Exhibice pro debily

Pod záštitou prezidenta Zemana, díky partnerství s Audi a Elle vystavuje Správa Pražského hradu konfekci po mrtvé hollywoodské herečce Marylin Monroe. Sbírka předmětů pochází z florentského muzea (Museo Salvatore Ferragamo).

Text anonymního autora-pořadatele praví:“Výstava zahrnuje 30 párů bot a téměř 50 modelů z hereččina šatníku, které se objevily v jejích nejslavnějších filmech, které nosila v osobním životě a na veřejnosti. Oděvy a doplňky, z nichž se časem – jako z čehokoli, čeho se dotkla – staly kultovní předměty, po kterých pátrají sběratelé na celém světě a které se na aukcích prodávají za astronomické částky.” (viz: http://www.marilynprague.cz/)

Tím je velice přesně vyřčeno vše o duchovním obzoru nynějších „astronomů“, jejich „osobním životě“, slávě a hodnotě věcí. Autoři lákají na výstavu do, jak píší „elegantních prostor Jízdárny Pražského hradu“. Za Klause sloužil výstavní prostor naproti katedrále také k exhibicím luxusních a zcela bezduchých šperků od Tiffaniho nebo symbolů tyranské pompy ruských carů. Hradní vkus se nezměnil a podhradí smí sdílet se svými prezidenty, inženýry vyrostlými na sídlištní estetice, jejich proměnu vkusu. Lid je zván k občasným hostinám přehlídek luxusu a setkáním s lidmi, kteří ho užívají a zcela nově i přičichnout ke spodničce sex symbolu.

Plebejci pozvání přijali. Návštěvnost je skvělá! Zvláště oblíbené jsou prý „Letní noci s Merilyn“. Někdo to rád tak a druhý jinak, co ale opravdu zbylo po nebožce? Všechno jiné, než to, co uvidíte na fetišistické výstavě v Jízdárně. Přitom by leccos stálo za řeč, třeba pojednat o masírce filmového průmyslu, pití z bezradnosti, krásné pitomosti…. ani k tomu není třeba ničeho, „čeho se dotkla její ruka“.

Kult „hvězd“ tu byl vždycky, ale asi nikdy tak blboučký jako za časů všeobecného bezvěrectví. Čemu všemu lze ještě bez pocitu trapnosti přinášet oběti?

Poutníkům do hradní jízdárny vzkaz z dávnověku: Sóma séma! aneb: Tělo jako náhrobek!

publikováno: 5. 9. 2013

NEJNOVĚJŠÍ články


Z deníku studentky Umprumky

V roce 1989 mi bylo dvaadvacet let a studovala jsem ve třetím ročníku Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze …

Nevíte, kde bych sehnal kus svého mozku?

Fanoušci Formanova filmu Přelet nad kukaččím hnízdem či jeho knižní předlohy Vyhoďme ho z kola ven …

Nemáme klíč – seznam agentů KGB ČSSR

Sověti si své satelity hlídali velmi důkladně. Nikdy jim zcela nedůvěřovali. Právě proto neponechávali nic …

Nerušeně konzumovat, tak si dnes vykládáme svobodu!

„Pohřbívat ateistickou celebritu v katedrále mě irituje,“ říká Vojtěch Razima (1968), aktér demonstrací, jež předcházely sametové …

Svět ve stavu nouze

Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze, a pokud se státy v nejbližší době …

Kultura 3.0 a literatura jako věda o člověku

Když člověk v zapadlém koutě světa zavítá do špeluňky, a může to být putyka, taverna, guesthouse, bar, …

Divokým Kurdistánem

Kurdistán jsem navštívil mnohokrát. Turecký, irácký, íránský i syrský. Navštívil jsem relikty kurdského osídlení v Arménii a Ázerbájdžánu. …

Duté oslavy jako kamufláž eklsrabu

To, že se oslavují státní svátky, je běžné všude na světě. Nejde ovšem jen o to, …