Co doznívá v P(p)řítomnosti

Agáta Pilátová

Kulturní publicistka

Aneb: nejen o Benešovi

Inspirativní setkání s historiky a čtenáři Přítomnosti v Topičově salónu 21. února 2024 nazvané Beneš – zachránce, nebo zrádce? poskytlo patrně nejednomu účastníku náměty k niternému zpracování ještě dlouho poté. Bylo to tak i u mě, dovolte proto osobní dovětek.

Odnesla jsem si především vědomí, že i v nedávné historii, o níž se dochovala spousta dokladů a zdánlivě bylo všechno nalezeno, popsáno a zhodnoceno, je stále co objevovat. Fakta a souvislosti – ty zejména! –, jež se ozřejmují postupně. Nabízejí jiné vnímání profilů osobností, které se s novými výzkumy a konotacemi poněkud proměňují. Například: Není to tak dávno, co byly zjištěny nové skutečnosti o tajné misi ministra Nečase, jehož v roce 1938, ještě před osudovým mnichovským rozhodnutím „o nás bez nás“, vyslal prezident Beneš, aby západním mocnostem nabídl významné ústupky. Mělo jít o odstoupení československých území nacistickému Německu. Vlastizrada? Vědomí, že Československo nemá dost síly a prostředků čelit Hitlerovým požadavkům? Zoufalá snaha zachránit, co se dá? O tom se zřejmě povedou diskuse ještě dlouho.

Fakt ovšem je, že i když se o tomto počínání ve své době a dlouho poté nic moc nevědělo, ani postupy kolem Mnichova nepřispěly k prezidentově popularitě. Podobně jako postoje a přijetí demise demokratických ministrů ve dnech vládní krize a únorového puče r. 1948. Myslím si proto, že často připomínané, filmovou kamerou zachycené spontánní jásání a projevy přízně prezidentu na všesokolském sletu téhož roku, byly spíš (opožděnou) manifestací nesouhlasu s nastupující komunistickou totalitou, vyjádřením odporu k ní než holdem Benešovi.

Na panelové diskusi se opakovaně připomínalo i další Benešovo osobní selhání: jeho počínání v „kauze“ Podkarpatské Rusi. Až trochu překvapilo, jak často se hovořilo o tom, že prezident se v podstatě aktivně podílel na odstoupení tohoto regionu – dosavadní součásti Československé republiky – Sovětskému svazu. Ale zas tak překvapivé to nebylo, vždyť vedle jiných Benešových selhání patřil problém Podkarpatska k jeho nejproblematičtějším počinům.

Dosud se všeobecně přijímal názor, že „s tím nemohl nic dělat“. Stalinova moc po vítězné válce byla silnější než vůle a možnosti naší země. I vzhledem k mezinárodním ujednáním lídrů tehdejších lídrů světa. Prostě prý nešlo čelit Stalinovým silově prosazovaným nárokům. Jenže některé doklady svědčí o něčem poněkud jiném. Na základě faktů a svědectví došli historici k názoru, že Edvard Beneš měl na ztrátě Podkarpatské Rusi daleko aktivnější podíl, než se dosud mínilo. Je velmi pravděpodobné, že i sám, z vlastní iniciativy chtěl Sovětům Podkarpatsko „nabídnout“ už za druhé světové války, už v době londýnského exilu. Ostatně při různých příležitostech nazýval region i zvláštním, jaksi ne-československým termínem „Karpatská Ukrajina“.

Jeden z přesvědčivých argumentů, že prezident Beneš uvažoval o předání Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu už na počátku čtyřicátých let, zazněl i v diskusi. Vyplynul ze záznamu rozhovorů, které s ním v Londýně vedl politik Jaroslav Stránský. Jeho syn Jan pořídil podle otcových výpovědí písemné záznamy rozhovorů s Benešem o řadě jeho úvah, názorů i jednání v exilu, které vnuk Martin Jan Stránský přečetl v Topičově+ salónu. Velmi pozoruhodné byly i ty o Podkarpatska. Dokládají, že Benešovi na nejvýchodnější části někdejšího československého území příliš nezáleželo, celkem s lehkým srdcem o něm uvažoval jako o jakémsi „zboží“ na výměnu na či na prodej.

Třeba za talíř boršče od Stalina, říkám si se smutnou ironií.

V prosinci roku 1943 Beneš odjel přes výhrady a varování domácích i zahraničních přátel do Moskvy, kde byla 12. prosince téhož roku podepsána smlouva se SSSR. Dokument se jmenoval Smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Československem a Svazem sovětských socialistických republik. Vedle pasáží o vzájemné pomoci za války i po válce obsahoval i formulaci, která měla československé reprezentaci garantovat „nevměšování sovětské strany do vnitřních československých záležitostí“. Což, jak víme, nebylo nikdy dodrženo. Také zde v Moskvě se hovořilo už velmi reálně o odstoupení Podkarpatska.

