Ruská státní televize odvysílala na silvestra pořad, jenž představoval vrchol nevkusu a kýče; ve srovnání s ním je někdejší endérácký „kotlík zábavy“ Ein Kessel Buntes špičkou televizní zábavy. Pro nepovedený produkt je …
Mikuláš Teich – sto let k přemýšlení
Dne 16. srpna to budou čtyři roky ode dne, kdy v Cambridge zemřel historik Mikuláš Teich. Krátce po oslavení stých narozenin odešel člověk, jehož příběh se čte téměř jako svědectví …
Meda Mládková nabídla mainstream pro „naše lidi“. Jinak v Evropě vyklízíme pozice
Co zůstalo po smrti sběratelky Medy Mládkové? Čím je její sbírka originální a čím Museum Kampa? Jak fungují galerie v Praze a proč není Praha součástí evropského galerijního provozu? Rozhovor s Markem Pokorným, kunsthistorikem, …
Miluji ruskou literaturu. Ale Rusy?
Během svého dnes už docela dlouhého života jsem poznal nemálo lidí, kteří se zamilovali do ruské literatury a přenesli to i na Rusy. Ať již byli ovlivněni propagandou (dodnes vidím, jak se …
Mistr koláže a černého humoru Ivo Medek Kopaninský umí tvořit nejen nůžkami…
„Nedávno mi vichřice na dvoře převrátila prastarý kuchyňský stůl s uraženou nohou, vhozený sem laskavými sousedy coby otop do krbu. Trčící zbylé nohy mi evokovaly představu antického sloupořadí. Stačilo je poněkud …
Opravdu potřebujeme další české dějiny pro Čechy?
Národní muzeum představilo novou expozici zaměřenou na české dějiny ve 20. století. Složitou tematiku se ale nepodařilo zdařile ukočírovat, přičemž se otevírá otázka, jestli podobné výstavy vůbec potřebujeme. Výstava Dějiny …
Váchalův osvětový program
Výtvarné mistrovství svérázného solitérního umělce Josefa Váchala (1884–1969) právem oslňuje další a další generace hledačů umění, kteří si většinou v jeho rozsáhlém a rozmanitém díle najdou své místo porozumění a souznění. Originální a někdy svým …
Frýdlantská osvěžovna s Magdou
Na pozadí poválečné historie bývalých Sudet, která jako by se stále vkrádala do statků i skutků současnosti, vyvstávají ve Frýdlantském výběžku obrazy nové. Mezi nimi i inspirující příběhy obyvatel, kteří se …
Havlíčkovo aktivistické poselství
Tíhou vlastního života zkroušená Božena Němcová se sklání nad chladným mrtvým tělem Karla Havlíčka Borovského a nasazuje mu vavřínový věnec jako trnovou korunu symbolizující mučednictví národního obrozence, který zhynul snad i otráven …
Co by asi Karel Kryl říkal na dnešní situaci?
Letos uplynulo už 27 let od úmrtí legendárního Karla Kryla. Zemřel na infarkt myokardu v pouhých padesáti letech života. V normalizačních letech bylo zločinem proti socialistickému zřízení si Krylovy písničky hrát a zpívat …
Váchalův a Reynkův mystický ryt
V Galerii Moderna je možné do 17. října shlédnout výstavu Bohuslav Reynek (1892–1971), Josef Váchal (1884–1969), zachycující jedinečnou uměleckou tvorbu dvou osobností evropského formátu. Propojení dvou světů a poselství nepřehlédnutelných výtvarníků …
Toyen: Spící panna nebo revolucionář imaginace?
Od dubna do srpna tohoto roku probíhala za omezených podmínek ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze retrospektivní výstava Toyen: Snící rebelka. Po skončení její tuzemské části je vhodný čas na …
Výročí narození holubího rytíře Dvořáka
8. září uplyne 180 let od narození řeznického synka, který dostal jméno Antonín Leopold, příjmením Dvořák, a stal se světově nejhranějším českým skladatelem. Řemeslu svého otce se naštěstí nevyučil, a tak svět …
Denní zprávy ze světa