Exhibice pro debily

Pod záštitou prezidenta Zemana, díky partnerství s Audi a Elle vystavuje Správa Pražského hradu konfekci po mrtvé hollywoodské herečce Marylin Monroe. Sbírka předmětů pochází z florentského muzea (Museo Salvatore Ferragamo).

Text anonymního autora-pořadatele praví:“Výstava zahrnuje 30 párů bot a téměř 50 modelů z hereččina šatníku, které se objevily v jejích nejslavnějších filmech, které nosila v osobním životě a na veřejnosti. Oděvy a doplňky, z nichž se časem – jako z čehokoli, čeho se dotkla – staly kultovní předměty, po kterých pátrají sběratelé na celém světě a které se na aukcích prodávají za astronomické částky.” (viz: http://www.marilynprague.cz/)

Tím je velice přesně vyřčeno vše o duchovním obzoru nynějších „astronomů“, jejich „osobním životě“, slávě a hodnotě věcí. Autoři lákají na výstavu do, jak píší „elegantních prostor Jízdárny Pražského hradu“. Za Klause sloužil výstavní prostor naproti katedrále také k exhibicím luxusních a zcela bezduchých šperků od Tiffaniho nebo symbolů tyranské pompy ruských carů. Hradní vkus se nezměnil a podhradí smí sdílet se svými prezidenty, inženýry vyrostlými na sídlištní estetice, jejich proměnu vkusu. Lid je zván k občasným hostinám přehlídek luxusu a setkáním s lidmi, kteří ho užívají a zcela nově i přičichnout ke spodničce sex symbolu.

Plebejci pozvání přijali. Návštěvnost je skvělá! Zvláště oblíbené jsou prý „Letní noci s Merilyn“. Někdo to rád tak a druhý jinak, co ale opravdu zbylo po nebožce? Všechno jiné, než to, co uvidíte na fetišistické výstavě v Jízdárně. Přitom by leccos stálo za řeč, třeba pojednat o masírce filmového průmyslu, pití z bezradnosti, krásné pitomosti…. ani k tomu není třeba ničeho, „čeho se dotkla její ruka“.

Kult „hvězd“ tu byl vždycky, ale asi nikdy tak blboučký jako za časů všeobecného bezvěrectví. Čemu všemu lze ještě bez pocitu trapnosti přinášet oběti?

Poutníkům do hradní jízdárny vzkaz z dávnověku: Sóma séma! aneb: Tělo jako náhrobek!

publikováno: 5. 9. 2013

NEJNOVĚJŠÍ články


Neexistující imigranti IV.

Švédští demokraté – co ukazuje jejich příběh?   Úvod Máte před sebou čtvrtou, předposlední část …

Pytlácká hranice (neuvěřitelný příběh)

Další z neopakovatelných životních příhod chirurga a myslivce Otakara Březiny (1919‒2009). Tentokrát ale, milý čtenáři, šťastný …

Kdo se bojí ombudsmana?

Starověká římská republika si za účelem ochrany slabých před zvůlí mocných zřídila institut tribuna lidu, …

Zprávy z mokřadů

Typickým obdobím, kdy ornitologové a milovníci přírody vyrážejí za pozorováním, je spíše jaro a dny, kdy se …

Křeček chycený v rádiu

Stanislav Křeček dává jasně najevo, že ochrana slabších ho nezajímá a jejich diskriminaci v roli ombudsmana řešit …

Pěstování rozlišovacích schopností

Způsob, jak spolehlivě odlišit rákosníka obecného od rákosníka zpěvného, je chytit ho a zblízka prohlédnout. …

Léky u nás chybí, kvůli bezuzdnému kšeftu v Číně

Výpadek dodávek autodílů z Číny kvůli viru přežijeme, ale nenechme si nalhat našimi bolševiky, že za …

Neexistující imigranti III.

Imigrační a muslimská otázka v britském politickém zrcadle   Úvod Toto je 3. část pětidílné minisérie mých …