A po válce se všechno jen potvrdilo. Navzdory garancím, že Československo bude po válce existovat v předválečných hranicích, navzdory ujištěním, že Podkarpatská Rus zůstane jeho součástí. Protiústavní „předání“ regionu jako jakési válečné kořisti Sovětskému svazu se stalo skutečností. Statisíce někdejších československých občanů přišlo o občanství a zůstalo napospas Sovětům.

Na diskusi historiků o tom důrazně a s emocionálním nasazením hovořil i Petr Placák, který má k Rusínům a Podkarpatí osobitě niterný vztah. „Měli bychom se za to Rusínům mnohonásobně omluvit,“ prohlásil v diskusi.

Myslela jsem přitom na svého rusínského tatínka, přesvědčeného zastánce Československé republiky, který si na svou svatbu s maminkou manifestačně oblékl sváteční uniformu československé armády, aby tak v době ohrožení republiky projevil sounáležitost se státem. Tatínek mimo jiné přeložil do rusínštiny velkou obrazovou publikaci o Edvardu Benešovi, která na Podkarpatsku ještě za první republiky vyšla…

Debata časopisu Přítomnost byla svým způsobem užitečným „přiznáním se k dějinám“, jak řekl šéfredaktor Petr Fischer. A historik Urban doplnil, že bychom si „měli umět sáhnout si na vlastní rány a pochopit rány druhého.“ V úvahách historiků i publika dospěly debaty až k současnosti, a týkaly se nejen Benešových selhání, ale i problémů, s nimiž se potýkáme. Bude dobře, pokud některá, často i bolestná poznání, třeba o někdejších idolech, dokážeme uplatnit v našich příštích rozumných úvahách i činech.

 

publikováno: 4. 3. 2024

Datum publikace:
4. 3. 2024
Autor článku:
Agáta Pilátová

NEJNOVĚJŠÍ glosy


Hudba bez hranic (pozvánka na koncert Martinů Strings Prague)

Po letní pauze Vás opět srdečně zveme na pokračování cyklu koncertů Hudba bez hranic. Pořádáme jej už neuvěřitelných 16 let, z toho posledních 9 let převážně v nádherném barokním refektáři dominikánského kláštera v Jilské …

Autobiografie jednoho pařížského domu

V nakladatelství Maraton vyšla novinka od francouzské spisovatelky a filmové dokumentaristiky Ruth Zylbermanové s názvem Autobiografie jednoho pařížského domu. Autorka v knize sleduje skutečné osudy obyvatel domu číslo 209 v desátém …

Popis jednoho zápasu

Nový mediální ohlas Franze Kafky V úterý 17. září bude v 19 hodin koncertem Hany Frejkové a literární performancí Eugena Brikcia zahájena multimediální výstava Popis jednoho zápasu v románském lapidáriu a …

Situace kolem Památníku ticha stále vře…

Na stránkách Přítomnosti uveřejňujeme diskusi, která se vede mezi Ministerstvem kultury ČR a Pavlem Štinglem, ředitelem Památníku ticha. Pavel Štingl zaslal ministru kultury Martinu Baxovi druhý otevřený dopis k rozhodnutí ministra …

Pozvánka na Kozí mejdan do Milkovic

Přeji krásné léto a posílám pozdrav z Milkovic. Stejně jako každým rokem kolem srpnového úplňku proběhne na samotě Milkovice kulturně-společenská slavnost Kozí mejdan. Letos v pořadí již 23., a to …

Vznik Památníku ticha je prioritou ministerstva kultury

Rozhodnutí ministra kultury Martina Baxy vypsat výběrové řízení na pozici ředitele/ky Památníku ticha předcházely dva roky snah o to, aby byla zahájena rekonstrukce nádraží Praha-Bubny. Rád bych touto cestou reagoval na …

Kam nás přivede nucená „rovnost“ na OH

Současné OH nejsou, tak jako žádné, bez kontroverze. Ta největší se týká boxera/boxerky Imane Khelif, která sice má chromosomy XY, ale boxuje jako žena. Shodneme se, že otázky kolem jeho/jejího …

Výzva pro podporu Památníku ticha

Přátelé a příznivci Památníku ticha, kteří sledujete naše mnohaleté úsilí o proměnu nádraží Bubny na aktivní místo paměti! Jako spoluzakladatelé projektu „Památník ticha“ se na Vás obracíme s výzvou o podporu, …