý sám sobě, nakonec si pomůže celá společnost.“ Tuto …
Faustovo příliš dlouhé odcházení
K Johnsonovu pádu přispěly samočistící pojistky britské parlamentní demokracie Britští konzervativci se nakonec zbavili romantického okouzlení nekonvenčním lídrem Borisem Johnsonem. V krizi, do které je premiér v demisi svými výstřednostmi zavlekl, procitl …
Nová Evropa aneb Evropa demokratická
Když spisovatel Jan Herben psal pro vydání Přítomnosti z 28. ledna 1926 článek Nová Evropa, přihlásil se k myšlence sjednocené Evropy, jak ji formuloval T. G. Masaryk v pojednání Nová Evropa, stanovisko slovanské, …
Dovolená v Ratanakiri
Co nutně potřebujeme k životu, to vědí cestovatelé. Vše se jim vejde do torny. Vprostřed pralesů u domorodců vidí, že šťastný život je možný bez výdobytků civilizace. V odlehlých provinciích Kambodži mne zaujalo, …
Rozklad Ameriky a amerického ideálu
Zprávy z Ameriky jsou plné právě vydaného rozhodnutí tamního nejvyššího soudu, které ruší 50leté právo žen na potrat, a tak výrazně přispívá k dalšímu rozvratu americké společnosti a Ameriky jako takové. U příležitosti oslav Dne …
Člověk politický – věčný problém demokracie
Německý psycholog a politický badatel Oscar A. H. Schmitz ve vydání Peroutkovy Přítomnosti z 5. srpna 1926 zkoumá, kam se z demokracie vytratil státník a do jakých podob se naopak odívá člověk politický. …
Bytová politika v České republice a v sousedních zemích
Srovnávat bytovou politiku v naší zemi a v zemích našich sousedů je tristní. Především rakouský model nese dobré ovoce. Zejména pro občany. Sociální bydlení má ve Vídni dlouhou tradici, která se začala již …
10 rad, jak přemýšlet, abychom se úplně nezbláznili v téhle bláznivé době
Každý názorový extrém je z logiky věci fikcí, povrchní abstrakcí, absolutním zjednodušením a my jsme se dostali do situace, kdy jsou zde slyšet převážně tyto extrémy, a tudíž je celá debata …
Co nám brání v uzdravení z epidemie
Mnoho z nás si klade otázku, nač tady tu covidovou epidemii máme? Je k něčemu dobrá? Můžeme se z ní uzdravit? Jak? Co když ji tu máme proto, že se od nás opravdu …
Nenávistné štěpení společnosti: úděl, anebo prokletí?
Na štěpení společnosti a na hluboké příkopy, zpravidla naplňované vzájemnou záští a nenávistí, si pomaličku zvykáme jako na běžný, všední jev, bez něhož se patrně náš život už neobejde. Každá …
Absurdní sen o společnosti růstu
Životní styl spojený s velkou uhlíkovou stopou se ve světle poznatků o globálním oteplování jeví jako zcela neudržitelný. Lidstvo dlouho věřilo, že má čas se přizpůsobit, že k jeho záchraně …
Vakcínová solidarita a demokratizace inovací
Součástí moderní kultury je snaha nahlížet na krize nejen jako na zdroj utrpení, ale také jako na příležitost k růstu. Není tomu jinak ani u současné pandemie. Může být tato …
Frýdlantská osvěžovna s Magdou
Na pozadí poválečné historie bývalých Sudet, která jako by se stále vkrádala do statků i skutků současnosti, vyvstávají ve Frýdlantském výběžku obrazy nové. Mezi nimi i inspirující příběhy obyvatel, kteří se …
Denní zprávy ze světa